O wybaczeniu i o wdzięczności

Wczoraj u nas w Bułgarii było Święto Wybaczenia. Jest to stara tradycja ludowa, według której przed Wielkim Postem rodzina zasiada do wspólnej kolacji, podczas której młodsi proszą starszych o wybaczenie, za wszystko złe, co zrobili, albo urazili ich nawet nieświadomie. I gdy dostają to rozgrzeszenie-przebaczenie, już z czystym sercem podejmują przygotowania do Świat Wielkanocnych. Raz do roku jest okazja, żeby się w ten sposób oczyścić.

Ja akurat wczoraj byłam w górach i podczas samotnego spaceru dość długo się nad tym zastanawiałam. Przypomniałam sobie, co na ten temat napisała Louise Hay a ponieważ bardzo mi się to podoba, w moim dzisiejszym wpisie opowiem co zapamiętałam. Louise Hay mówi: ”Wybaczę wszystko co mi się zdarzyło w przeszłości”. I dobre i złe – nic co nas spotyka nie jest przypadkowe – jest to kolejna lekcja życia. W ten sposób powinniśmy to traktować i wybaczać.

Nie potrzebna nam jest instrukcja, jak dokładnie to robić – wystarczy, że chcemy. Wszechświat zadba o sposób przebaczenia. Jeżeli się opierasz i nie chcesz tego zrobić, cały czas trzymasz się przeszłości, zostajesz tam na długo i przejście do dnia dzisiejszego jest coraz trudniejsze. A przecież musisz być tu i teraz, żeby budować swoją przyszłość.
Wybaczenie – to prezent dla nas samych. Zwalnia nas od przeszłości, od naszych uraz i krzywd. Wybaczając sobie i innym stajemy się naprawdę wolnymi. Właśnie dlatego możemy powiedzieć, że wybaczenie – to wolność.

Często musimy sobie wybaczać, że pogodziliśmy się z przykrymi przeżyciami, albo że ze nie kochamy wystarczająco, aby uratować się od tych ciężkich doświadczeń. Robimy z siebie ofiarę. To wygodna postawa, bo wszyscy są winni a nie my – my nie jesteśmy w stanie nic zmienić. Tak, wygodnie jest być ofiarą, bo zawsze ktoś inny jest winien.
Ale zamiast tego lepiej byłoby stać na własnych nogach i brać na siebie swoją odpowiedzialność.

Dlatego… Kochaj siebie! Wybacz Sobie! Wybacz innym! Żyj tutaj i teraz! Wtedy zobaczysz jak ból i gorycz odchodzą od ciebie i jak szeroko otwiera się twoje serce. Żyjąc w przestrzeni, gdzie panuje miłość, czujesz się bezpieczniej…

Wybacz wszystkim!

Wybacz sobie!

Wybacz wszystko, co Cię złego w przeszłości spotkało!

Wtedy staniesz się wolnym!

GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii ogólne, o życiu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz