Środa woli zajmować się Poniedziałkiem

Walczymy ze stereotypami

( … )  „Tęczowy raport” – z zachowaniem wszelkich proporcji – przedstawia nam wiedzę o społeczeństwie równie istotną, jak reakcje na raport w sprawie katastrofy (Smoleńskiej). W jednym i drugim przypadku nie jest to wiedza radosna. Przez porównanie z innymi krajami przyjmuje się, że około 50 tys. dzieci jest wychowywanych przez rodziców tej samej płci (najczęściej dzieci pochodzą z dawnych związków heteroseksualnych). Zgroza? Według wielu osób – tak. Trudno nawet powiedzieć, że rodziny takie są dyskryminowane, bo – do niedawna – starały się być niewidoczne. Teraz chcą to zmienić, bo nie są chronione przez prawo i nie mają pełni praw rodzicielskich.

Do Kampanii przeciw Homofobii, która raport wydała, co roku wpływa kilkadziesiąt spraw związanych z próbą ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej homoseksualnego rodzica. Ich heteroseksualni partnerzy lub nawet rodzice starają się odebrać dziecko. I robią to skutecznie, choć jak dowodzą badania przytaczane w raporcie, homoseksualni rodzice nie są gorsi od heteroseksualnych. (… )

Wielokrotny rozwodnik, zbój niepłacący alimentów czy domowy agresor są bardziej społecznie akceptowalni niż wierny i opiekuńczy partner w związku gejowskim.

Boimy się, że dzieci wychowane w związkach homoseksualnych nie będą normalne, nie będą szczęśliwe i nie będą reprodukowały wzorców zachowań, które pozwolą przetrwać tradycyjnemu społeczeństwu. Jeśli przyjrzeć się tym lękom, to są one słabe i z reguły oparte na ignorancji i przesądach. (… ) Dziecko, które z reguły nie przygląda się relacjom seksualnym własnych rodziców, musi uznawać, że bardziej naturalna i pożądana jest ich miłość niż nienawiść, i to niezależnie od konfiguracji płci.

Czym innym jest problem szczęśliwości. W społeczeństwie nietolerancyjnym i homofobicznym dzieci wychowywane przez parę homoseksualną są napiętnowane. Ale problem tych dzieci jest jedynie odblaskiem prawdziwego problemu – społecznej nietolerancji; jest więc raczej problemem społeczeństwa niż ofiar jego homofobii.”

Powyżej fragmenty tekstu Magdaleny Środy z tygodnika Wprost pt. Tęczowy Raport” – socjologiczna, prawna i kulturowa analiza sytuacji rodzin lesbijskich i gejowskich w Polsce.

Pełny tekst M. Środy:  http://www.wprost.pl/ar/229276/Teczowy-raport/

Z powyższego tekstu rozumiem, że wpływowa intelektualistka, czująca i rozumiejąca problemy grup dyskryminowanych, dostrzega zjawisko dyskryminacji rodzica, gdy powodem odsuwania go do dziecka są jego preferencje seksualne.

Ale Pani Profesor!? A co jeśli powodem odsuwania rodzica jest po prostu jego płeć? To już nie jest zjawisko dyskryminacji? Czy wg Pani odsuwanie przez sądy rodzinne ojców od dzieci po rozwodzie to dobra praktyka społeczna uzasadniona długim i trudnym doświadczeniem życiowym kobiet samotnie wychowujących dzieci?

Tych pytań nikt nie zadał pani profesor Magdalenie Środzie. Chyba nigdy. A bez zadawania pytań swoją diagnozę umie sam postawić szef Centrum Praw Ojców w otwartym liście do zdesperowanego ojca, który wywiózł swoje dziecko na Dominikanę. Mówi:  “Jednego co jestem pewien: nie ma Pan co liczyć na sprawiedliwy proces w Polsce. To feministyczne państwo, feministyczne sądownictwo rodzinne, które  absolutnie nie wysłucha Pana racji”.

No i tym językiem, ze wzajemnym głębokim zrozumieniem, pogadali sobie feministyczna intelektualistka z działaczem ojcowskim.  I wiecie co – nie mam pretensji do pani profesor, że zanim napisała o dyskryminacji ojców gejów to nie dowiedziała się czegoś o dyskryminacji ojców heteryków. Bo niby kto jej miałby o tym powiedzieć? Szef Centrum Praw Ojca, który prof. Środę uważa za sprawcę feministycznej niesprawiedliwości? Czy też jego zastępca, działacz PiS, który szefowi wtóruje i na dodatek umieszcza na swojej stronie internetowej antysemicko brzmiące teksty?

To pytanie retoryczne niby, ale ono wymaga jednak odpowiedzi.

Czy ktoś na ochotnika zgłosi się do profesor Magdaleny Środy za pośrednictwem redakcji Wprost, żeby merytorycznie odpowiedzieć na ten felieton w imieniu WSZYSTKICH OJCÓW, heteryków, homików, zagraniczników, niepiśmiennych robotników też?

Redaktor Lis, sam weekendowy tata dwóch córek, raczej nie będzie robić trudności. Zwłaszcza jeśli list będzie od wszystkich ojców.

Wasz J.

ps. Jacek Poniedziałek znalazł się w tytule mojego wpisu, bo wczoraj we wpisie pt.  “A może popedałujemy razem w stronę ojca” zamieściłem za Galą/Faktem wypowiedź Jacka Poniedziałka  w sprawie ojcostwa gejów.

GD Star Rating
loading...
Walczymy ze stereotypamiA może razem popedałować w stronę ojca?Kobiety też mogą być rodzicami…
Ten wpis został opublikowany w kategorii ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

28 odpowiedzi na „Środa woli zajmować się Poniedziałkiem

 1. NotifyKrzysiek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  “Dzięki” rozwodowi niestety jako rodzicowi drugiej kategorii (tj. ojcu) dane mi było poznać co czują ludzie dyskryminowani, innej orientacji itd. Dostałem od życia doskonałą lekcję tolerancji – chociaż tyle z tego wyniosłem. Uważam jednak, że nie powinno się mieszać problemów ojcowskich z problemami homoseksualnych rodziców. My mówimy o prawie do wychowywania naszych dzieci równego matce jak to zapisano w konstytucji i nikt tu nie zastanawia się nad orientacją, a środowisko “homo-rodziców” o prawie do adopcji przez pary homoseksualne. Nasze problemy rozłożone są więc na wielu różnych płaszczyznach. To osobny temat i nie ma co zarzucać Środzie, że tych tematów nie miesza. Szkoda jednak, że naszych (ojcowskich) w ogóle nie porusza.
  Jakiś czas temu zaproponowano mi (na razie nieoficjalnie) wzięcie udział w Paradzie Równości jako jednemu z przedstawicieli tzw. ruchu ojcowskiego w naszym regionie. Istotnie, można nas uznać za dyskryminowanych, ale czy jesteśmy mniejszością? Z innej strony wiemy, że takie “imprezy” są raczej mało poważne, budzą skrajne emocje i są kontrowersyjne dla wielu nawet członków tych mniejszości. Dlatego też nie uważam żeby była to odpowiednia forma sygnalizowania naszych ojcowskich problemów.
  Choć z drugiej strony… – inna sprawa, a właściwie anegdota, która nie wydawałaby mi się zabawna jakieś 2 lata temu, że obok wielu innych pomówień (w tym o uganianie się za babami) w toku procesu rozwodowego zostałem też pomówiony o zachowania homoseksualne (niczego nie zabrakło Grin) i ex by chyba padła, jakby mnie na tej paradzie zobaczyła lol Grin

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 2. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Krzysiek, ależ ojcowie bez dzieci są MNIEJSZOŚCIĄ SEKSUALNĄ. Tyle że nie jest to sexual minority ale gender abandoner minority. Spory możemy prowadzić, kto nas dyskryminuje. Dla mnie błędne jest twierdzenie, że jedna mniejszość genderowa (feministki) dyskryminuje inną mniejszość genderową (ojców rozdzielonych z dziećmi).
  Definicję mniejszości jaką ja się posługuję, która mi pasuje do mojej wizji świata, możesz znaleźć tu:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Minority_(philosophy)

  Zresztą my i nominalnie jesteśmy mniejszością. Grupa ojców po rozwodzie oddzielonych od dzieci to ok. pół miliona ludzi (40 tys. rozwodów dzieciatych rocznie x średnio ok. 10 lat silnego odczuwania dyskryminacyjnych skutków rozwodu). To że jesteśmy mniejszością przejściową nie powoduje że nie jesteśmy mniejszością. Geje swoją dyskryminację też najboleśniej odczuwają w młodości, a przynajmniej przed adropauzą. Ale mniejszością być nie przestają, tak samo jak Ty będziesz już zawsze chodził z etykietą człowieka który opuścił swoje dzieci.

  My doznajemy niesprawiedliwego i niegodnego traktowania za zgodą i wiedzą naszego państwa, przy aprobacie większości społeczeństwa, a nawet otwartym lub ukrytym potępieniu naszego prawa do naszych swobodnych decyzji życiowych w sprawie naszego statusu małżeńskiego. Dzieje się to w majestacie prawa, z naruszeniem naszych praw człowieka. Dr. A. Bodnar z Fundacji Helsińskiej uważa pozbawianie kontaktów za oczywiście pogwałcenie praw człowieka. Ale niestety on pracuje w ważnej i medialnej działce, a media są przeciw nam. I tak długo jak nie zrozumiemy, że nam ojcom po prostu się OPŁACA poczuć się mniejszością genderową i stanąć w jednym szeregu z feministami i gejami, będziemy dalej stać bezradnie za naszymi awanturniczymi działaczami, których wstydzą się działacze praw człowieka, działacze LGBT się z ich skuteczności i wizerunku śmieją, a mainstreamowe media ich nie znają, nie rozumieją, nie lubią i na wszelki wypadek unikają.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 3. NotifyKrzysiek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Nie zgodzę się z tobą w kwestii wzajemnej relacji feministek i “samotnych” ojców. Feministki nie są mniejszością stricte – jest to jedynie grupa kobiet walcząca o prawa kobiet, a to nie zawsze jest zgodne z interesem mężczyzn. Choćby prawo lansowane przez feministki do decydowania o nienarodzonym dziecku – wyklucza ono ojca ze współdecydowania, bo nie może on ani nakazać aborcji, ani jej zabronić, ale gdy dziecko się urodzi musi płacić alimenty nawet jeśli nie chciał dziecka. Ja osobiście jestem przeciwny aborcji jako metodzie antykoncepcji, podobnie jak wielu “samotnych” ojców, ale zauważam tę dysproporcję, więc tutaj już moje stanowisko nie jest zgodne z feministkami, a różnic jest znacznie więcej np. to, że dziecko powinno być z matką, z racji już samego przez nią urodzenia tego dziecka.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 4. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Ale ja nie twierdzę że nam ojcom, których prawa człowieka i pozycja społeczna zostały zrujnowane jest po drodze z feministkami ZAWSZE. W sprawach aborcji np. każdy ojciec może mieć swoje zdanie, odrębne od feministek. Między nimi także jest pluralizm podejścia do wielu trudnych tematów. Jest między feministkami zgoda co do jednego – nie ma miejsca na przemoc wobec kobiet, w tym ekonomiczną czy instytucjonalną. Przecież to samo my uważamy – nie ma miejsca na przemoc sądową czy społeczną wobec ojców którą używa się w związku z naszą decyzją o wyborze wolności od małżeństwa z matką dzieci.
  Ja zresztą nie mówię – idźmy z feministkami w każdej sprawie. Mówię – idźmy z nimi w sprawach kobiet i mężczyzn wypełniających swoje obowiązki rodzicielskie.
  One nie chcą kobiet uwięzionych w domach. A odebranie nam dzieci i wszelkich obowiązków z nimi związanych a pozostawienie kobietom tylko alimentów UTRWALA patriarchat. Tego feministki nie znoszą i w tym nam z nimi po drodze.
  Ale akurat dziś pytam czy nam nie jest bardzo po drodze z LGBT?

  Ja uważam że warto. Warto być solidarnym z gejami.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 5. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Powtórzę pytanie: czy ktoś na ochotnika chciałby naświetlić prof. Magdalenie Środzie problem dyskryminacji ojców po rozwodzie ze względu na ich płeć?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 6. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Ja się nie podejmuję. Pani profesor i tak mi wykaże, że kobiety mają gorzej. A Ty, Józku, potwierdzisz. Smile
  Gejem też nie zostanę, sorry. Jakoś tak te panie teraz takie atrakcyjne się porobiły na wiosnę. Proszę o wybaczenie tej seksistowskiej uwagi. Chodziło mi o osobowość i uśmiechnięte oblicza na widok budzącej się do życia przyrody.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 7. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Powtórzę pytanie: czy ktoś opracuje tekst o dyskryminacji mężczyzn w ich prawach do wychowania dzieci? Trzeba przenieść nasz ojcowski problem z poziomu ulicznej pyskówki na poziom poważnej debaty w poważnych mediach. To jest dobra okazja. Olgierd nie. Dziękuję za wypowiedź. Może ktoś inny?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 8. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Józku,
  Dlaczego nie bierzesz siebie pod uwagę? Wydajesz się poważnym specem od spraw dyskryminacji i umiesz na nią spojrzeć z wielu różnych stron. A poza tym o co chodzi z tą okazją – bo Środa napisała o Poniedziałku, to nam daje jakąś okazję wyjścia z naszymi problemami do poważnych mediów? Ja prosty chłop jestem, nie łapię takich zależności. Ale będę wdzięczny, jeśli mi przybliżysz. Naprawdę.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 9. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Zanim ustalimy czy w ogóle NCTT zechce coś Środzie odpowiedzieć, trzeba ustalić czy ktoś chce. Nie musi umieć mądrze pisać. Może to być prosty chłop taki jak Ty.
  Żeby zrozumieć, że jest okazja trzeba przeczytać mój tekst, tekst M. Środy i Tęczowy Raport. Pytanie czy wolimy jako NCTT akcje społeczne czy może warto wziąć udział w debacie (lub ją wywołać) na temat prawa do wychowania dzieci po rozwodzie.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 10. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie, znalazłeś uznanie Wink Nie daj się zwieść powodzeniu swoich tekstów w rankingach popularności na NCTT. Jesteś prosty chłop i nie umiesz mądrze pisać… Ale i tak Cię lubimy, Chłopie. Bardzo Cię polubiliśmy…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 11. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Józku,
  Powiedz, o co konkretnie chodzi. Masz potrzebę, chcesz skorzystać z okazji, chcesz wywołać debatę – zrób to. Jeśli potrzebne moje błogosławieństwo – daję Ci je. Debata będzie krótka – nie ma żadnej dyskryminacji, wszyscy rodzice mają równe prawa. A wyroków niezawisłych sądów się nie komentuje. Skoro opiekę dostaje matka, to znaczy, że tak być miało. Zresztą od tego zacząłeś obecność u nas – cytuję z pamięci “Opiekę równoważną prawo po rozwodzie NAKAZUJE!” Wprawdzie potem dodałeś, że nikt tak tego nie interpretuje, ale to jedyna możliwa wykładnia. Skoro jedyna możliwa, to jak to jest, że “nikt tak nie interpretuje”? I to pytanie wydaje mi się ważniejsze niż zastanawianie się, czy sojusze z LGBT czy SLD będą dla naszej sprawy dobre czy bardzo dobre. Oczywiście nie jestem za podejściem “mamy swoje sprawy, a oni swoje”. Jednak nie kumam – poza samą ideą dyskryminacji (której prawnie niemal nie ma – pokaż mi 1 przepis dyskryminujący ojców) trudnej do wykazania i będącej zjawiskiem zbyt szerokim, aby na nim coś konkretnego budować – jasnych punktów wspólnych, o których mielibyśmy debatować. Skończy się tak, że geje będą adoptować dzieci izolowane od heteroseksualnych ojców. Może i miło dla gejów, jednak dla ojców hetero- oraz dzieci pewnie nie do końca.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 12. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Józku, a tak konkretnie… Czy myślisz, że pani prof. Magdalena Środa nie słyszała o naszych sprawach? Że nigdy nikt jej nie próbował o tym mówić?
  A może tu nie o mówienie chodzi, ale o świadectwo? Może właśnie akcja społeczna może wywołać debatę? Może ważniejsze niż powtórzenie po raz kolejny tych samych informacji jest pokazanie, że to problem powszechny? Że dotyczy tysięcy i że tysiące nim żyją? Ja bardziej wierzę w świadectwo niż w elaborat…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 13. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie, co masz ma myśli dając mi swoje błogosławieństwo? No bo jeśli mam podpisać ten list swoim nazwiskiem i podać jako adres zwrotny mój adres to Twoje błogosławieństwo raczej mi do tego nie potrzebne Wink
  A jeśli mam podpisać list jako NCTT i podać adres zwrotny NCTT to Twoje błogosławieństwo do rozpoczęcia przeze mnie pracy zakończonej wystąpieniem w imieniu NCTT, choć znaczące dla mnie i dla wielu z nas z pewnością opiniotwórcze, to jednak do mówienia w imieniu wszystkich trochę za mało.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 14. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Józku,
  Mam na myśli to, że jeśli widzisz potrzebę napisania takiego listu, rozpoczęcia debaty, wytłumaczenia pani profesor, że nazywanie kogoś zbójem bez poznania jego sprawy jest niegodnym jej tytułu uproszczeniem etc., to trzymam za Ciebie kciuki i wspieram Cię mentalnie. Oraz że dasz sobie radę z tematem dyskryminacji i że nie musisz szukać ochotników.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 15. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu, czy uważasz że prof. Środa zna nasze sprawy, ma rzetelne informacje o przejawach dyskryminacji wobec ojców rozdzielonych z dziećmi, ale tego zjawiska społecznego za dyskryminację nie uznaje?

  Jeśli masz takie obawy, to ja też je podzielam. Pytanie jednak czy robi to celowo czy też jednak nieświadomie.

  Między innymi dlatego, żeby te wątpliwości rozwiać, chciałbym skierować do niej wyważony list, rzetelnie wyposażony w dane statystyczne, bardziej informacyjny niż roszczeniowy. Jeśli napiszemy dobry rzetelny tekst, który przez panią prof. Środę, osobę niewątpliwie wrażliwą na problemy wykluczenia społecznego i niesprawiedliwość, zostanie zignorowany, to będziemy mieć dowód, że lewicowi intelektualiści o naszej sytuacji wiedzą, ale problem ignorują. Wtedy akcje takie jak 207 to być może będzie jedyna droga do nagłośnienia problemu w społeczeństwie i powolnej zmiany nastawienia do nas.

  Reakcja prof. Środy może być ważnym znakiem dla naszego środowiska. Dla wielu będzie dowodem na słuszność przekonań o naszym społecznym celowym obłudnym nierozumieniu, osamotnieniu czy wręcz odrzuceniu.

  Dla wielu brak odpowiedzi lub odpowiedź językiem konfrontacji będzie być może uzasadniać polityczny sens utrzymania ostrego kursu przeciw kobietom prezentowany przez niektórych działaczy ojcowskich.
  Dla mnie i pewnie też wielu innych ludzi o bliskich mi poglądach będzie to to powodem do wzmożenia starań w dalszych próbach dotarcia do środowisk opiniotwórczych.

  Zyskując jednak przychylność takich ludzi jak prof. Środa, prof. Osiatyński, Fundacja Helsińska i innych zajmujących się prawami człowieka jako ojcowie odpowiedzialni zyskamy wielką siłę polityczną i medialną.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 16. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Nie widzę sensu tłumaczenia pani profesor, że “nazywanie kogoś zbójem bez poznania jego sprawy jest niegodnym jej tytułu uproszczeniem”. Widzę sens podjęcia próby pozyskania jej dla naszej sprawiedliwej dobrej sprawy.
  Na wypominanie niezręczności językowych lepiej zostawić sobie energię i czas na takich panów jak Dzierżęga czy Borkowski, którzy mówią też niestety trochę w moim imieniu. Oni bardziej ojcom rozdzielonym z dziećmi szkodzą swoim językiem (przykład wyżej przytaczam) niż Środa swoim.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 17. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  “Prokurator Helena Wolińska-Brus ps. „Lena”, właśc. w zależności od źródła Fajga Mindla Danielak lub Fajga Mindlak-Danielak w 1968 Wolińska wraz z mężem, prof. Włodzimierzem Brusem, wyjechała z Polski.”

  Ten tekst Marek Borkowski, działacz PiS i zastępca Ireneusza Dzierżęgi, największej krajowej organizacji działającej na rzecz samotnych ojców, umieścił na swojej stronie internetowej obok tekstów w sprawie ojców. Dla mnie antysemicka wymowa tekstu jest jaskrawa.

  Nie odmawiam mu zapału i oddania sprawie. Ale dopóki to co pisze plami jego, a pośrednio też ruch ojcowski który reprezentuje, to on nam ojcom więcej szkodzi niż pomaga.

  Ale liczę naiwnie, że on się zreflektuje, pójdzie śladem liberalnego otwartego NCTT a może nawet przyjdzie rozmawiać na spotkanie z panią Środą o alimenciarzach lub z Biedroniem o gejach odsuwanych od swych biologicznych dzieci.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 18. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  A ja uważam, że jej nie pozyskasz i szkoda czasu. Pani profesor ma już ugruntowane poglądy. I jasno stoi po stronie kobiet, ma jasno określonego wroga (m.in. Ciebie – zbója alimenciarza, który akurat przypadkowo ma na to, żeby płacić). Ciekawe, że panom wypominasz język, a u pani profesor to są tylko “niezręczności”. Nie wiem, czy to żarliwość feministy-neofity, czy otwartość. Ale tak w ogóle to wiesz, że się zgadzamy co do celu, jakim jest godne rodzicielstwo. Nie rozumiem jedynie metod. Ale życzę powodzenia, naprawdę. Tylko już nie domagaj się mojej bezwarunkowej akceptacji, proszę.
  Co do języka p. Borkowskiego – nie znam kontekstu, ale wygląda mi na haniebny. I jako taki budzi mój niesmak i szkodzi sprawie. Tu pełna zgoda.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 19. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Serdecznie życzę wam powodzenia. Znacie moje zdanie. Stawiam dużą wódeczkę z lodzikiem, nie będzie żadnej reakcji. Ew. obalcie z nami patrixa to się zobaczy Laugh . Nie tnie się gałęzi na której się siedzi. Cóż z tego, że komuś ta gałąź robi szkodę. Aż takie miłosierne i wrażliwe to te panie nie są. Grin

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 20. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Józku,
  Po pierwsze przepraszam, że długo czekałeś, ale wyszedłem na kilka godzin Wink
  Po drugie uważam, że gdyby prof. Środa była wyczulona na wszelkie przejawy dyskryminacji i nie myślała stereotypami, to doskonale wiedziałaby o dyskryminacji ojców. 50 lat temu można było mówić, że się nie wie o dyskryminacji kobiet na rynku pracy. 10 czy 20 lat temu można było mówić, że się nie wie o dyskryminacji ojców w sprawach rodzinnych. Dzisiaj nikt nie może uczciwie powiedzieć, że nie słyszał lub nie wie. Tyle, że to się nie mieści w programie żadnej organizacji ani ruchu, bo organizacje feministyczne zajmują się kobietami, gejowskie gejami itp. Kiedy widzą okazję do współpracy w jakichś sprawach, to się wspierają, ale nie walczą jedne o drugie tylko dla zasady – zwalczania dyskryminacji jako takiej. Nikt nie walczy z dyskryminacją. Walczy się z dyskryminacją jednej czy innej mniejszości.
  Po trzecie w społecznym postrzeganiu dyskryminowany może być jedynie słabszy, a przecież w tym samym postrzeganiu mężczyźni są silniejsi.
  Po czwarte nie zarzuciłbym nigdy prof. Środzie celowego unikania tematu dyskryminacji ojców.
  I po piąte – uważam, że napisanie rzetelnego pisma/raportu na temat sytuacji ojców w polskich rodzinach ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji po rozwodzie, jest wysoce wskazane i bardzo celowe. Warto to zrobić zarówno dla prof. Środy i jej koleżanek jak i na potrzeby jakichkolwiek kontaktów z kimkolwiek w sprawie. Uważam, że powinniśmy się za to wziąć. Gdyby udało się to w jakiś sposób sprzedać Fundacji Helsińskiej i podobnym organizacjom (a może warto by spróbować wciągnąć je w tworzenie takiego dokumentu?) to zrobilibyśmy milowy krok na naszej drodze do równouprawnienia rodziców.

  Popieram, uważam że powinniśmy to zrobić i spróbuję się zaangażować w miarę moich sił i możliwości czasowych. Poprowadzisz projekt?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 21. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Czy się pozyska, to inna sprawa. Ona ma swój wózek do pchania. Ale warto rzetelnie informować. A taki raport można by przecież wykorzystywać w rożnych sytuacjach i pokazywać wszystkim. Fundacjom od praw człowieka, parlamentarzystom, politykom. Może ktoś by zauważył, że to znacząca grupa? I że warto się nią zainteresować? Może jestem naiwny, ale wierzę, że kropla drąży skałę. I nie chciałbym, żeby kiedyś ktoś nam zarzucił, że nie odrobiliśmy lekcji. Raport o stanie i dokument o planach to podstawa każdej działalności chyba…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 22. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Uważam, ze warto spróbować chociażby dla tej wódeczki… Dodałeś Jerzy kolejny aargument, żeby się wziąć do roboty.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 23. Notifytatko pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Rzeczywiście problem interesujący. Coś by trzeba było w tej sprawie zrobić. Czy ojcowie heteroseksualni są mniej widoczni, niż ojcowie homoseksualni? Czy ich ojcostwo tak bardzo się różni, że hetero nie wymagają ochrony?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 24. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  chodzi o skuteczność organizacji LGBT a ich umiejętności medialne w szczególności.
  Są lepsi od organizacji ojcowskich i mają pod wieloma względami łatwej.
  Przede wszystkim są mniej rozdrobnieni.
  Myślę że przyjrzenie się dlaczego LGBT są lepsi od CPOiD w mediach, mimo znacznej przewagi liczebnej ojców rozwiedzionych nad gejami to może być ważny krok w rozwoju ruchu ojcowskiego.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 25. Notifyeli.wurman pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  @Józek
  “Przede wszystkim są mniej rozdrobnieni.”

  Aha, to już wiemy, że nie masz bladego pojęcia o organizacjach LGBT.

  “mimo znacznej przewagi liczebnej ojców rozwiedzionych nad gejami to może być ważny krok w rozwoju ruchu ojcowskiego.”

  Nie idźcie tą drogą. Najpierw se zriserczujcie problemy i konflikty organizacji LGBT, a dopiero potem przemyślcie, czy faktycznie chcecie iść tą drogą.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 26. NotifyJózek pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Drogi Kolego Eli,
  jeśli masz na ten tema informacje lepsze od moich to dlaczego tutaj o tym nie napiszesz tutaj?

  jeśli za mało Ci miejsca w formule komentarza to napisz do mnie na jozek@nocotytato.org.pl i ja chętnie wszystkie informacje od Ciebie opublikuję tutaj jako mój wpis z adnotacją że dane o organizacjach LGBT są od Ciebie.

  Wyliczmy rzeczywiście wszystkie działające LGBT i wszystkie aktywne ojcowskie.
  To nie jest dużo pracy jeśli ktoś się tym interesuje to czekam na dane.
  J.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 27. Notifytatko pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  A może mniejszości są atrakcyjne czy zauważalne, kiedy są małe? A kiedy są naprawdę duże, jak mniejszość ojców oddzielonych od dzieci, to stają się groźne i lepiej ich nie zauważać? Bo w rezerwacie nie da się zamknąć?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 28. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Na pewno małe mniejszości są egzotyczne, wyraziste i tajemnicze. Nie są natomiast groźne. Nie mogą w sposób zasadniczy zmienić naszego świata. Więc zgoda na ich uznanie albo dopuszczenie do “wspólnego stołu” to często wyraz zaciekawienia, poszukiwania sensacji, sposób pokazania że się jest otwartym bez ryzyka, że ktoś z tej otwartości skorzysta.
  Ale duże mniejszości (duże , bo stanowiące znaczący procent społeczeństwa, mniejszości, bo poniżej 50%) to zupełnie inna sprawa. To zwyczajni ludzie – tacy, jak my wszyscy – ale mają jedną cechę wyróżniającą ich od reszty. Nie pierwszoplanową. Nie rozpoznasz członka takiej mniejszości na pierwszy rzut oka. Nie są egzotyczni. Nie są pociągający. Nie są atrakcyjni. Za to są groźni… Mają siłę wynikającą z liczebności. Gdyby ich dopuścić do głosu, do współdecydowania, mogą coś realnie zmienić. A zmiana jest niebezpieczna, bo zakłóca status quo. To już lepiej nie uznawajmy tych większych mniejszości. I nauczmy ich wszystkich, że nawet jeżeli są członkiem takiej dużej mniejszości, to niech się tego wstydzą i ukrywają. Wtedy nam nie zagrożą.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby powiadomić kogoś, że odpowiedziałeś na jego komentarz kliknij znak @ przy jego imieniu. Tekst, który się pojawi w okienku edycji, nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo