W imię Ojca i Syna…

Podczas jednej z dyskusji doszło do ostrego nieporozumienia, padły różne niepotrzebne zarzuty. Żeby je wyjaśnić, muszę zwrócić się bezpośrednio do Mateusza (ale ma to charakter listu otwartego, więc nie przerywajcie lektury).

Mateuszu,
Nie chodzi o to, że użyłeś niewłaściwego słowa (sekta). Chciałem trochę porozmawiać o pewnych zjawiskach naokoło stereotypowego myślenia, a właściwie myślenia w ogóle. Elementem spustowym mogło być każde inne słowo, to bez znaczenia.

Religijność jest jedną z ludzkich cech. Sama w sobie nie jest niczym złym. Moim zdaniem jest moralnie obojętna. Niestety – to jeden z niebezpiecznych stereotypów – przyjęło się (zwróć uwagę na konotacje językowe i brzmienie słów pobożny, bogobojny; w kontraście do poganin, antychryst, bezbożnik) uważać religię za źródło moralności wszelakiej, a ludzi dokonujących mniej lub bardziej świadomie aktów religijnych za ludzi dobrych. Moim zdaniem jest to błędne. Mam prawo do przedstawienia swojej opinii, nie czynię tego w sposób karczemny, obraźliwy czy napastliwy. Próbuję skłonić tych kilka osób, które to przeczyta, do zadumy.

Chcę podkreślić – religia nie jest dla mnie tematem tabu. I przeciwstawiam się traktowaniu jej z jakimś nabożnym (znowu to słowo!) szacunkiem. Można dyskutować o tym bez uniesień, temat nie jest  wart emocji, które budzi. Ot, kolejna dość osobista sprawa – według mnie po prostu dobrze, jeśli dzieje się na poziomie jakoś tam uświadomionym, a nie w ramach instynktu stadnego, żeby nie powiedzieć “psychologii tłumu”. To wszystko.

Pytasz o związek z ojcostwem. Otóż religia (bądź jej odrzucenie) jest ważnym składnikiem tzw. systemu wartości. Tymczasem narzucono nam w życiu społecznym bynajmniej nie laicki model. Język to jedna warstwa, może nie tak istotna. Drugą są wpływy polityczne i tzw. rząd dusz. Myślenie religijne, magiczne spowodowało w ludziach zanik zwykłego krytycyzmu, a równolegle promowana akceptacja dla pokory, szacunek dla cierpienia, niesienie krzyża itd. ma – według mnie – duży wpływ na zanik postaw aktywnych, obywatelskich, niepokornych wobec systemu, hierarchii itd. W połączeniu z niesioną na sztandarach wielu religii pogardą dla postępu (zwaną pozytywnie obroną tradycji) mamy opór przed uznaniem pewnych społecznych zmian.

Nie wspominam nawet o pogardzie dla odmienności czy odrzucaniu rozwodników na podstawie tzw. zasad moralnych, a także o czci dla “naturalnego porządku rzeczy” (wiesz – matka to matka i temu podobne).

Religia jest ludziom potrzebna – przede wszystkim przynosi ukojenie w osobistych zmaganiach z trudami życia. Dla mnie jeszcze ważniejsza i pozytywna jest jej rola kulturotwórcza – dość pusta byłaby architektura Europy bez kościołów, a sztuka bez wielu dzieł sakralnych. Ale tam powinna się jej rola kończyć, wtedy byłoby łatwiej o pewnych sprawach rozmawiać rzeczowo, bez zbędnych emocji.

GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii o życiu, siła stereotypu, system wartości i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

62 Responses to W imię Ojca i Syna…

 1. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszaku, Myszaku, napiszę o tym post. Chyba dzisiaj mi się uda…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 2. Notifyvoshch pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Halo, halo.. miasta bez kościołów, byłby takie same jak są.. i nic to by nie zmieniło.. zresztą kościół w ty twoim znaczeniu to chyba chodzi o świątynię-kaplicę-meczte-synagogę etc.? czy się mylę?
  Nie sądzę.
  System wiary jest bardziej intymny od spraw seksu .. wiara to sacrum. I nikomu, nie wolno “wtłaczać” ją siłą, socjotechniką, manipulacją.. bo każde takie “działanie” jest sprzeczne z “Wolą jednostki” a ta, jest “święta” – bo np. Wiary Jued9-chrześcijańskiej, w opisie Raju i roli Adama .. napisane jest, że “człowiek ma wolną wolę” i podobnie jak w prawie rzymskim cywilnym i w jego współczesnych odmianach; Akt woli, jest aktem WOLI a co za tym idzie, A”kt woli” zrobiony pod przymusem, presją (społeczną, rodzinną, środowiskową, czy pod lufą karabinu), jest nieważny. Nie ma mocy prawnej (prawa świeckiego) a co dopiero ma mieć moc “boską”? Co “Bóg” (jak kolwiek go pojmujemy), jest durniem? głąbem?ślepcem? który, nie widzi tego czy jest coś szczere (prawdziwe) czy wymuszone ( bo tak chcą…chce …)?
  “Jeśli istnieje, to doskonale wszystko widzi i wszystko wie” a więc, jeśli piekło istnieje (jako kara za grzechy) to znajdują się w nim tysiące klechów za “misjonarskie krucjaty”(włącznie z obecnymi), inkwizycję, Hitlera i “zajmowanie się sprawami innymi niż ich własny akt wiary”- bo czym innym jest posiadanie rozgłośni głoszącej “dobrą nowinę” a czym innym zajmowanie się w tej rozgłośni sprawami profanum. Kapłan, który zajmuje się biznesem, jest biznesmenem w sutannie (prywatna sprawa każdego w co się ubiera) a nie kapłanem. Bardzo ładnie to opisał I. Krasicki i to funkcjonuje do tej pory a jeśli coś tak długo funkcjonuje, to trudno to nazwać “przypadkiem”. Jest to stałą cecha a więc, Kościół, który jest przepojony-przesycony hipokryzją… nie jest kościołem a tylko budynkiem w którym gromadzi się iluś ludzi, mających jak najbardziej partykularne interesy, o których niejednokrotnie mówią wieczorami a nawet rankiem. nazywając to modlitwą.
  Jest takie małe państwo, co nazywa się Watykan. Jego istnienie uznają chyba wszystkie państwa świata.Tak, więc, to państwo jak każde inne jest sferą “Profanum” i jak każde inne “profanum” zajmuje się sprawami swojego bytu. Ma określone struktury, hierarchię i swoje agendy a także swoich pracowników z wywiadem włącznie. Nie ma tylko zbrojnej armii ale posługuje się tzw. “Strażą papieską”, która co prawda nie jest zbyt “mocno” wyposażona w broń palną.. ale jest to sprawa tego państwa i jego obywateli a nie nasza. Nie da się ukryć, że to państwo, prowadzi zakrojoną na szeroką skalę, działalność inwigilacyjną wśród swoich obywateli i obywateli innych państw a w niedawnej przeszłości, nawet wymuszało na innych państwach i zwierzchnikach tych państw, podległość. Uzurpując sobie prawo do “koronowania królów” i pod groźbą śmierci zmuszało obywateli innych państw do uznania swoje zwierzchności nad całym światem. dzieląc ludzi (“Wolnych” wg. Boga) na tych “Be” i tych “cacy”.
  Działalność misjonarska wysłanników tego państwa, polegająca na “wciskaniu kitu” ciemnym ludziom Afryki a zwłaszcza dzieciom, że istnieje jakiś szatan, piekło i aniołowie. powinna być ścigana przez prawo wszystkich państw, których to dotyczy.
  Jest to podawanie nieprawdy i celowe wprowadzanie w błąd obywateli, którzy jak w czasach plemiennych boją się szamanów, którzy opierają się w swoich działaniach na strachu tych wobec których te działania wykonują.
  Najstarszym zawodem świata, nie jest prostytutka ale szaman.
  Prostytutka pobierała “opłaty” za swoją pracę… Szaman robił co chciał i kiedy chciał, to On określał “Be” i “cacy”. to jemu, plemie przynosiło jadło i go utrzymywało, bojąc się, jego słów i ewentualnych czarów/klątw… co robiła inkwizycja?
  Co robią, Ci wyznający “wolną wolę” w stosunku do tych, których wola jest odmienna?
  W Arabii Saudyjskiej i w paru innych państwach świata, za głoszenie innej religii z Chrześcijaństwem włącznie, można stracić głowę… a co by zrobili nasi rodacy, gdyby próbowano u nas postawić duży lub olbrzymi meczet?
  Państwo jest strykturą świecką.. zatrudniającą urzędników z Prezydentem włącznie.
  Państwo Watykan jest strukturą świecką… zatrudniającą urzędników..z Papieżem włącznie.
  Ciekawostką pomijaną może być fakt (bezsporny), że chyba z wyjątkiem krajów muzułmańskich, wszystkie inne państwa walczą o równouprawnienie kobiet… i nawet państwo Watykan, walczy o to równouprawnienie kobiet…w innych państwach z wyjątkiem własnego.
  Prezes pewnej partii w naszym państwie. Partii nawet mieniącej się jako prawa i sprawiedliwa, nie widzi (jak i jego zwolennicy), że co jakiś czas w sposób konspiracyjny rozmawia z wysłannikiem innego państwa (chyba dwupaństwowcem) a ma pretensje, że urzędnik naszego państwa w sposób oficjalny reprezentujący nas za granicami. namawiał oficjalnie na szerszym ponad państwowym forum, to do większej aktywności Niemiec na arenie międzynarodowej.
  Prezes, nie widzi w swoich tezach hipokryzji?
  Nie moją sprawą jest akt wiary Pana Prezesa a le moją sprawą jako obywatela jest to, aby sprawujący władzę lub do niej kandydujący byli transparentni, a więc ich kontakty z rezydentami innego mocarstwa (Co prawda nie nuklearnego), nie odbywały się w sposób potajemny. Gdyż zrodzić to może podejrzenie, o szpiegostwo.. obym się mylił.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 3. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  voshch,

  Dość trudno odpowiadać, bo długie, mętne i rozpolitykowane. Poza tym moim zdaniem nie na temat, więc odniosę się tylko do dwóch wątków. Podając przykład kulturotwórczej roli religii odniosłem się do architektury, ale również mógłbym sięgnąć do dzieł sztuk plastycznych czy literatury. Chodziło mi generalnie o to, że człowiek jako istota twórcza inspiruje się pewnymi mitami, a swoje myśli czy uczucia przekazuje za pomocą różnych symboli. I to jest piękne. Twórczość ludzka bez inspirującej roli mitu i tradycji byłaby na pewno uboższa, inna. Miasta nie byłyby takie same. Muzea nie byłyby takie same…etc.
  “Sprawa religii jest intymniejsza od seksu” – według mnie jest to nieprawda. Tkwi w tym wręcz wewnętrzna sprzeczność. Jest to rodzaj knebla, który ma sprawić, żeby o pewnych sprawach nie mówić, nie myśleć, nie poddawać rewizji. Proszę bardzo – Twoja wola, ale mnie w to nie mieszaj. Sprawa seksu jest o tyle intymniejsza, że z reguły odbywa się między dwojgiem bliskich sobie ludzi, w warunkach zacisza, odosobnienia i w taki sposób jest przeżywana (zazwyczaj) najpełniej, najpiękniej – przynajmniej ja tak to odbieram. Tymczasem uniesienia religijne mają sens we wspólnocie, dzieją się według pewnego porządku, tradycji, ponadto człowiek m.in. po to religię wymyślił, aby nie być samemu ze swymi myślami, aby w gromadzie czuć się lekko mniej bezradnym wobec ogromu kosmosu. Zauważ, że nie są moim wymysłem sformułowania “wspólnota religijna”, “zgromadzenie wiernych” itp. Warto się zastanowić nad znaczeniem tych pojęć, zanim zacznie się promować wiarę jako coś niesłychanie intymnego.
  Wynurzenia polityczno – antyklerykalne pomijam, bo w ani jednym fragmencie nie stanowiły intelektualnej osnowy mojego wpisu. Żałuję, że dyskusja poszła w ogóle w tym kierunku, ale nie czuję się winny w tym zakresie.
  Pozdrawiam.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 4. Notifyvoshch pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  “Uniesienia tłumu” są od czasów prehistorycznych i kultywowane są dnia dzisiejszego w wielu wspólnotach plemiennych, często podsycanych różnymi narkotykopodobnymi wynalazkami.- czymże innym jak nie reminiscencją tego jest “Kadzidło”.. odkadzanie… wdychanie oparów (Pytia).. To rytuały
  Natomiast sprawa wiary, jest to INTYMNE SPOTKANIE Z BOGIEM (jakkolwiek Go pojmujemy) czyli spotkanie z KIMŚ, (chyba) bardziej ważnym dla Nas ( ponoć stworzył Nas).
  Już w grotach, ludzie ozdabiali je a i inni starożytni zbudowali piramidy i wiele jest świetnych obrazów, malowideł, budowli etc… Jak akwedukty, które nie powstały dla “chwały boskiej” ale dla wygody ludzkiej.
  Lenistwo – źródłem postępu a lęk przed wiedzą (tzn. czytającymi) był i jest wszechpotężny. Kapłani wywodzą się wprost, z szamanów. Są szamanami, tylko mają inne didaskalia i techniki; inne zabawki. ale podłoże Ideologiczne (duchowe… łączność z metafizyką) takie same i tak samo sprawują rząd dusz. a Dusza jest Indywidualna a nie zbiorowa, chociaż używa się terminy “Słowiańska” Dusza etc.
  Innymi słowy. Masz prawo do swoich twierdzeń (jak każdy) ale nie wciskaj proszę kitu, że to dzięki “bogom” czy kapłanom zbudowane są kościoły czy meczety (chociaż to Oni zdobyli na to kasę i niewolników do budowania, malowania, dekorowania). Nie mam nić p-ko istniejącym świątyniom.. i proszę tak nazywaj. bo określenie “kościół” jest raczej zarezerwowane dla wyznawców jednego z nie najliczniejszego obrządku a chyba chciałeś powiedzieć, że budowle sakralne są piękne… zajrzyj do Hiszpanii do Maroko i do Rosji… a jakie cuda są w Indiach.
  Howgh!

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 5. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierd: „Sprawa religii jest intymniejsza od seksu” – według mnie jest to nieprawda.

  Olgierdzie, a ja się akurat z tym zdaniem zgadzam w dużej mierze (nie wiem, czy bardziej, czy podobnie).
  Natomiast absolutnie niedopuszczalne jest, aby doznania seksualne, orientacja czy preferencje urzędników lub polityków miały wpływ na działanie państwa (na dowolnym poziomie administracji rządowej czy samorządowej). Nie jest to żaden knebel.
  Jeżeli ktoś gwałci lub morduje ze względu na swoje preferencje seksualne, nikt się nie zastanawia nad tymi preferencjami, tylko na bazie kodeksu karnego powstrzymuje przestępcę, izoluje go i wymierza karę, ewentualnie, w bardziej rozwiniętych krajach, podejmuje resocjalizację.
  Jeżeli ktoś łamie prawo ze względu na religię, nie ma sensu się zajmować religią. Trzeba zapobiegać łamaniu prawa.
  Ludzkie motywacje są niezgłębione. Jedni pod wpływem uczuć do wielkiej aktorki rozwijają twórczość, inni popełniają samobójstwa lub zbrodnie. Jednego dzieło sztuki inspiruje, innego odrzuca. Te same idee narodowe jednych skłaniały do działań heroicznych (jak chociażby pani Zofia Koszak-Szczucka) innych do dzisiaj skłaniają do palenia samochodów, demolowania sklepów i ulic, bicia współobywateli.
  Podobnie jest z religią. Niektórych skłaniała do przestępstw. Podobnie jak z anty-religią. Przecież znane są liczne przypadki palenia świątyń itp. Nie zawsze tylko ze zwykłej głupoty czy w celach rabunkowych.
  Dlatego sugeruję, jeżeli mogę, żeby religią zajmowali się, Ci , którzy nią żyją, którzy ją znają, a Ci, którzy się troszczą o świeckość państwa, o postawy obywatelskie i o uczciwość urzędników, zajmowali się państwem, jego procedurami i zasadami.
  Usłyszałem ostatnio w telewizji, że kościół nadmiernie angażuje swój autorytet w kwestię in-vitro. Zgadzam się (podobnie, jak w każdej innej sprawie dotyczącej prawa państwowego – kościół nie jest od stanowienia prawa, ale od dawania wskazań moralnych dla jego członków). Ale dla samodzielnie myślącego człowieka nie powoduje to zmiany poglądów, tylko spadek autorytetu. A dla niesamodzielnie myślącego… a skąd wiemy, za kim pójdzie? Czy za Rydzykiem, czy za Palikotem? Jakie to ma znaczenie?
  Każdy ma prawo do swoich przekonań. To jego prywatna sprawa. Nie są mi znane przypadki prawa państwowego (nawet w Afganistanie za czasów Talibów) kary za myśli. Można karać za działania, za wypowiedzi (nie w demokracji raczej), ale nie za przekonania. Dlaczego tak modne stało się w Polsce dyskutowanie o religii przez jej przeciwników? Dlaczego tak łatwo się uogólnia na podstawie niektórych przypadków?
  Zwróć uwagę, ilu jest w Polsce ojców, którzy porzucili swoje dzieci bez opieki, bez środków do życia, bez tego, co najważniejsze – miłości. My chcielibyśmy pokazać, że to nie jest pełny obraz. Że nie wszyscy ojcowie są tacy. I że stereotyp szkodzi wielu dzieciom.
  Ilu jest księży, którzy nie popełnili żadnej zbrodni przeciwko społeczeństwu? Którzy nie angażują się w politykę, nie zajmują się trzepaniem kasy, nie mają na boku haremów, nie molestują ministrantów? Ja sądzę, że to znacząca część duchowieństwa. Nie wiem, czy 20% czy 70%, ale są tacy na pewno. Dlaczego ci pozostali mają im psuć opinię? Dlaczego nie umiemy w odniesieniu do innych zastosować tego, czego domagamy się w stosunku do siebie – uczciwej analizy przypadku i niegeneralizowania? Dlaczego tak chętnie powielamy stereotypy, z którymi w odniesieniu do nas chcemy walczyć?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 6. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  P.S.
  Wojny religijne wywoływane zarówno przez zwolenników jak i przez przeciwników religii, nigdy chyba nikomu nie wyszły na zdrowie.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 7. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz,

  “Nie są mi znane przypadki prawa państwowego (nawet w Afganistanie za czasów Talibów) kary za myśli. Można karać za działania, za wypowiedzi (nie w demokracji raczej), ale nie za przekonania.” W prawodawstwie sowieckim można było karać za sam zamiar dokonania czynu. Jeśli bardzo chcecie mogę sprawdzić dokladnie jak to było ale coś takiego mam w pamięci.

  Brawo !!! Koniec tego wpisu jest świetny!!! I znowu odniesienie do przeszłości. W sowieckim prawodawstwie właściwie przynależność do pewnej grupy społecznej, klasy z góry przesądzały a winie. O winie ojców przesądzono bardzo dawno . . . i tak to zostało do dziś.

  “Dlaczego tak chętnie powielamy stereotypy, z którymi w odniesieniu do nas chcemy walczyć?” Otórz to dlaczego? Pozwolę sobie na pewien żarcik. Odwołam się do świetnego Mumina! Oj facet jest genialny. http://www.youtube.com/watch?v=RmuyXzMb9pQ
  Gdyby się nie otwierało polecam Balladę o Jamniku.
  I przekornie sam dośpiewam koniec ballady.

  Złych księży ta postawa niesie pozytywne skutki. Ludzie mają u nas w sobie badzo wiele wad i słabości. Ale przy takich kapłanach wszystko można im wybaczyć.

  Bo skoro oni są tacy to ja na ich tle wyglądam już lepiej. A i nad zmianą nie muszę pracować. I nad tym np. co ci uczciwi głoszą się nie zastanawiać ani się tym nie przejmować. Jakież to wygodne. Wydaje mi się, że o takim nurcie myslenia warto też wspomnieć. Szczere i prawidłowe praktykowanie wiary katolickiej jest trudne. Ja się nie podejmuję. Ale nie szukam usprawiedliwień dla siebie w błędach innych. Kiedyś ktoś mnie oceni. I mam nadzieję, że wybaczy. W końcu to jego zawód. Wink Jak nie to bardzo wpadłem Wink

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 8. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Jerzy: „Nie są mi znane przypadki prawa państwowego (nawet w Afganistanie za czasów Talibów) kary za myśli. Można karać za działania, za wypowiedzi (nie w demokracji raczej), ale nie za przekonania.” W prawodawstwie sowieckim można było karać za sam zamiar dokonania czynu.

  A jednak będę się upierał, że myśli czy przekonania, to co innego niż zamiar.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 9. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz,
  Gwarantuję Ci, że za przekonania też się tam siedziało i umierało. I za praktyki religijne też. Hmm, za wiarę oddało tam życie mnóstwo ludzi. Miliony!! Jak dziś widzę polityka z ugrupowań lewicowych wyjeżdżającego z inkwizycją, czarownicami itd. zaczyna mnie trząchać. Sobie państwo życzą przytoczę może przykład 14 latki która za takie przekonania dostała KS. Co prawda nie wykonano ale w łagrach spędziła dziesiątki lat (zdaje się zamieniono to na 25 lat i potem coś jeszcze jej dopisano).

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 10. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Jerzy: Gwarantuję Ci, że za przekonania też się tam siedziało i umierało.

  A jednak nie za przekonania, ale za to, że się z nimi w jakiś sposób zdradziło… Czasem niechętną miną, czasem krzywym spojrzeniem, czasem zbyt małym entuzjazmem, ale jednak nikt jeszcze nie wymyślił metody na poznanie czyichś myśli i przekonań bez działania ze strony “przedmiotu badań”.

  Jerzy: I za praktyki religijne też.

  No, a praktyki to już oczywiście nie myśli czy przekonania, ale ewidentne działania.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby powiadomić kogoś, że odpowiedziałeś na jego komentarz kliknij znak @ przy jego imieniu. Tekst, który się pojawi w okienku edycji, nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo