Psychologia to nauka, nie czary

Kilkakrotnie pojawiały się na naszym blogu spory co do psychologii, psychologów, metod ich działania, testów, ich wyników i wpływu na życie milionów ludzi, a dzieci w szczególności. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wśród ojców alienowanych, walczących o dobro swoich dzieci, psychologia, psycholożki i psychologowie to jeden z głównych winowajców, krzywdzących nasze dzieci. Dochodzi wręcz do bardzo niesprawiedliwych uogólnień, agresji i pomówień. Okazuje się jednak, że w tej krytycznej ocenie nie jesteśmy sami.

Wiara w magiczną moc plamy, w niezawodność kryształowej kuli i w tajemną moc rysunku drzewa wzbudziła w końcu sprzeciw środowiska. Środowiska psychologów – naukowców, praktyków, studentów.

Przerażające jest to, że takie wątpliwe diagnozy decydują o wyrokach sądowych na przykład o decyzjach dotyczących opieki nad dzieckiem czy otrzymaniu pracy. Nierzadko zdarza się, że w wyniku takiego badania ludzie bywają oskarżani o molestowanie seksualnie dzieci, a nawet trafiają do więzienia. A przecież test Rorschacha ma wartość niewiele większą od wróżenia z fusów. Bo nie da się ocenić osobowości człowieka na podstawie jego skojarzeń po obejrzeniu kilku kleksów.

To cytat z artykułu o proteście na stronach Klubu Sceptyków Polskich. Na stronach Psychologia-Społeczna.pl możemy doczytać, że to wypowiedź Tomasza Witkowskiego – psychologa, założyciela Klubu Sceptyków Polskich. Akcję wspierają również Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej a także największa księgarnia psychologiczna w Polsce – Psyche Books@Cafe.

Szczególnie należy polecić wszystkim wypowiedzi autorytetów na temat testów projekcyjnych. Na niechlubnej Liście instytucji stosujących testy projekcyjne znajdują się oczywiście Rodzinne Ośrodki Diagnostyczno-Konsultacyjne. Niesławne RODK-i.

Zachęcamy wszystkich do jak najszerszego nagłośnienia protestu uczciwych naukowców wobec szarlatańskich metod stosowanych przez tych, którzy kiedyś nauczyli się jednej sztuczki i próbują na niej zbudować całą swoją karierę zawodową. A własna wygoda jest dla nich ważniejsza, niż dobro osób, które oddano pod ich opiekę i osąd.

Punktem kulminacyjnym akcji będzie jej finał:
1. Wrocław – godz. 18:00, Klubokawiarnia Falanster, ul. Św. Antoniego 23
2. Warszawa – godz. 15:15, SWPS & Księgarnio-kawiarnio Psyche, zielona sala, poziom – 1

Poniżej zaproszenie na Warszawski finał.

GD Star Rating
loading...
Psychologia to nauka, nie czaryO teście Rorschacha w Polskim Radio i w Laboratorium KSP
Ten wpis został opublikowany w kategorii prawa dziecka, prawa rodzicielskie, sądy, urzędy, instytucje, psycholodzy, psychiatrzy, badania, dyskryminacja, organizacje i ruchy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 Responses to Psychologia to nauka, nie czary

Dodaj komentarz