Upadające Imperia

Nie wiem skąd bierze się przekonanie że Imperia nie upadają. Kończą lepiej albo gorzej ale ich koniec jest oczywisty. Mogą zakończyć w stylu kolonialnej Francji lub Imperium Brytyjskiego albo też jak Związek Radziecki czy Cesarstwo Rzymskie.

Z przykrością muszę stwierdzić, że wiele osób przysypiało na zajęciach z historii w szkole średniej a potem na zajęciach z logiki na studiach. Prowadzą imperialną politykę polegającą na izolowaniu dziecka od drugiego rodzica, politykę zawładnięcia wszystkim co jest w zasięgu oddziaływania. Można oczywiście zawładnąć dziećmi i majątkiem, ale przecież nie da się zdobywać wciąż nowych i nowy terytoriów chociażby z tego powodu, że ilość zasobów jest ograniczona.

Gdyby nie przysypiali na lekcjach historii, to zdawaliby sobie sprawę i z tego, że te wielkie imperia upadły poprzez dużą liczbę małych konfliktów na zewnątrz oraz małą spójność wewnątrz. Porównując to do sytuacji zaborczych rodziców-właścicieli – popełniają ten sam błąd. Prowadzą wiele drobnych sporów o mało ważne sprawy, które angażują ich siły i środki. Jednocześnie u boku rośnie człowiek, który wszystko obserwuje, chłonie i zapamiętuje. Wcześniej czy później można się spodziewać jednego – przebudzenia obserwatora i zniknięcia imperialisty z kart historii…

GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii być matką, być ojcem, mężczyźni i kobiety, miłość rodziców, o życiu, opieka nad dziećmi, siła stereotypu, wychowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Upadające Imperia

 1. NotifySzaweł pisze:

  No dzisiaj poleciałem rewolucyjnym tekstem …. Smile

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 3 Słabe 0

 2. NotifyOlgierd pisze:

  Ciekawymi ścieżkami podąża Twój umysł, Szawle.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 3 Słabe 0

 3. NotifySzaweł pisze:

  Ale że …. kiedyś w jednej firmie dzieliłem z jednym Polakiem pudełko biurowe. Więc ten człowiek dzielnie obserwował moje zmagania …. Pewnego dnia mówi, że jego matka tak samo jechała z ojcem jak ze mną moja była. W efekcie tego, została jako już starsza Pani na lodzie całkowitym. Ponieważ on miał jej dość, siostra także a ojciec wiadomo. Tak więc, kobieta się rozpiła a on i siostra mieli bardzo dobry kontakt z ojcem mimo że nie było go przy nich w dzieciństwie.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 5 Słabe 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby powiadomić kogoś, że odpowiedziałeś na jego komentarz kliknij znak @ przy jego imieniu. Tekst, który się pojawi w okienku edycji, nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo