Prawo Kalego – finansowanie utrzymania dzieci

Rozważny kolejny aspekt – współfinansowanie.

Klasyka (niestety Cry nadal trwająca) – dzieci przy mamie, tata płaci. Tak jak w każdym małżeństwie, tak i po rozwodzie, może się zdarzyć, że tata stracił pracę. Obowiązek płacenia nadal na nim ciąży i jest to zrozumiałe. Jak można z tego wybrnąć? Jeden ze sposobów to porozumienie i na przykład na pewien czas zredukowanie przekazywania środków, co wiąże się z zaciśnięciem pasa (identycznie jak w małżeństwie!!!). Korzyść dla wszystkich to choćby pomoc w stanięciu na nogi tacie, by mógł znaleźć nowe zajęcie i standard wrócił do normy. Czy tak jest? Wątpię… Sam byłem zagrożony komornikiem bez jakiegokolwiek zrozumienia (skutki komorniczej egzekucji to temat na oddzielny artykuł – może ktoś go rozwinie).

Pomoc komornika w przypadku celowego uchylania się od łożenia na utrzymanie dzieci może być konieczna; złośliwością jest jednak wykorzystywanie jego w trudnym życiowym momencie. Przecież danie mu oddechu ułatwi stanięcie na nogi a tym samym kontynuowanie płacenia świadczenia. Zobaczmy odwrotny przykład – mama straciła pracę i co wówczas robi? Szuka, ale zmniejsza w tym czasie koszty utrzymania dzieci, czyli nie łoży tyle ile powinna. Reperkusje? Żadne. Możliwość wykazania takiej sytuacji przez ojca jest zerowa. A może mama żyje nawet z tego co przelewa tata…

Nie lepiej jest porozumieć się? Jedna ze stron popadła w chwilowe kłopoty to można jej pomóc – właśnie dla dobra wszystkich stron, w tym dzieci – zamiast iść na udry. Komornik wykona swoją pracę, może nawet zrujnować życiorys, co niewątpliwie przysporzy satysfakcji niektórym mamom ale… jak to wpłynie na dzieci? Sam fakt rozwodu to zwiększone sumaryczne koszty. Czy warto dokonywać dalszej destrukcji i do tego płacić komornikowi za egzekucję, zamiast kupić coś dzieciom? Czy nie lepiej byłoby zrozumieć taką sytuację i pomóc sobie wzajemnie…

A teraz odwróćmy sytuację, droga mamo – to ty masz obowiązek alimentacyjny a dzieci wyrokiem sądu są przy ojcu… Jak teraz rozstrzygamy takie problemy?

GD Star Rating
loading...
Prawo Kalego - finansowanie utrzymania dzieci, 4.5 out of 5 based on 2 ratings
Ten wpis został opublikowany w kategorii relacje między rodzicami, być matką, mężczyźni i kobiety, system wartości, alimenty, praca, utrzymanie, zarobki, o życiu, być ojcem. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 Responses to Prawo Kalego – finansowanie utrzymania dzieci

Dodaj komentarz