Dziedzictwo

Złożoność sytuacji po rozwodzie powoduje, że sprawy związane z dziedziczeniem komplikują się jeszcze bardziej. Jeszcze w sytuacji kiedy rodzice nie zawierają nowych związków sytuacja jest prostsza. Natomiast gdy pojawiają się nowe związki, kolejne dzieci w nich zrodzone oraz dzieci przysposobione temat komplikuje się.

Oczywiście prawo spadkowe jest stosunkowo proste i jednoznaczne, nawet w sytuacji braku testamentu można rozwiązać problem. Najczęstszy i największy to problem mentalny – jak pogodzić się z …. faktem, że jakieś “obce osoby” uczestniczą w dziale spadku. Najczęściej takie pytania padają w kontekście dzieci z poprzedniego związku. Często partnerom wydaje się, że wraz w wcześniejszym wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego można zapomnieć o “dorobku” drugiej strony. Dlatego już na początku “nowego życia”  rekonstruując rodzinę dobrze jest wyraźnie określić losy ewentualnej schedy. Dotyczy to zarówno tych co wnoszą dzieci w posagu,jaki tych którzy tego nie czynią. Prawo dziedziczenia w linii prostej jest tak oczywiste, że nie wolno liczyć iż nie zaistnieją takie zjawiska. Oczywistym też jest, że tak jak nie należy zatajać przed partnerem ewentualnych dziedziczących, tak i tym drugim uświadamiać udział partnera w dorobku. Jak to bywa w życiu najczęściej najgłośniej dobijają się swych praw zdarzenia skrywane milczeniem.

Tekst ten piszę życząc wszystkim długich lat życia w poczuciu, że nie zostawią partnera z takim “pasztetem” do rozwiązania w trudnym momencie. Wprawdzie w Polsce nie ma mody na pisanie testamentów w dobrym zdrowiu, ale skoro chcemy poprawiać jakość naszego życia to próbujmy i to zmieniać.

GD Star Rating
loading...
Ojcowie i dzieci (Andrzej)Czy widać różnice… ciąg dalszyDlaczego ulegamy dyktatowi…
Ten wpis został opublikowany w kategorii ojcowie i dzieci i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Responses to Dziedzictwo

Dodaj komentarz