Czego nas uczą?

Znałem to od kilku lat. Teraz znalazłem tutaj. Przytaczam w całości.

Ewolucja metod nauczania matematyki na przykładzie zadań egzaminacyjnych

1962 : Drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za sumę 100 dolarów. Wiedząc, że koszt produkcji drewna wynosił 4/5 jego ceny, oblicz zysk drwala.

1972 : Drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za sumę 100 dolarów. Wiedząc, że koszt produkcji wyniósł 4/5 jego ceny, czyli 80 dolarów, oblicz zysk drwala.

1982 : (nowy program matematyki) Drwal dokonał wymiany zbioru T tarcicy na zbiór P pieniędzy. Moc zbioru P wyrażona w liczbach kardynalnych wyniosła 100,  przy czym każdy z jego elementów jest wart 1 dolara. Zaznacz w kwadratowej tabeli 100 punktów, aby przedstawić graficznie elementy zbioru P. Zbiór kosztów produkcji zawiera 20 elementów mniej niż zbiór M. Przedstaw zbiór K jako podzbiór M i odpowiedz na pytanie : jaka jest moc zbioru Z zysku wyrażona w liczbach kardynalnych?

1992 : Drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za 100 dolarów. Koszt produkcji drewna wyniósł 80 dolarów, a zysk drwala 20 dolarów. Zakreśl liczbę 20.

2002 : Ścinając stare piękne i bezcenne drzewa, ekologicznie niezorientowany drwal zarobił 20 dolarów. Co myślisz o takim sposobie na życie? W podgrupach postarajcie się przygotować teatrzyk przedstawiający, jak czują się leśne ptaszki i dzika zwierzyna.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że tak się to właśnie dzieje. Ja mam jeszcze jedną refleksję o zmianach w metodach nauczania, kiedy patrzę, jak się uczą moje dzieci. Kiedyś uczono matematyki (polskiego, fizyki, biologii,historii itd.). Dzisiaj uczy się zdawać egzaminy z matematyki (polskiego, fizyki, biologii,historii itd.).

A jak się uczymy życia? Oczywiście, od tysięcy lat starzy narzekają na upadek obyczajów. Ale czy nie jesteśmy na jakimś zakręcie? Czy nie obserwujemy jakiejś zmiany? Czy nie można powiedzieć, że kiedyś uczono nas życia, a teraz uczy się nas zdawania egzaminów życiowych? Kiedyś uczono, jak żyć w związku, teraz jak związek założyć i jak go zerwać. Jak chłopaka poderwać czy jak porzucić dziewczynę… A jak utrzymać związek? Kto nas tego nauczy?

GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii o życiu, relacje między rodzicami, mężczyźni i kobiety. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 Responses to Czego nas uczą?

Dodaj komentarz