Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej 2013

W tym roku osiem miast w Polsce przyłączyło się do organizowania wydarzeń z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (organizowanego co roku 25 kwietnia). Różnorodne akcje obchodzone tej okazji organizowane są lokalnie przez wszystkich, którzy chcą podnieść świadomość społeczeństwa na temat alienacji rodzicielskiej dotykającej dzieci. Jedną z najpopularniejszych form organizowanych tego dnia jest akcja “Bańki Miłości”, ale organizuje się również odczyty, seminaria, warsztaty, drzewka miłości czy rozdaje ulotki.

Organizatorzy różnorodnie definiują alienację rodzicielską, np. jako zbiór zachowań podejmowanych przez rodzica lub dorosłego któremu dziecko ufa, a które stawiają dziecko w bardzo szkodliwym położeniu konfliktu lojalnościowego między ludźmi, których kochają, zazwyczaj rodziców. Lub jako stan psychiczny występujący u dziecka, które w kontekście rozwodu rodziców jest zaangażowane w deprecjonowanie i krytykowanie jednego z rodziców, przy czym tego typu oczernianie nie jest uzasadnione. Dziecko odmawia kontaktów z jednym z rodziców w wyniku tego, że jest fałszywie przekonane, że rodzic wyalienowany jest niebezpieczny lub co najmniej z jakichś powodów niegodny aby się z nim spotkać. Alienacja rodzicielska nie ogranicza się do rodziców dziecka, występuje także w stosunku do dziadków i innych członków rodziny, czy znajomych alienowanego rodzica. Wśród czołowych ekspertów w dziedzinie alienacji rodzicielskiej panuje przekonanie, że powinno ono zostać wpisane jako zaburzenie osobowości do klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM-5, a także ICD-11.

W tym roku w Polsce z tej okazji planowane są wydarzenia w ośmiu miastach:

  1. Łódź, Pasaż Shillera godz.12.00 -14.00
  2. Częstochowa, godz. 12.00 – 16.00 pl. Biegańskiego; godz. 18.30 -19.00 przed Kościołem pod wezwaniem św. Andrzeja i Benedykta – ul. Mickiewicza
  3. Białystok, g. 12.00 -14.00 Rynek Kościuszki pod Ratuszem
  4. Będzin – planowana 16.30 – 17.00 Wzgórze Zamkowe od strony ulicy Plebańskiej (aczkolwiek organizator ostatecznie nie potwirdził tej informacji)
  5. Kraków, godz. 16.30 – 17.30 Rynek Główny pomiędzy Kościołem pod wezwaniem św. Wojciecha, a pomnikiem Adama Mickiewicza
  6. Katowice, godz. 12.00, ul. Francuska przed Sądem Okręgowym
  7. Rybnik, godz.15.00, na rynku w Rybniku w okolicach centrum handlowego
  8. Zgierz, godz. 10.20 – 10:50, ul. Sokołowska przed Sądem Rejonowym

W Łodzi, Częstochowie, Białymstoku, Krakowie, Będzinie zaplanowane jest puszczanie “Baniek Miłości”, w pozostałych miastach rozdawane będą ulotki naświetlające ten problem.

Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej jako akcja został zapoczątkowany w 2006 roku przez Parental Alienation Awareness Organization. Sarvy Emo, która początkowo stanęła na czele tej organizacji, postanowiła zorganizować wydarzenie, które utkwiłoby w świadomości ludzi. W pierwszych pięciu latach do obchodów Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej przyłączyły się organizacje z USA, Argentyny, Belgii, Bermudów, Brazylii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i Włoch.

Wszystkie osoby, które będą miały okazję przyłączyć się do Baniek Miłości w którymkolwiek z miast zapraszamy do przesyłania zdjęć, filmów i relacji na nasz adres mailowy bankimilosci@nocotytato.org.pl (mogą być również linki do materiałów już umieszczonych w internecie). Całość zbierzemy i przedstawimy w kolejnych wpisach.

GD Star Rating
loading...
Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej 2013, 4.9 out of 5 based on 8 ratings
Ten wpis został opublikowany w kategorii dzień świadomości alienacji rodzicielskiej, alienacja rodzicielska, zespół alienacji rodzicielskiej, PA i PAS i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Responses to Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej 2013

Dodaj komentarz