Po co prawnikowi aplikacja

Kilka lat temu pojawił się pomysł, żeby przełamać monopol korporacji prawniczych. Zlikwidować aplikacje, otworzyć dostęp do zawodów, ułatwić korzystanie z usług prawnych społeczeństwu. Przyznam, że wydawało mi się to wtedy słuszne. Jednak z każdym dniem przekonuję się, że jakość usługi jest w tym przypadku niezmiernie ważna. I że ktoś powinien stać na straży tej jakości.

Jakiś rok temu miałem okazję skorzystać z pomocy pełnomocnika z urzędu. Mecenasa z wieloletnim doświadczeniem. Chociaż ja mu nie płaciłem, a widzieliśmy się w sumie może z pół godziny jakiś czas przed rozprawą i później kolejne pół godziny w czasie rozprawy, to sprawę załatwił sprawnie, skutecznie i rzeczowo. Po długim czasie dowiedziałem się, że miała ona jeszcze dalszy ciąg – druga strona zaskarżyła postanowienie sądu, on odpowiedział i postanowienie pozostało w mocy.

W tym samym czasie mam okazję obserwować jak działa doradca prawny – czyli prawnik bez aplikacji, prowadzący kancelarię prawną na mocy uproszczonych przepisów sprzed kilku lat. To pełnomocniczka _PM_. Jest aktywna na forach internetowych, gdzie żali się, że musi się stale zastanawiać, czy będzie mogła wystąpić w sądzie. Złożyła pozew nie mając prawa do bycia pełnomocnikiem w konkretnej sprawie. Nieskutecznie – sąd oddalił pozew. Nie będę komentował zawartości pozwu, bo to by było zbyt śmieszne.

Czego można oczekiwać od osoby, która nie wie co to jest kompletna informacja ani co to jest uzgodnienie. Nie wie, że każde zdarzenie ma swoje miejsce i swój czas i jeżeli się chce kogoś o nim poinformować, to trzeba podać co najmniej te dwa szczegóły? Czy wyobraża sobie ktoś zaproszenie na ślub o treści:

W sobotę w czerwcu Jan Kowalski i Anna Nowak wstąpią w związek małżeński i serdecznie zapraszają na uroczystości.

Pani pełnomocnik przekazuje informacje właśnie w taki sposób. Albo uzgadnianie – jak się uzgadnia decyzje?

Uprzejmie informuję, że moja klientka rozważyła i postanowiła że…

Tak wygląda w moim przypadku realizacja wspólnego wychowywania dzieci. Adwokat czy radca prawny ma swoją etykę, szanuje swoją pozycję i dba o przestrzeganie prawa. Doradca prawny nie jest niczym związany. I nie musi niczego umieć.

Aha, pani pełnomocnik zorientowała się, że będzie jej trudno coś w sądzie osiągnąć. Więc teraz występuje jako zastępca radcy prawnego. Podobno jest u niego na aplikacji. Ciekawe, czy pan radca z jednej z większych kancelarii w Warszawie wie, że w dokumentach procesowych podawany jest jego adres w biurach szklarni przy szosie krakowskiej…

W sumie może nie powinienem narzekać. Łatwiej wygrać ze słabym przeciwnikiem. Ale niestety to wygląda nieco inaczej – wyrok będzie zapewne za wiele miesięcy i zależny od wielu uwarunkowań. Do czasu wyroku dzieci żyją w fałszywym przeświadczeniu, że matka jest jedyną osobą, która może podejmować decyzje w ich sprawach. Przeświadczeniu utwierdzanym przez nieetyczne zachowania oraz niedostatki wykształcenia i doświadczenia pani pełnomocnik… Smutne.

GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii alimenty, historia, mediacje, opieka nad dziećmi, podzial majątku, sądy, urzędy, instytucje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

One Response to Po co prawnikowi aplikacja

 1. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Smutne, drogi Mateuszu.
  Niestety formalne rozwiązania tego nie załatwią. Z mojego doświadczenia powiem Ci tylko na pociechę, że o ile jakość może jest i wyższa w przypadku adwokatów, o tyle etyki, zaangażowania ani pracowitości nie oczekuj. W przypadku radców prawnych również i jakość jest wątpliwa.
  Ja akurat korzystam z pomocy pani adwokat (tylko w sprawach niegdyś zaczętych, nowe wszelkie prowadzę sam), a moja była z radcy prawnego. Gdyby nie ważność tematów dla życia, śmiałbym się do rozpuku, czytając bełkotliwe pisma,niezwiązane nijak ze sprawą, grubszym mazakiem zaznaczając co ciekawsze błędy ortograficzne (moje ulubione – w standardowym skądinąd zwrocie “Pozwana zapżecza wszelkim okolicznością…”).
  Doświadczenie życiowe wskazuje, że wszelka korporacyjność, koncesjonowanie i nepotyzm raczej promuje dzieci aktualnych VIPów, a jakość schodzi na dalszy plan – szczególnie w czymś tak niemiarodajnym jak prawo. A akurat oczekiwanie etyczności działań od prawnika to chyba skrajna naiwność, skoro nie możemy jej uczciwie uzyskać od jakże pięknego zawodu lekarza (był to zresztą jeden z powodów, dla których tego zawodu nie wykonuję mimo wykształcenia).
  Pozdrawiam. Olgierd

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby powiadomić kogoś, że odpowiedziałeś na jego komentarz kliknij znak @ przy jego imieniu. Tekst, który się pojawi w okienku edycji, nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo