Jak się bronić przed alienującym rodzicem?

To pytanie zadaje sobie każdy, komu przypadła rola tego „gorszego” rodzica. Przypadkiem dotarłam na stronę Breakthrough Parenting. Jest tam trochę porad, a wśród nich lista co robić, gdy się jest alienowanym rodzicem. Oczywiście jest ona dostosowana do warunków amerykańskich i dotyczy osób, które chcą sądownie doprowadzić do zmiany głównego opiekuna, ale myślę, że częściowo może być przydatna alienowanym rodzicom również i u nas. Główne jej punkty w skrócie:

 • Twoje umiejętności rodzicielskie muszą być doskonałe i niepodważalne. Idź na kurs dla rodziców, zdobądź wszechstronną wiedzę w zakresie wychowania dziecka.
 • Powinieneś być osobą zrównoważoną, logiczną i kontrolować swoje emocje. Nigdy się nie odgrywaj. Jeśli będziesz działać w gniewie, potwierdzisz w ten sposób twierdzenie rodzica alienującego, że jesteś niezrównoważona/niezrównoważony.
 • Jeśli chcesz zostać głównym opiekunem, musisz uwzględnić koszty finansowe postępowania, poszukać doświadczonego prawnika i zrozumieć jak działa sąd i prawo. Warto zastanowić się nad odpowiednim planem opieki rodzicielskiej, który można pokazać w sądzie i dowodami alienacji, które mogą być dopuszczone przez sąd.
 • Musisz stale okazywać, że jesteś osobą racjonalną, rozsądną i masz na względzie najlepszy interes dziecka.
 • Musisz rozumieć istotę problemu i koncentrować się na tym, co prowadzi do jego rozwiązania, nawet jeżeli ty i twoje dziecko jesteście ofiarami. Alienowani rodzice, którzy skupiają się na tym „jakie to wszystko jest okropne” i poświęcają czas na ocenę sytuacji wykańczają się emocjonalnie.
 • Nie możesz zachowywać się jak ofiara. Aktywnie poszukuj konstruktywnych działań, które możesz podjąć.
 • Nie powiększaj problemu. Jeden z ojców ujął to tak: „Nie wiem jak poprawić sytuację z matką, ale dobrze wiem jak ją pogorszyć.” Staraj się być rozjemcą.
 • Prowadź dziennik najważniejszych zdarzeń, opisuj co i kiedy się wydarzyło.
 • Zawsze przychodź po dziecko nawet jeżeli wiesz, że go nie będzie. To często jest bolesne, ale dzięki temu możesz udowodnić, że próbowałaś/próbowałeś, kiedy rodzic alienujący oskarży cię o brak zainteresowania dzieckiem.
 • Koncentruj się na byciu z dzieckiem. Nie mów dziecku źle o drugim rodzicu. Nigdy nie dyskutuj z nim o sprawach sądowych. Pod żadnym pozorem nie pokazuj dziecku wyroków sądu ani innych dokumentów, które nie są dla niego przeznaczone. Uważaj, gdy rozmawiasz przez telefon – nie pozwól dziecku podsłuchiwać.
 • Przestrzegaj wyroków sądu. Płać alimenty w terminie. Nie naruszaj prawa.
 • Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jesteś przyzwoitym człowiekiem z zasadami. Dla wszystkich powinno być jasne, że kochasz swoje dziecko.
GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii PA i PAS, opieka nad dziećmi, siła stereotypu, relacje między rodzicami, dyskryminacja, alienacja rodzicielska, zespół alienacji rodzicielskiej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 Responses to Jak się bronić przed alienującym rodzicem?

Dodaj komentarz