Środa woli zajmować się Poniedziałkiem

Walczymy ze stereotypami

( … )  „Tęczowy raport” – z zachowaniem wszelkich proporcji – przedstawia nam wiedzę o społeczeństwie równie istotną, jak reakcje na raport w sprawie katastrofy (Smoleńskiej). W jednym i drugim przypadku nie jest to wiedza radosna. Przez porównanie z innymi krajami przyjmuje się, że około 50 tys. dzieci jest wychowywanych przez rodziców tej samej płci (najczęściej dzieci pochodzą z dawnych związków heteroseksualnych). Zgroza? Według wielu osób – tak. Trudno nawet powiedzieć, że rodziny takie są dyskryminowane, bo – do niedawna – starały się być niewidoczne. Teraz chcą to zmienić, bo nie są chronione przez prawo i nie mają pełni praw rodzicielskich.

Do Kampanii przeciw Homofobii, która raport wydała, co roku wpływa kilkadziesiąt spraw związanych z próbą ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej homoseksualnego rodzica. Ich heteroseksualni partnerzy lub nawet rodzice starają się odebrać dziecko. I robią to skutecznie, choć jak dowodzą badania przytaczane w raporcie, homoseksualni rodzice nie są gorsi od heteroseksualnych. (… )

Wielokrotny rozwodnik, zbój niepłacący alimentów czy domowy agresor są bardziej społecznie akceptowalni niż wierny i opiekuńczy partner w związku gejowskim.

Boimy się, że dzieci wychowane w związkach homoseksualnych nie będą normalne, nie będą szczęśliwe i nie będą reprodukowały wzorców zachowań, które pozwolą przetrwać tradycyjnemu społeczeństwu. Jeśli przyjrzeć się tym lękom, to są one słabe i z reguły oparte na ignorancji i przesądach. (… ) Dziecko, które z reguły nie przygląda się relacjom seksualnym własnych rodziców, musi uznawać, że bardziej naturalna i pożądana jest ich miłość niż nienawiść, i to niezależnie od konfiguracji płci.

Czym innym jest problem szczęśliwości. W społeczeństwie nietolerancyjnym i homofobicznym dzieci wychowywane przez parę homoseksualną są napiętnowane. Ale problem tych dzieci jest jedynie odblaskiem prawdziwego problemu – społecznej nietolerancji; jest więc raczej problemem społeczeństwa niż ofiar jego homofobii.”

Powyżej fragmenty tekstu Magdaleny Środy z tygodnika Wprost pt. Tęczowy Raport” – socjologiczna, prawna i kulturowa analiza sytuacji rodzin lesbijskich i gejowskich w Polsce.

Pełny tekst M. Środy:  http://www.wprost.pl/ar/229276/Teczowy-raport/

Z powyższego tekstu rozumiem, że wpływowa intelektualistka, czująca i rozumiejąca problemy grup dyskryminowanych, dostrzega zjawisko dyskryminacji rodzica, gdy powodem odsuwania go do dziecka są jego preferencje seksualne.

Ale Pani Profesor!? A co jeśli powodem odsuwania rodzica jest po prostu jego płeć? To już nie jest zjawisko dyskryminacji? Czy wg Pani odsuwanie przez sądy rodzinne ojców od dzieci po rozwodzie to dobra praktyka społeczna uzasadniona długim i trudnym doświadczeniem życiowym kobiet samotnie wychowujących dzieci?

Tych pytań nikt nie zadał pani profesor Magdalenie Środzie. Chyba nigdy. A bez zadawania pytań swoją diagnozę umie sam postawić szef Centrum Praw Ojców w otwartym liście do zdesperowanego ojca, który wywiózł swoje dziecko na Dominikanę. Mówi:  “Jednego co jestem pewien: nie ma Pan co liczyć na sprawiedliwy proces w Polsce. To feministyczne państwo, feministyczne sądownictwo rodzinne, które  absolutnie nie wysłucha Pana racji”.

No i tym językiem, ze wzajemnym głębokim zrozumieniem, pogadali sobie feministyczna intelektualistka z działaczem ojcowskim.  I wiecie co – nie mam pretensji do pani profesor, że zanim napisała o dyskryminacji ojców gejów to nie dowiedziała się czegoś o dyskryminacji ojców heteryków. Bo niby kto jej miałby o tym powiedzieć? Szef Centrum Praw Ojca, który prof. Środę uważa za sprawcę feministycznej niesprawiedliwości? Czy też jego zastępca, działacz PiS, który szefowi wtóruje i na dodatek umieszcza na swojej stronie internetowej antysemicko brzmiące teksty?

To pytanie retoryczne niby, ale ono wymaga jednak odpowiedzi.

Czy ktoś na ochotnika zgłosi się do profesor Magdaleny Środy za pośrednictwem redakcji Wprost, żeby merytorycznie odpowiedzieć na ten felieton w imieniu WSZYSTKICH OJCÓW, heteryków, homików, zagraniczników, niepiśmiennych robotników też?

Redaktor Lis, sam weekendowy tata dwóch córek, raczej nie będzie robić trudności. Zwłaszcza jeśli list będzie od wszystkich ojców.

Wasz J.

ps. Jacek Poniedziałek znalazł się w tytule mojego wpisu, bo wczoraj we wpisie pt.  “A może popedałujemy razem w stronę ojca” zamieściłem za Galą/Faktem wypowiedź Jacka Poniedziałka  w sprawie ojcostwa gejów.

GD Star Rating
loading...
Walczymy ze stereotypamiA może razem popedałować w stronę ojca?Kobiety też mogą być rodzicami…
Ten wpis został opublikowany w kategorii ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

28 Responses to Środa woli zajmować się Poniedziałkiem

 1. NotifyKrzysiek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  “Dzięki” rozwodowi niestety jako rodzicowi drugiej kategorii (tj. ojcu) dane mi było poznać co czują ludzie dyskryminowani, innej orientacji itd. Dostałem od życia doskonałą lekcję tolerancji – chociaż tyle z tego wyniosłem. Uważam jednak, że nie powinno się mieszać problemów ojcowskich z problemami homoseksualnych rodziców. My mówimy o prawie do wychowywania naszych dzieci równego matce jak to zapisano w konstytucji i nikt tu nie zastanawia się nad orientacją, a środowisko “homo-rodziców” o prawie do adopcji przez pary homoseksualne. Nasze problemy rozłożone są więc na wielu różnych płaszczyznach. To osobny temat i nie ma co zarzucać Środzie, że tych tematów nie miesza. Szkoda jednak, że naszych (ojcowskich) w ogóle nie porusza.
  Jakiś czas temu zaproponowano mi (na razie nieoficjalnie) wzięcie udział w Paradzie Równości jako jednemu z przedstawicieli tzw. ruchu ojcowskiego w naszym regionie. Istotnie, można nas uznać za dyskryminowanych, ale czy jesteśmy mniejszością? Z innej strony wiemy, że takie “imprezy” są raczej mało poważne, budzą skrajne emocje i są kontrowersyjne dla wielu nawet członków tych mniejszości. Dlatego też nie uważam żeby była to odpowiednia forma sygnalizowania naszych ojcowskich problemów.
  Choć z drugiej strony… – inna sprawa, a właściwie anegdota, która nie wydawałaby mi się zabawna jakieś 2 lata temu, że obok wielu innych pomówień (w tym o uganianie się za babami) w toku procesu rozwodowego zostałem też pomówiony o zachowania homoseksualne (niczego nie zabrakło Grin) i ex by chyba padła, jakby mnie na tej paradzie zobaczyła lol Grin

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 2. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Krzysiek, ależ ojcowie bez dzieci są MNIEJSZOŚCIĄ SEKSUALNĄ. Tyle że nie jest to sexual minority ale gender abandoner minority. Spory możemy prowadzić, kto nas dyskryminuje. Dla mnie błędne jest twierdzenie, że jedna mniejszość genderowa (feministki) dyskryminuje inną mniejszość genderową (ojców rozdzielonych z dziećmi).
  Definicję mniejszości jaką ja się posługuję, która mi pasuje do mojej wizji świata, możesz znaleźć tu:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Minority_(philosophy)

  Zresztą my i nominalnie jesteśmy mniejszością. Grupa ojców po rozwodzie oddzielonych od dzieci to ok. pół miliona ludzi (40 tys. rozwodów dzieciatych rocznie x średnio ok. 10 lat silnego odczuwania dyskryminacyjnych skutków rozwodu). To że jesteśmy mniejszością przejściową nie powoduje że nie jesteśmy mniejszością. Geje swoją dyskryminację też najboleśniej odczuwają w młodości, a przynajmniej przed adropauzą. Ale mniejszością być nie przestają, tak samo jak Ty będziesz już zawsze chodził z etykietą człowieka który opuścił swoje dzieci.

  My doznajemy niesprawiedliwego i niegodnego traktowania za zgodą i wiedzą naszego państwa, przy aprobacie większości społeczeństwa, a nawet otwartym lub ukrytym potępieniu naszego prawa do naszych swobodnych decyzji życiowych w sprawie naszego statusu małżeńskiego. Dzieje się to w majestacie prawa, z naruszeniem naszych praw człowieka. Dr. A. Bodnar z Fundacji Helsińskiej uważa pozbawianie kontaktów za oczywiście pogwałcenie praw człowieka. Ale niestety on pracuje w ważnej i medialnej działce, a media są przeciw nam. I tak długo jak nie zrozumiemy, że nam ojcom po prostu się OPŁACA poczuć się mniejszością genderową i stanąć w jednym szeregu z feministami i gejami, będziemy dalej stać bezradnie za naszymi awanturniczymi działaczami, których wstydzą się działacze praw człowieka, działacze LGBT się z ich skuteczności i wizerunku śmieją, a mainstreamowe media ich nie znają, nie rozumieją, nie lubią i na wszelki wypadek unikają.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 3. NotifyKrzysiek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Nie zgodzę się z tobą w kwestii wzajemnej relacji feministek i “samotnych” ojców. Feministki nie są mniejszością stricte – jest to jedynie grupa kobiet walcząca o prawa kobiet, a to nie zawsze jest zgodne z interesem mężczyzn. Choćby prawo lansowane przez feministki do decydowania o nienarodzonym dziecku – wyklucza ono ojca ze współdecydowania, bo nie może on ani nakazać aborcji, ani jej zabronić, ale gdy dziecko się urodzi musi płacić alimenty nawet jeśli nie chciał dziecka. Ja osobiście jestem przeciwny aborcji jako metodzie antykoncepcji, podobnie jak wielu “samotnych” ojców, ale zauważam tę dysproporcję, więc tutaj już moje stanowisko nie jest zgodne z feministkami, a różnic jest znacznie więcej np. to, że dziecko powinno być z matką, z racji już samego przez nią urodzenia tego dziecka.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 4. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Ale ja nie twierdzę że nam ojcom, których prawa człowieka i pozycja społeczna zostały zrujnowane jest po drodze z feministkami ZAWSZE. W sprawach aborcji np. każdy ojciec może mieć swoje zdanie, odrębne od feministek. Między nimi także jest pluralizm podejścia do wielu trudnych tematów. Jest między feministkami zgoda co do jednego – nie ma miejsca na przemoc wobec kobiet, w tym ekonomiczną czy instytucjonalną. Przecież to samo my uważamy – nie ma miejsca na przemoc sądową czy społeczną wobec ojców którą używa się w związku z naszą decyzją o wyborze wolności od małżeństwa z matką dzieci.
  Ja zresztą nie mówię – idźmy z feministkami w każdej sprawie. Mówię – idźmy z nimi w sprawach kobiet i mężczyzn wypełniających swoje obowiązki rodzicielskie.
  One nie chcą kobiet uwięzionych w domach. A odebranie nam dzieci i wszelkich obowiązków z nimi związanych a pozostawienie kobietom tylko alimentów UTRWALA patriarchat. Tego feministki nie znoszą i w tym nam z nimi po drodze.
  Ale akurat dziś pytam czy nam nie jest bardzo po drodze z LGBT?

  Ja uważam że warto. Warto być solidarnym z gejami.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 5. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Powtórzę pytanie: czy ktoś na ochotnika chciałby naświetlić prof. Magdalenie Środzie problem dyskryminacji ojców po rozwodzie ze względu na ich płeć?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 6. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Ja się nie podejmuję. Pani profesor i tak mi wykaże, że kobiety mają gorzej. A Ty, Józku, potwierdzisz. Smile
  Gejem też nie zostanę, sorry. Jakoś tak te panie teraz takie atrakcyjne się porobiły na wiosnę. Proszę o wybaczenie tej seksistowskiej uwagi. Chodziło mi o osobowość i uśmiechnięte oblicza na widok budzącej się do życia przyrody.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 7. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Powtórzę pytanie: czy ktoś opracuje tekst o dyskryminacji mężczyzn w ich prawach do wychowania dzieci? Trzeba przenieść nasz ojcowski problem z poziomu ulicznej pyskówki na poziom poważnej debaty w poważnych mediach. To jest dobra okazja. Olgierd nie. Dziękuję za wypowiedź. Może ktoś inny?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 8. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Józku,
  Dlaczego nie bierzesz siebie pod uwagę? Wydajesz się poważnym specem od spraw dyskryminacji i umiesz na nią spojrzeć z wielu różnych stron. A poza tym o co chodzi z tą okazją – bo Środa napisała o Poniedziałku, to nam daje jakąś okazję wyjścia z naszymi problemami do poważnych mediów? Ja prosty chłop jestem, nie łapię takich zależności. Ale będę wdzięczny, jeśli mi przybliżysz. Naprawdę.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 9. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Zanim ustalimy czy w ogóle NCTT zechce coś Środzie odpowiedzieć, trzeba ustalić czy ktoś chce. Nie musi umieć mądrze pisać. Może to być prosty chłop taki jak Ty.
  Żeby zrozumieć, że jest okazja trzeba przeczytać mój tekst, tekst M. Środy i Tęczowy Raport. Pytanie czy wolimy jako NCTT akcje społeczne czy może warto wziąć udział w debacie (lub ją wywołać) na temat prawa do wychowania dzieci po rozwodzie.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 10. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie, znalazłeś uznanie Wink Nie daj się zwieść powodzeniu swoich tekstów w rankingach popularności na NCTT. Jesteś prosty chłop i nie umiesz mądrze pisać… Ale i tak Cię lubimy, Chłopie. Bardzo Cię polubiliśmy…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby powiadomić kogoś, że odpowiedziałeś na jego komentarz kliknij znak @ przy jego imieniu. Tekst, który się pojawi w okienku edycji, nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo