W imię Ojca i Syna…

Podczas jednej z dyskusji doszło do ostrego nieporozumienia, padły różne niepotrzebne zarzuty. Żeby je wyjaśnić, muszę zwrócić się bezpośrednio do Mateusza (ale ma to charakter listu otwartego, więc nie przerywajcie lektury).

Mateuszu,
Nie chodzi o to, że użyłeś niewłaściwego słowa (sekta). Chciałem trochę porozmawiać o pewnych zjawiskach naokoło stereotypowego myślenia, a właściwie myślenia w ogóle. Elementem spustowym mogło być każde inne słowo, to bez znaczenia.

Religijność jest jedną z ludzkich cech. Sama w sobie nie jest niczym złym. Moim zdaniem jest moralnie obojętna. Niestety – to jeden z niebezpiecznych stereotypów – przyjęło się (zwróć uwagę na konotacje językowe i brzmienie słów pobożny, bogobojny; w kontraście do poganin, antychryst, bezbożnik) uważać religię za źródło moralności wszelakiej, a ludzi dokonujących mniej lub bardziej świadomie aktów religijnych za ludzi dobrych. Moim zdaniem jest to błędne. Mam prawo do przedstawienia swojej opinii, nie czynię tego w sposób karczemny, obraźliwy czy napastliwy. Próbuję skłonić tych kilka osób, które to przeczyta, do zadumy.

Chcę podkreślić – religia nie jest dla mnie tematem tabu. I przeciwstawiam się traktowaniu jej z jakimś nabożnym (znowu to słowo!) szacunkiem. Można dyskutować o tym bez uniesień, temat nie jest  wart emocji, które budzi. Ot, kolejna dość osobista sprawa – według mnie po prostu dobrze, jeśli dzieje się na poziomie jakoś tam uświadomionym, a nie w ramach instynktu stadnego, żeby nie powiedzieć “psychologii tłumu”. To wszystko.

Pytasz o związek z ojcostwem. Otóż religia (bądź jej odrzucenie) jest ważnym składnikiem tzw. systemu wartości. Tymczasem narzucono nam w życiu społecznym bynajmniej nie laicki model. Język to jedna warstwa, może nie tak istotna. Drugą są wpływy polityczne i tzw. rząd dusz. Myślenie religijne, magiczne spowodowało w ludziach zanik zwykłego krytycyzmu, a równolegle promowana akceptacja dla pokory, szacunek dla cierpienia, niesienie krzyża itd. ma – według mnie – duży wpływ na zanik postaw aktywnych, obywatelskich, niepokornych wobec systemu, hierarchii itd. W połączeniu z niesioną na sztandarach wielu religii pogardą dla postępu (zwaną pozytywnie obroną tradycji) mamy opór przed uznaniem pewnych społecznych zmian.

Nie wspominam nawet o pogardzie dla odmienności czy odrzucaniu rozwodników na podstawie tzw. zasad moralnych, a także o czci dla “naturalnego porządku rzeczy” (wiesz – matka to matka i temu podobne).

Religia jest ludziom potrzebna – przede wszystkim przynosi ukojenie w osobistych zmaganiach z trudami życia. Dla mnie jeszcze ważniejsza i pozytywna jest jej rola kulturotwórcza – dość pusta byłaby architektura Europy bez kościołów, a sztuka bez wielu dzieł sakralnych. Ale tam powinna się jej rola kończyć, wtedy byłoby łatwiej o pewnych sprawach rozmawiać rzeczowo, bez zbędnych emocji.

GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii o życiu, siła stereotypu, system wartości i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

62 Responses to W imię Ojca i Syna…

 1. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie, uważam, że podchodzisz do tej sprawy w sposób niezwykle religijny (w Twoim rozumieniu religijności, nie w moim). Grin
  Co do meritum, to po pierwsze są różne religie. Po drugie w tych religiach są różni ludzie. Kościół katolicki jest podstawą twojego wywodu (jest np. jedynym chyba kościołem który całkowicie odrzuca rozwody). Ale nawet wśród jego kapłanów są tak wielkie różnice, że trudno byłoby dokonać jednolitej analizy. Wystarczy podać dwa nazwiska – Adam Boniecki i Tadeusz Rydzyk.
  Ale zostawmy kościół katolicki na chwilę. Zapewne wiesz, że w średniowieczu rozwój praktycznie wszystkich dziedzin nauki był stymulowany przede wszystkim przez świat muzułmański. Dzisiaj islam, zapewne nie całkiem słusznie, kojarzy nam się głównie z fundamentalizmem i jego różnymi negatywnymi skutkami.
  Nie mówię tego, żeby wartościować. Po prostu religia to pewien kanon zasad i idei. A co ludzie z tym zrobią, to inna sprawa. Adam Mickiewicz powiedział kiedyś “Polska Chrystusem narodów”. Czy myślisz, że ten Polski Litwin miał na myśli to, co teraz niektórzy zdrowi młodzieńcy w kominiarkach i ich polityczni poplecznicy próbują z tego cytatu zrobić?

  Ja mam stosunek do religii (która nie jest dla mnie tabu) następujący.
  1. Religia to system wartości i światopogląd.
  2. Religia to sprawa indywidualna każdego człowieka.
  3. Religia nie może być podstawą budowania relacji w państwie.
  4. Religia może być podstawą budowania wspólnot.
  5. Udział we wspólnocie religijnej jest dobrowolny.
  6. Wspólnoty religijne nie mogą mieć wpływu na bieg spraw publicznych.
  7. Członkowie wspólnot w swoim życiu mogą się kierować zasadami religii.
  8. W sprawach publicznych (społeczeństwa, narodu, państwa) nie można się kierować zasadami religijnymi.
  9. W sprawach publicznych (społeczeństwa, narodu, państwa) trzeba się kierować zasadami demokracji.
  10. Jeżeli zdecydowana większość społeczeństwa wyznaje tę samą religię, to w sposób naturalny dla demokracji zasady obowiązujące w społeczeństwie będą zbliżone do zasad tej religii. Nie można jednak nigdy narzucić nikomu zasad religii, a w ustalaniu zasad państwowych trzeba pamiętać, że większość musi szanować mniejszości. Inaczej to nie jest demokracja a dyktatura większości.
  Nie wiem, czy to już wszystkie punkty. Piszę ad hoc, więc mogłem coś pominąć. Jednak chyba ująłem najważniejsze elementy. Dodam, że podobnie jak religia nie może być ideologią państwa, tak i walka z religią nie może. Po prostu religia musi być obok.

  I ostatnia, najważniejsza zasada. Dla mnie najważniejsza zasada. Bazująca na przykazaniu miłości i na wielu innych wskazaniach, które religia chrześcijańska nam przekazuje:
  Jeżeli religia prowadzi do złych myśli na czyjś temat, do złych słów, do obrażania, wykluczania czy potępiania, to nie jest religia. Na pewno nie religia chrześcijańska.
  Jeżeli ktoś się powołuje na religię i potępia lub mówi z niechęcią o kimkolwiek, to nie jest on przedstawicielem religii.

  Żeby podsumować – nie widzę powodu, żeby podejmować publiczną dyskusję na temat religii podobnie, jak nie widzę powodu, żeby podejmować publiczną dyskusję na temat orientacji seksualnej, narodowości, płci itp. itd. Można i trzeba potępiać sytuacje, kiedy te aspekty indywidualnego życia człowieka zaczynają mieć wpływ na życie publiczne. Kiedy ktoś jest równiejszy, bo jest przedstawicielem kościoła czy mniejszości seksualnej, kiedy jakaś grupa narodowa chce innym narzucić swój punkt widzenia, kiedy jedna grupa jest uprzywilejowana wyłącznie z racji płci.

  Mam jednak wrażenie, że w Polsce bardzo często niestety walka o świeckość państwa (czyli walka przeciwko wpływowi kościoła na państwo) przeradza się w walkę z kościołem. Ja jestem gorącym orędownikiem tej pierwszej – nie chcę, żeby jakikolwiek kościół decydował o obowiązującym prawie, o obyczajach i procedurach – i absolutnym przeciwnikiem tej drugiej. Nie zgadzam się, żeby ludzie, którzy nie są w kościele, wypowiadali się na temat panujących tam zasad tak długo, jak długo nie są one sprzeczne z prawem państwowym. I nie zgadzam się, żeby ludzie będący w kościele próbowali przekładać wprost zasady religii na prawo państwowe, obyczaje religijne na obyczaje państwowe itd.

  Paradoksalnie, przeciwnicy wpływu kościoła na państwo często zwiększają ten wpływ. Bo atakują kościół, który się zaczyna bronić. A to nie kościół źle działa, ale państwo. To urzędnicy i politycy pozwalają na nadmierny wpływ kościoła na sprawy publiczne. Gdyby do naszej organizacji przyszło państwo i zapytało, jak chcemy zmienić krio, to przecież byśmy powiedzieli. Gdyby to ktoś przyjął bez konsultacji z innymi, to by złamał zasady demokracji. Ale jest przecież oczywistym, że my byśmy lobbowali za naszymi pomysłami, próbowali do nich przekonywać i namawiać.
  Więc nie walczmy z kościołem. Zostawmy go sobie samemu. Walczmy z jego wpływem na wspólne sprawy. Co kogo obchodzi akceptacja bądź jej brak dla rozwodników przez kościół, jeżeli nie interesuje go ten kościół? Co kogo interesuje akceptacja dla przeszczepów i transfuzji przez jakąś sektę, jeżeli nie interesuje go ta sekta? Co kogo obchodzą zwyczaje towarzyszące zaślubinom w innej wspólnocie narodowej, jeżeli nie interesuje go ten naród? Jeżeli jesteśmy badaczami, to próbujmy zrozumieć i opisać. Jeżeli nie badamy, to się nie wypowiadajmy. Bo z mało wiemy…

  To też byłby materiał na wpis… Ale ponieważ nie chcę, żeby ten temat stał się tematem wiodącym u nas (bo nasz blog jest światopoglądowo niezależny i z całą pewnością niezależny od jakichkolwiek religii czy związków wyznaniowych), piszę jednak w komentarzu.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 2. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu,

  Żeby nie przedłużać, odpowiem tylko tak:
  – przykre, że znów wartościujesz jakiś mój stosunek do czegokolwiek. Czyli wiesz lepiej niż ja, jaki mam stosunek do czego. Już tu taki był, posługiwał się imieniem Józek – pamiętam jego kuriozalne “to miał Olgierd na myśli, nawet jeśli tego konkretnie nie miał”. I uśmieszek tu niczego nie zmienia.
  – w pełni zgadzam się z Twoimi 10 punktami, i o to właśnie chodzi;
  – cała reszta Twojego wywodu (przynajmniej sens) niestety przeczy tym punktom. Więc dobrze, że te punkty się tam znalazły. Reszta kompletnie bezwartościowa i świadczy o niezrozumieniu – oczywiście jest w tym jakaś moja wina, ale mniejsza o to. Życie jest zbyt krótkie, na ten moment uważam, że nie ma sensu rozmawiać.
  Pozdrawiam.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 3. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierd: przykre, że znów wartościujesz jakiś mój stosunek do czegokolwiek

  Sorry, ale to nieprawda. Nic nie wartościuję. A jeżeli tak uważasz, to pokaż w którym miejscu, proszę.

  Olgierd: Reszta kompletnie bezwartościowa i świadczy o niezrozumieniu

  według mojej najlepszej wiedzy to jest idealny przykład wartościowania.

  Olgierd: cała reszta Twojego wywodu (przynajmniej sens) niestety przeczy tym punktom

  Czy mógłbyś jakoś to rozwinąć, bo w moim rozumieniu cała reszta jest właśnie rozwinięciem tych punktów. Może za krótko studiowałem logikę…
  Więc powiem w trzech zdaniach:
  Chcesz zadbać o państwo – zajmuj się państwem, zrozum państwo i mów o państwie.
  Chcesz zadbać o kościół – zajmij się kościołem, zrozum kościół i mów o kościele.
  Tak rozumiem rozdział kościoła od państwa.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 4. Notifymikarro pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Panowie, przecież wasze wypowiedzi są zgodne, po co te analizy i argumenty ad personam. Wszystkim nam chodzi o to aby nasze państwo było neutralne światopoglądowo i niezależnie od wyznawanej czy nie, religii a matki naszych dzieci kierowały się zasadą “nie czyń drugiemu co tobie nie miłe”, a więc dobrem dzieci…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 5. NotifyAndrzej pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Panowie,
  “Na straganie w dzień targowy takie toczą się rozmowy….”
  polecam ostatnie wersy tego tekstu.
  Proponuję tę część energii przełożyć na postać nazwaną p.o. Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie w osobie Pani Marioli Stecko
  To ona w praktyce realizuje plan pod hasłem “nie będzie obywatel pluł w urzędniczą twarz” i dla mnie to dużo większy problem niż ilość szczebli w drabinie świętego Antoniego. Pozdrawiam

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 6. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu,

  Tak jak powyżej i właściwie zgodnie z opiniami przedmówców – szkoda czasu na puste polemiki. Udam, że nie zauważam złośliwości. Pozwolę sobie od czasu do czasu wtrącić jednak kilka słów o religii i jej wpływie na życie społeczne, choćby dlatego, że mogę.
  Więc rozwijać nie będę, bo nie widzę sensu. Wystarczająco wyraźnie napisałem. Jeśli do tej pory nie udało Ci się mnie zrozumieć, to szkoda.

  Andrzeju,
  Może i dobry postulat. Tylko chyba poproszę o rozwinięcie wątku z panią p.o., bo za mało wiem.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 7. NotifyAndrzej pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierd,

  Polecam dokumenty przesłane od Rzecznika Praw Dziecka

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 8. Notifyvoshch pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz,

  ABSOLUTNIE ZGADZAM SIĘ z Tobą Mateuszu!!!
  Dodam tylko, taką swoją nie nową już tezę, że ”
  Sprawa wiary, jest bardziej intymna od spraw seksu czy orientacji seksualnej, tak więc obnoszenie się ze swoimi przekonaniami religijnymi jest ekshibicjonizmem… podobnym do pokazywania swoich narządów w miejscach publicznych” a na dodatek, należy oddzielić sferę sacrum od profanum czyli “Wiara” to Sacrum a instytucja, która się nią zajmuje, to profanum. Kapłani, katecheci są urzędnikami-pracownikami instytucji o nazwie Kościół. Niejednokrotnie używają nawet takiego terminu “moja/ w mojej firmie panują takie to a takie zasady” itp.
  Czynienie dobra, nie szkodzenie innym, to zasady moralne ogólnoludzkie i żadna religia nie może i nie ma na nie patentu. miłość istniała przed Jezusem, Mojżeszem, Mahometem czy Kriszną i istnieje nawet wśród zwierząt. zresztą jesteśmy też częścią fauny o nazwie Homo Sapiens (sami ją sobie nadaliśmy) ale życie dowodzi, że wielu z nas jest tylko podobnie anatomicznie zbudowanych do Homo a nasz daleki krewniak Szympans, ma z nami nawet pond 93% wspólnych genów i jakże nie jeden Orangutan czy Goryl, przypomina sąsiada z pobliskiego podwórka. różniąc się od tamtego tylko ubraniem i zdolnością do wypowiadania słów (nie zawsze zrozumiałych) ale w przeciwieństwie do Goryla czy Szympansa, chętnie by pozabijał innych i to wcale nie z powodu głodu czy też walki o miejsce koczowania albo o samicę.
  Pozdrawiam i życzę pogodnych świąt… wszystkim używającym mózgu a nie używający i tak nie zrozumieją. Howgh! (Amen).
  “Od myślenia nie ma zwolnienia” (ZAiKS by Voshch, czyli mój)

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 9. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mysle, ze sporo w tej dyskusji pomylonych pojec, ale nie ma sie czemu dziwic, bo – jak slusznie zauwazyl Olgierd – nawet nasza mowa jest katolicko-wypaczona, trudno jest wiec o sprawach religii obiektywnie, logicznie rozmawiac; terminologia jest wprost z orwellowskiego “Ministerstwa Prawdy”, tylko lepiej dopracowana, bo od tysiacleci zajmuja sie nia wybitni eksperci, Goebbels to przy nich amator. Ale – sprobuje…
  Olgierd:

  Religijność jest jedną z ludzkich cech. Sama w sobie nie jest niczym złym.

  Pomylone pojecia: spirytualnosc jest taka cecha, religijnosc – nie. 2000 lat dobrze zorganizowanej propagandy nauczylo ludzi te pojecia mylic, bo to sie zorganizowanym religiom oplaca; bez tego pomieszania pojec – nie moglyby istniec. Ale jak popatrzec na to uczciwie – te pojecia nie maja ze soba nic wspolnego. Doznan spirytualnych doswiadczyc mozna w rozny sposob, zeglujac na ogonie huraganu, kiedy calym soba czujesz potege i piekno, albo – patrzac w gwiazdy, ale nie spotkalem jeszcze czlowieka, ktory doznawalby ich w zatloczonych miejscach i potrzebowal do tego dziwnie ubranego posrednika. Takie potrzeby ludziom wmowiono, a ci, ktorzy sobie ich wmowic nie dali – zostali systematycznie wymordowani, jak na przyklad Gnostycy z Occitanii, zakatowani wraz z malymi dziecmi tylko dlatego, ze nie potrzebowali posrednika, co sie – oczywiscie – zawodowym posrednikom bardzo nie podobalo…
  Religijnosc to skutek kilku ludzkich cech: poczucia spirytualnej pustki, tendencji do reakcji stadnych, do podazania za “przewodnikiem”, bo to latwiejsze, niz samodzielne poszukiwanie drogi; a takze dazenia do panowania nad innymi, typowego dla “przewodnikow”. Religijnosc jest – sama w sobie – zla, kto mi nie wierzy, moze zapytac Hugenotow… A nie, przepraszam, juz nie moze – zostali wyrznieci.
  voshch:

  Sprawa wiary, jest bardziej intymna od spraw seksu czy orientacji seksualnej, tak więc obnoszenie się ze swoimi przekonaniami religijnymi jest ekshibicjonizmem… podobnym do pokazywania swoich narządów w miejscach publicznych

  Ciekawe… Czyli Radio Maryja to organ katolickich ekshibicjonistow, a dzialalnosc misyjna – to juz jakies zupelne zboczenie, prawda? Wink
  Kolejny skutek religijnej propagandy; w wielu kulturach wcale tak nie jest – zarowno w prawach organow plciowych, jak i religijnych, wiem, bylem, widzialem, mam tam przyjaciol; te kultury sa duzo zdrowsze, na przyklad – ekshibicjonizm nie istnieje tam, nawet jako pojecie, bo nie jest do niczego potrzebny… W Indiach, w Varanasi, moze sobie czlowiek paradowac nago, dyskutowac o religii z innymi zainteresowanymi, ubranymi badz nie – i nikomu to nie przeszkadza; nagosc odbierana jest zgodnie z intencja, jako symbol odrzucenia wszystkiego, co zbedne.
  Niektore religie (wcale nie wszystkie) zrobily z seksu wielkie tabu, scisle kontrolowane przez religijna hierarchie – bo im sie to oplaca, to jest jedna z metod kontroli, dosc brutalna, ale bardzo skuteczna.
  Oczywiscie, gdybym zaspokajal swoje potrzeby seksualne gwalcac ministrantow albo nieletnie dziewczyny, jak spora grupa “autorytetow moralnych” w sutannach (tak, w Polsce tez: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/126669,ksiadz-pedofil-gwalcil-dziecko.html – to nie sa odizolowane przypadki, jest cala organizacja ofiar ksiezy: , pewnie tez bym sie seksu wstydzil, ale ze tego nie robie, wstydzic sie nie mam powodu – i nikt mi nie wmowi, ze jest inaczej.
  Propagowanie “intymnosci” spraw wiary, oprocz asurdalnej asymetrii: “nawracac” wolno, tylko krytykowac nie – tez ma swoj cel: ludzie bardzo duzo sie ucza w otwartej dyskusji, jedna z najlepszych metod utrzymywania ciemnoty i zabobonu, to dyskusje ukrocic, spowodowac, zeby ludzie przestali ze soba rozmawiac. Wszystkie systemy totalitarne uzywaja tej metody, koscioly nie sa tu wyjatkiem, robili to komunisci, faszysci – tyle ze hierarchiczne koscioly robia to duzo lepiej: zamiast prostego zakazu i potrzasania kijem, uzywaja wstydu, “moralnego autorytetu”, a jak to nie pomoze, to strasza pieklem…
  Andrzej:

  …dla mnie to dużo większy problem niż ilość szczebli w drabinie świętego Antoniego…

  To akurat bardzo zalezy od miejsca: jak czesto sie czlowiek o taka drabine potyka. W Kanadzie, czyli “u mnie”, problem nie jest duzy, religia jest w odwrocie, kosciolow jest wiele, ale malych i slabych, czasem ciemnogrod zdola cos narozrabiac, ale nie za czesto. W Polsce jest inaczej: kosciol jest potezny, miesza sie we wszystko, lodowke strach otworzyc, zeby i z niej jakis klecha nie wyskoczyl – o drabine potyka sie kazdy i czesto: aborcja praktycznie nielegalna, zamozne panienki jezdza do Niemiec albo na Ukraine, a biedne: korkociagiem na stole kuchennym (przyjaciel, lekarz, probowal niedawno jedna biedule po takim zabiegu poskladac, nie bylo to przyjemne ani dla niej, ani dla niego…), wiele aptek nie sprzedaje srodkow antykoncepcyjnych, bo proboszczowi sie nie podobaly, nie sa mu potrzebne, ministranci nie zachodza w ciaze – sredniowiecze jakies; w Polsce chyba warto te szczebelki policzyc, a nawet niektore wylamac….
  Olgierd:

  Pozwolę sobie od czasu do czasu wtrącić jednak kilka słów o religii i jej wpływie na życie społeczne, choćby dlatego, że mogę.

  Warto, Olgierdzie. Jest kilka dobrych powodow. Jednym z naszych zadan, jako rodzicow, jest nauczyc dzieci widziec swiat taki, jaki jest, w calym jego bogactwie, a tu wokol rozne grupy interesow probuja im zalozyc klapki na oczy: klecha wykrzykuje z ambony ze seks to grzech, w telewizorze jakis dupek przekonuje, ze prawdziwe szczescie da ci tylko kondom w rozowe sloniki, a rozebrana panienka kusi, ze najlepszy seks to jest przez telefon – $3 za minute… Moze ktos powinien powiedziec im jak to jest naprawde? Na przyklad, ze tego sie nie robi przez telefon, ze kondom to tylko rekwizyt, pozyteczny w okreslonych sytuacjach, ale bez wiekszego znaczenia; ze kluczowe pytanie to: “z kim?”, bo od tego wszystko zalezy – i ze klecha sie na tym nie zna, a jesli sie zna – to pewnie ma racje, z ministrantami to rzeczywiscie dosc obrzydliwe i na szczescie nielegalne…
  W wychowaniu nie ma miejsca na pruderie, zahamowania, owijanie w bawelne, mydlenie oczu i pranie mozgow; takie metody to nie wychowanie, tylko indoktrynacja. A o religiach trzeba mowic, po prostu dlatego, ze one sa, sa duze – wiec trudno je przegapic albo zignorowac, a na dodatek: notorycznie klamia. “Kosciol nigdy nie namawia do zlego” – powiedzial mi jeden religijny moralista. Tak? A kto zorganizowal wyprawy krzyzowe? Rozwydrzeni ateisci?
  “Islam jest religia pokoju” – majaczyl jakis prorok przez radio. Tak? To dlaczego Koran dzieli swiat na “Dom Islamu” i “Dom Wojny”? W celu pokojowego wspolzycia z innowiercami, lokatorami Domu Wojny, oczywiscie.
  Z podobnych przykladow stworzyc mozna, zupelnie bez wysilku, gruba ksiazke…
  Mateusz:

  …wśród jego kapłanów są tak wielkie różnice, że trudno byłoby dokonać jednolitej analizy. Wystarczy podać dwa nazwiska – Adam Boniecki i Tadeusz Rydzyk.

  Oczywiscie, ludzie sa rozni, ale kto nadaje ton organizacji? Kto wyznacza jej kierunek? Jaki jest ten kierunek? Nawet faszystowski rezim Hitlera, obok oprawcow – jak Himmler czy Mengele – mial w swoim skladzie zupelnie porzadnych, czesto wybitnych ludzi, jak chocby Albert Speer, Erwin Rommel, Werner von Braun, czy Werner von Heisenberg – ludzi tragicznie zamotanych w okrutna rzeczywistosc. Nie zmienia to faktu, ze rezim ten mozna jednoznacznie potepic.
  Totalitarne, “nieomylne” systemy – spoleczne czy religijne – pochlaniaja wszystko wokol, nie wylaczajac ludzi z gruntu porzadnych, ale – nie staja sie od tego lepsze, podobnie jak ludozerca nie staja sie madrzejszy po zjedzeniu naukowca. System opresji nie staje sie lepszy dlatego, ze zjadl duzo dobrych ludzi, to ludzie staja sie gorsi; gdyby system stawal sie od tego lepszy – Zwiazek Zdradziecki bylby rajem na ziemi Wink

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 10. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszaku,

  Warto było siedzieć do późna, żeby przeczytać Twój esej. Właściwie nie umiem polemizować z ani jednym akapitem. Dzięki, że jesteś. Świat staje się dzięki Tobie nieco bliższy, a ja sam czuję się mniej samotny.
  Pozdrawiam Cię świątecznie, niech Ci złoto świeci, kadzidło kadzi, mirra – nie wiem, co ma Ci robić, bo czym jest mirra? Smile; łaska uświęcająca niech Cię nie opuszcza, niepokalanie poczęte Dziecię niech Cię strzeże od wszelkiego złego, aniołowie Pańscy niech Ci przygotują miejsce w raju tuż obok prześlicznych i arcychętnych hurys. A o resztę zadbaj sam – jak do tej pory. Smile

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 11. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu;

  Paradoksalnie, przeciwnicy wpływu kościoła na państwo często zwiększają ten wpływ. Bo atakują kościół, który się zaczyna bronić. A to nie kościół źle działa, ale państwo. To urzędnicy i politycy pozwalają na nadmierny wpływ kościoła na sprawy publiczne.

  Biedny, zaszczuty kosciol… W wiekach srednich nikt go nie atakowal – i dopiero bylo fajnie! Mozna sie bylo ogrzac przy plonacym stosie… A jaki byl sprawiedliwy; czarownice na przyklad poddawano “probie wody”: wrzucano dziewczyne do stawu i jak sie utopila, to znaczylo ze niewinna, a jak wyplynela – na stos czarownice! Proste, skuteczne, zadnego balaganu, prawnikow, odwolan…. Chcialbys zyc w takim swiecie?

  Kosciol trzeba atakowac, bo to jest instytucja oparta na zniewoleniu umyslu; zywe zaprzeczenie wolnosci sumienia. Wolnosc sumienia polega na tym, ze kazdy moze sobie wierzyc w co chce, nawet w krasnoludki, dopoki nie szkodzi tym innym i nie przesladuje innowiercow, ktorzy wola wierzyc na przyklad w Babe Jage. Kosciol tej zasady nie respektuje, glosno domaga sie “wolnosci sumienia” dla wszystkich wierzacych w to, co im klecha powiedzial z ambony, a dla innych – juz nie.

  W praktyce wyglada to tak, ze mozna miec albo wolnosc, albo silny kosciol, panstwo niezalezne od silnego kosciola to marzenie scietej glowy: kosciol bedzie wplywal na dzialania panstwa, jesli nie moze legalnie, to nielegalnie – poprzez urzednikow panstwowych na jego uslugach, czyli – kto chce wolnosci, musi znalezc sposob zeby kosciol obiektywnie oslabic.

  Oczywiscie nie stanie sie tak za zgoda kosciola, bedzie atakowal do upadlego, a jak zacznie przegrywac, to przejdzie do obrony, nastawionej na wykorzystywanie ludzkich slabosci: “Jak mozna atakowac autorytet moralny! To jest ludziom niezbedne!” I niektorzy uwierza, mimo ze tak naprawde, niezbedne jest zupelnie co innego…

  Czy ten srodek jest juz sprzedawany w Polsce:
  https://www.youtube.com/watch?v=dHLRH6Uui3M
  Jesli nie, to moze powolac odpowiednia spolke? Przyda sie.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 12. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie, czy to nie Ty napisałeś naszej wspólnej znajomej na Facebooku:

  Niech Cię Boska Dziecina prowadzi i nie szczędzi łask wszelakich – zdrowia, szczęścia, miłości. A reszta przyjdzie sama.

  To ja już nie rozumiem…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 13. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszaku, Myszaku, podwójnie, bo na dwa komentarze Twoje odpowiadam…
  Niestety, nie mogę się z Tobą zgodzić w ani jednym punkcie. Dlaczego?
  Nie dlatego, że kościoły nie zrobiły niczego złego. Nie dlatego, że należy je dopuścić do sprawowania władzy, nie dlatego, że są źródłem samego dobra.
  Ale dlatego, że w najgorszej nawet interpretacji zdarzeń historycznych wpływ kościoła na losy świata nie był specjalnie gorszy, niż wpływ organizacji przestępczych typu Mafia, Kamorra, Yakuza… Jednak to kościół katolicki (bo przecież pisząc o religii jako takiej, piszesz tak naprawdę o KK – np. 2000 lat to data dotycząca w zasadzie wyłącznie religii chrześcijańskich, a reklama którą przytoczyłeś dotyczy jedynie KK) jest przedmiotem masowych ataków, również Twojego. Te ataki są bezsensowne podobnie, jak bezsensowne jest atakowanie Mafii sycylijskiej za wpływ na włoską politykę. No pewnie, że popełniają przestępstwa. No pewnie, że łamią prawo. No pewnie, że to złe, co robią. Ale Mafii można jedynie zarzucić przestępstwa kryminalne i korumpowanie polityków. Politykom, którzy umożliwiają Mafii wpływ na bieg spraw państwa, można zarzucić sprzeniewierzenie się ich roli, łamanie zasad demokracji, działanie w imieniu prawa i państwa w złej wierze. Instytucji takich jak Mafia może być w każdym państwie wiele, jak chociażby Mafia sycylijska i Kamorra we Włoszech. Ale Państwo jest jedno. Instytucje czy organizacje zabiegają o wpływy na losy Państwa. Taka jest ich natura. Ale jeżeli Państwo daje na siebie wpływać organizacjom przestępczym, to jest to wyłącznie wina jego i jego przedstawicieli.
  Nie chcę wybielać roli kościoła w historii świata. Zwłaszcza kościoła jako instytucji a nie wspólnoty i zwłaszcza kościoła katolickiego. Ale jedną z głównych przyczyn tego, że jego przedstawiciele mogli i mogą popełniać tyle błędów, przewin, a często i zbrodni jest to, że uzyskiwali nadmierny wpływ na Państwo. Dlaczego gwałty na nieletnich nie były ścigane od razu? Bo Państwo, które powinno ścigać, nie ścigało z obawy przed pogorszeniem stosunków z kościołem. Dlaczego palono “czarownice” na stosach? Bo Państwo oddało losy swoich obywateli w ręce kościoła. Ale czym się różniły mordy “czarownic” od mordów niewygodnych, czyli niezależnych polityków na Sycylii i we Włoszech ogólnie? W obu przypadkach było i jest to przestępstwo. Popełniane przez konkretnych ludzi, którzy czuli lub czują się bezpiecznie, bo Państwo nie wypełnia swojej roli.
  We wszystkim, co pisałem w tym wątku na temat kościoła, nie broniłem kościoła czy kościołów. Nie zamierzam się tym w ogóle zajmować. Uważam, że walka z kościołem jest tematem zastępczym. Łatwo i zabawnie jest pojeździć sobie po klechach. Można nawet produkować takie “zabawne” reklamy, które w istocie szkodzą przede wszystkim ofiarom przestępstw. Tylko że taka walka niczemu nie służy. Prawdziwą walkę o niezależność Państwa od kogokolwiek oprócz jego obywateli trzeba prowadzić z politykami i urzędami. Bo to politycy i urzędy decydują o państwie, nie mafie i kościoły. Ja wiem, że walka z politykami i urzędami jest trudniejsza i mniej efektowna. Ale za to może coś zmienić w naszym życiu. Wyśmiewanie się z czyjejś głupoty, obłudy, nieprawości czy przestępczej działalności w istocie tę działalność oswaja i w jakiś sposób przyswaja. Po obejrzeniu reklamy, którą podrzuciłeś, przestajemy myśleć o tym, jak bardzo przestępcza i zła była i jest rola niektórych (albo wielu) przedstawicieli KK. Zaczynamy się z tego śmiać. To pierwszy stopień do akceptacji.
  Nie tędy droga! Pedofilów i gwałcicieli trzeba wsadzać do więzień. A odpowiedzialne za to jest Państwo. Jeżeli tego nie robi, nie możemy mieć żalu do pedofilów i gwałcicieli, ale do Państwa!

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 14. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszak,

  Kościół też jest rozmaity. Ja np. od jakiegoś czasu unikam swojego proboszcza. Oj. bardzo nam nie po drodze. Ale czytam z przyjemnością ks. Twardowskiego albo Tischnera, dla mnie są wielkimi humanistami. Czasem trudną drogę proponują ale chyba często jedyną. Za to z ojcem dyrektorem wyjątkowo nam nie po drodze.

  Wolant w “Mistrzu i Małgorzacie” powiedział o pewnym filozofie, że po odrzuceniu wszystkich dotychczasowych dowodów istnienia boga na końcu wynalazł swój nowy. Oj, z pojęciem Boga jakoś nam raźniej. A praktyka i gorset reguł religijnych pomaga trzymać pion.

  Podobno to Bismarck miał powiedzieć: “Kto za młodu nie był socjalistą na starość będzie łotrem.” Tak ale to ma i ciąg dalszy: “Kto na starość nim pozostanie, jest głupcem”. Ja na starość dochodzę do wniosku, że nie warto atakować KK, bez niego swiat nie będzie lepszy. Taki kościół jacy wierni zwykł mawiać mój znajomy. I miał rację.

  Nie mam pojęcia czemu wszyscy tak z lubością wypominają KK jego dawne sprawki. Ach średniowiecze itd. Tak się głupio składa, że w XX wieku to często ludziom wierzącym żyło się dosyć ciężko. A i teraz KK i chrześcijanie są często celem ataków i to bardzo brutalnych w wielu krajach. Ale to temat raczej dosyć niepopularny. Ot choćby niedawno czytałem relację z pogromu i spalenia kościoła w Indiach. No ale to zapewne propaganda czarnych . . . no to nie może być prawda. Wink

  Ot taka garść przemyśleń. a tak poza tym to:
  Zdrowych i Wesołych Świąt. Smile

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 15. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszak,
  Ot choćby taki pierwszy z brzegu przykład. Ale to “sprawiedliwość” dziejowa! No bo kiedyś w Goa portugalczycy czynili okrucieństwa wielkie.
  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pogrom_chrzescijan_w_indiach_81541.html

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 16. NotifyLily pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  W tej sprawie zgadzam się prawie całkowicie akurat z Mateuszem, nie będę więc się powtarzać. Mam jednak pewne refleksje. “Wolnosc sumienia polega na tym, ze kazdy moze sobie wierzyc w co chce, nawet w krasnoludki, dopoki nie szkodzi tym innym i nie przesladuje innowiercow, ktorzy wola wierzyc na przyklad w Babe Jage”. Dlaczego więc komuś, kto nie wierzy tak bardzo przeszkadza, że ktoś inny w coś wierzy? Czemu musi go wyśmiewać i wykpiwac, choćby pośrednio (jako grupę społeczną), jeśli tamten w żaden sposób go nie ocenia moralnie ani nie nawraca? Jest sporo osób w Polsce, które żyją zupełnie poza religią (świadczą o tym choćby wyniki ostatnich wyborów) i nikt ich do niczego nie zmusza. Nie chodzą do kościoła, nie przyjmują kolędy, biorą śluby cywilne. Siłą rzeczy stykają się jednak czasem z wierzącymi w pracy czy wśród znajomych i zdecydowana większość potrafi utrzymywać z nimi normalne relacje. Deklaracja, że nie pójdę do kościoła na ślub kuzyna albo nie przełamię się opłatkiem z rodziną podczas wigilii pasuje do zbuntowanego nastolatka, a nie do dojrzałego człowieka. Ale niestety bywają i tacy neofici, którzy wylewają dziecko z kąpielą (nie jest to aluzja do nikogo z blogowiczów!). Fundamentalizm bywa nie tylko religijny.
  A co do zdania o zniewoleniu, to przypominam: “Człowiek ma rozum i wolną wolę”. Chyba wszyscy wiedzą, skąd jest ten cytat.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 17. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu;

  Niestety, nie mogę się z Tobą zgodzić w ani jednym punkcie.

  Zgadzasz sie w bardzo wielu punktach…

  ….wpływ kościoła na losy świata nie był specjalnie gorszy, niż wpływ organizacji przestępczych typu Mafia, Kamorra, Yakuza…

  …na przyklad umiesciles KK w odpowiednim towarzystwie, wsrod innych organizacji przestepczych; kwalifikacja jest sluszna, poniewaz kazda organizacja oparta na tranzakcjach typu “cos za nic” (wyludzenie albo oszustwo) i poslugujaca sie przymusem (dowolnego typu) – jest organizacja z gruntu przestepcza, gdyby KK byl normalnym stowarzyszeniem, to jego przedstawicieli mozna by bylo skazac z istniejacego kodeksu karnego za przymus, a takze z cywilnego – za oszustwo.

  Mysle, ze roznimy sie glownie metodologia, ja uwazam ze przestepcow nalezy scigac wszystkimi dostepnymi metodami: bezposrednio i posrednio, poprzez instytucje panstwowe; Ty uwazasz, ze Panstwo powinno miec na to monopol.

  Jesli jednak popatrzec na to logicznie: panstwo demokratyczne to po prostu zinstytucjonalizowana suma jego obywateli (tak, wiem, wielu obywateli ma wartosc ujemna, ale oni tez sie dodaja i czynia panstwo… mniejszym), czyli wszystko to, co staramy sie robic dla wspolnego dobra – to jest… panstwo. Zupelnie nie widze dlaczego domaganie sie akcji instytucjonalno-panstwowej mialoby byc wewnetrznie sprzeczne z akcja bezposrednia: induwidualnej krytyce i zwalczaniem przeciwnika?

  Ale czym się różniły mordy „czarownic” od mordów niewygodnych, czyli niezależnych polityków na Sycylii i we Włoszech ogólnie? W obu przypadkach było i jest to przestępstwo. Popełniane przez konkretnych ludzi, którzy czuli lub czują się bezpiecznie, bo Państwo nie wypełnia swojej roli.

  Oczywiscie, nie ma tu zadnej istotnej roznicy; takze eliminacja obydwu wypaczen spolecznych przebiegla podobnie, byla kombinacja zdecydowanej akcji bezposredniej – ludzie przestali cieszyc sie widowiskiem “o, jak sie fajnie czarownica pali”, zaczeli publicznie protestowac; a w sprawie Mafii – zaczeli zeznawac przeciwko donom; ta z kolei umozliwila akce posrednia: Panstwo, pewne spolecznego poparcia, odwazylo sie odebrac roznym sadom kapturowym licencje na palenie niewinnych obywateli, a takze zaczelo zamykac donow, bo juz moglo to zrobic.

  Kosciol i Mafia moga sie panoszyc tylko tak dlugo, jak dlugo spoleczenstwo na to pozwala, urzednik sam tego nie zalatwi, bo jest przedstawicielem tego spoleczenstwa, poki spoleczenstwo przyzwala, to on tez.

  Nie tędy droga! Pedofilów i gwałcicieli trzeba wsadzać do więzień. A odpowiedzialne za to jest Państwo. Jeżeli tego nie robi, nie możemy mieć żalu do pedofilów i gwałcicieli, ale do Państwa!

  Mysle, ze mozemy miec zal do pedofilów i gwałcicieli, a takze do tych, ktorzy ich chronili, czyli – biskupow, bo oni sa odpowiedzialni za swoje czyny, jak wszyscy dorosli ludzie. Oczywiscie warto tez wymagac od panstwa, zeby sie nimi zajelo, ale przedstawiciele administracji musza wiedziec, czego sie po nich spoleczenstwo spodziewa, bo jak nie – to nie zrobia nic.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 18. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Jerzy;
  Jedna grupa religijnych fanatykow, tym razem hinduskich, wymordowala inna grupe religijnych, nie wiadomo czy fanatykow, bo oni ostatnio nikogo nie zamordowali, wiec – moze nie… Co w tym dziwnego? O tym wlasnie pisalem, na tym polegaja religie: na przesladowaniu “innego” tylko dlatego, ze jest inny….
  Zeby bylo ciekawiej – Portugalczycy w Goa akurat nic specjalnie paskudnego nie robili; to nie jest odwet, to jest po prostu natura fanatyzmu.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 19. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Lily:
  „Wolnosc sumienia polega na tym, ze kazdy moze sobie wierzyc w co chce, nawet w krasnoludki, dopoki nie szkodzi tym innym i nie przesladuje innowiercow, ktorzy wola wierzyc na przyklad w Babe Jage”. Dlaczego więc komuś, kto nie wierzy tak bardzo przeszkadza, że ktoś inny w coś wierzy? Czemu musi go wyśmiewać i wykpiwac, choćby pośrednio (jako grupę społeczną), jeśli tamten w żaden sposób go nie ocenia moralnie ani nie nawraca?

  Nie przeszkadza mi niczyja wiara: ani krasnoludki, ani Baba Jaga, ani Vishnu, ani Shiva, ani Jahwe… Wszystkie serwery, ktore buduje, od lat nazywam imionami hinduskich bogow, ktorzy maja te zalete, ze niezaleznie ile serwerow zbudujesz, nigdy nie zabraknie ci bogow; maja tez ladne imiona i ciekawa historie.
  Odmawiam natomiast wszelkich zachowan “politycznie poprawnych” – czyli takze obchodzenia sie ze wszystkim co “religijne” jak ze smierdzacym jajem, nauczylem sie bowiem w moich wedrowkach, ze kazda religia, ktorej wyznawcy domagaja sie takiego traktowania – po prostu… jest smierdzacym jajem.
  Przyklad z ostatnich dni: nadchodzace swieta nazywaja sie w mojej okolicy “Christmas”, zycze wiec znajomym “Merry Christmas!”, bo to jest na temat; nikogo to specjalnie nie denerwuje: ani Hindusow, ani Zydow, ani Zoroastrians, tylko niektorzy Chrzescianie rozgladaja sie nerwowo, czy nikt nie slyszal, bo w jezyku “politycznie poprawnym” mowi sie teraz “Happy Hollidays!”, zeby nikogo przypadkiem nie obrazic… Ciekawe czym? Przeciez o to tu chodzi, ze sobie na wzajem dobrze zyczymy, mnie nie drazni “Happy Hanukah!” od znajomego Zyda, fajnie ze mnie lubi, bo ciekawy czlowiek… Na hinduskim slubie tez bylem, bo zenil sie przyjaciel, bardzo piekny slub…
  Wiecie kto sie obrazil? Oczywiscie Muzulmanin, akurat jedyny nie-Chrzescianin ktory nie mial po temu zadnego powodu, poniewaz jego Koran uznaje Jezusa za jednego z prorokow! Piekne, prawda?

  Jest sporo osób w Polsce, które żyją zupełnie poza religią (świadczą o tym choćby wyniki ostatnich wyborów) i nikt ich do niczego nie zmusza.

  To akurat nie jest prawda, Lily, probuje zmuszac, tylko coraz mniej skutecznie; corka przyjaciolki opowiedziala mi co sie dzialo, kiedy przeniosla sie w szkole z religii na etyke… Na szczescie dziewczyna ma charakter i nie dala sie zdeptac.

  „Człowiek ma rozum i wolną wolę”. Chyba wszyscy wiedzą, skąd jest ten cytat.

  Zdaniem moich znajomych Protestantow: Katolicy zazwyczaj nie wiedza, bo tej ksiazki nie czytali Wink Dowiedzialem sie przypadkiem, kiedy zdziwili sie, ze ja czytalem, mimo ze z katolickiego kraju…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 20. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie;
  Ciesze sie, ze mi dobrze zyczysz, bo ja Tobie tez; usmiechu na Swieta i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  …mirra – nie wiem, co ma Ci robić, bo czym jest mirra?

  Mirra to suszona zywica balsamowca, ktory rosnie w Etiopii, ma przedziwne wlasnosci; jest w Etiopii kosciol koptyjski, wykuty w skale, do ktorego wlazi sie po linie, niesamowite widoki, szczegolnie kiedy wspinasz sie za dlugonoga Australijka w mini spodniczce; to miejsce jest cale przesiakniete zapachem mirry, bo oni ja tam ciagle pala; wlazlem tam z kolega, ktory ma astme i mial spore klopoty z kurzem pustyni, myslalem ze bede go musial znosic, a tu nic – Steve oddycha rowno, mimo ze az gesto od dymu… Okazalo sie, ze Amharra od tysiacleci uzywaja mirry do leczenia astmy, dziala, Steve zabral do domu spory zapas…
  Mirry uzywa sie tez do balsamowania zwlok, ale mam nadzieje, ze nie o to Ci chodzilo… Wink

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 21. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Jerzy,
  Mateuszu,

  Właściwie Myszak już Wam odpowiedział, natomiast zwrócę uwagę na jeden wątek. Mianowicie niewczesne są te próby obrony kościoła katolickiego – przede wszystkim dlatego, że nie o nim z Myszakiem piszemy, nie atakujemy go. Proponuję przeczytać nieco uważniej, z czym polemizujecie. Piszemy o samej naturze myślenia religijnego. Skojarzenia z kk są na miejscu o tyle, że bliższa koszula ciału i o jego wyczynach – starych i nowych – wiemy najwięcej, jego wpływy polityczne obserwujemy niemal każdego dnia, podczas gdy nasze ciężko zarobione złotóweczki szerokim strumieniem wspierają tę wpływową organizację.
  Problem w naszej dyskusji polega na tym, że my z Myszakiem podajemy nasze obserwacje (jak na nasz temperament nader delikatnie), nie atakujemy, a adwersarze próbują czegoś bronić. Przy okazji niechcący punktujecie niedociągnięcia i nadużycia związane z uzurpowaniem sobie przez systemy religijne owej moralnej wyższości, związku z prawem naturalnym czy duchowością wyższą. Posłuchajcie w co drugiej stacji radiowej audycji z udziałem duchownych (nawet sama nazwa profesji już ma nas odpowiednio kierować, nieprawdaż?) – narzekają na polską pustą obrzędowość bez duchowej refleksji, która rzekomo ma być treścią Świąt. Ale przecież nie można domagać się refleksji od stworzonego przez siebie i karmionego dogmatami przez setki lat tłumu. Jest to hipokryzja, żadna hierarchiczna instytucja religijna nie domaga się od swoich wyznawców intelektualnego zaangażowania – kto zacznie myśleć, zacznie wątpić (lub – jak zakładał Kartezjusz – odwrotnie), a jak już raz spojrzy krytycznie na ten cały “nadprzyrodzony” zgiełk, zauważy grząskie i miałkie podstawy intelektualne tegoż. Wierzcie mi – nie uważam dyskusji religijnej za podstawę obecności tutaj, ale jest to jeden z ważnych tematów. Bo połączony jest z mocnym bastionem “starego porządku”, który rzekomo chcemy zmienić. Warto to dostrzec, żeby pójść naprzód. Bez oceniania i atakowania, bo to nic nie daje. Po prostu dla świadomości, która pozwala trafniej dobierać narzędzia oddziaływania.
  Życzę na Święta refleksji i wyostrzenia zmysłów.
  Jak już się raz dostrzeże pewne sprawy, nic nie jest takie samo. Ale uwaga – jest to szlak dla zaawansowanych. Łatwiej wzruszyć ramionami i pozostać “wygodnie niezaangażowanym”. Lub uznać, że to nie na temat.
  Niemniej istotne naszym zdaniem informacje o życiu powinniśmy dzieciom pokazać, skoro już los uczynił nas ich towarzyszami. A to jest na temat.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 22. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszaku,

  Dzięki za uświadomienie z tą mirrą, ale tak naprawdę wiem, co to. Generalnie chodziło o to, że było to cenne i rzadkie dobro, miało działanie zapachogenne oraz mumifikacyjne – przynajmniej za czasów K+M+B. Dziś w radio słyszałem jeszcze ciekawszą interpretację – mianowicie pan ksiądz (zwany w audycji ojcem, choć nieco na wyrost, bo to katolicki ksiądz Smile ) zinterpretował obecność mirry w pakiecie prezentowym trzech króli jako dowód na zbliżenie boga do swej trzódki. Otóż była ona – zdaniem tego księdza – środkiem przeciwbólowym, który miał przyzwyczaić boga (w osobie jego właśnie narodzonego syna, bo, jak wiesz, są oni jedną osobą – to wielka tajemnica) do cierpienia jak ludzie, do myśli o śmierci, bólu i w ogóle. Ciekawa konstrukcja intelektualna. Szkoda, że tak daleka od prawdy – ale czy prawda ma jakieś znaczenie jeszcze w tej całej zabawie?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 23. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszak: Olgierdzie;Ciesze sie, ze mi dobrze zyczysz, bo ja Tobie tez; usmiechu na Swieta

  To miło zobaczyć, jak dwóch zadeklarowanych przeciwników wszelkich religii składa sobie życzenia z okazji urodzin Syna Bożego. Ja Was Panowie też serdecznie świątecznie pozdrawiam i całuję w czółko.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 24. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz: Olgierdzie, czy to nie Ty napisałeś naszej wspólnej znajomej na Facebooku:To ja już nie rozumiem…

  To ja już nie wiem, co powiedzieć. Oczywiście życzę szczerze naszej znajomej wszystkiego najlepszego. Ale treść związana z blubrami o boskiej dziecinie była po prostu wyrazem mojego krotochwilnego nastroju w danej chwili. Przecież jak ktoś mnie zna, to takie rzeczy powinien rozumieć w lot. Co miałem napisać? Żeby jej Atena mądrość dała, a Mjöllnir miażdżył wszelkie przeciwności na drodze jej żywota? Smile
  Dla wyjaśnienia wątpliwości – nie wierzę w krasnoludki, trolle, Zeusa, Wielkiego Manitou, niepokalane poczęcie, bycie w trójcy świętej jedynym, świętych obcowanie, życie wieczne i inne. Nie wiem, o co chodzi z pluciem przez lewe ramię ani nie przejmuję się kotem przebiegającym mi drogę. Gdybym palił, odpalałbym od świeczki bez obawy o życie jakiegoś marynarza. Za większość rzeczy, która mnie spotyka, odpowiedzialny jestem ja sam, rzadziej, w rozsądnych proporcjach – zbieg racjonalnie powiązanych okoliczności. Ewolucja jest naukowym faktem, a nie teorią. Być może wszystko jest sprawą opinii i można polemizować zawsze, ale jednak suma kątów w trójkącie wynosi 180 stopni, a po nocy przychodzi dzień – i vice versa.
  Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego na święta i nowy rok.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 25. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz: To miło zobaczyć, jak dwóch zadeklarowanych przeciwników wszelkich religii składa sobie życzenia z okazji urodzin Syna Bożego. Ja Was Panowie też serdecznie świątecznie pozdrawiam i całuję w czółko.

  Za pozdrowienia dziękujemy. Odwzajemniamy.
  Każda okazja, żeby się napić, jest dobra. Smile Ty naprawdę nie wyczuwasz w naszych wypowiedziach życzliwej ironii, zwanej przez młodzież “beką”?
  Tak jak Myszak napisał – dość trudno nie zauważyć istnienia religii i całej otoczki, która wrosła w tkankę życia społecznego. Nie chcę być brutalny i nie odpowiem na prowokację dotyczącą syna bożego, jednak w każdej kulturze ludzkiej mniej więcej 2 razy w roku należało przez kilka dni odpocząć i posprzątać chatę, żeby jakoś funkcjonować. Święta – jakie by nie były ich preteksty, może to być nawet rocznica powstania Afrodyty z morskiej pianki – mają swoje miejsce i nasze z Myszakiem poglądy temu nie przeczą. A jako pretekst do życzenia innym ludziom wszystkiego dobrego są w ogóle OK.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 26. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie, być może masz rację. Tylko dlaczego w takim razie pisałeś powyżej, że Wasze poglądy są dla zaawansowanych? Ja bym to nazwał raczej konformizmem…
  Można nawet pięć razy do roku odpocząć. Zrobić sobie kilka dni wolnego itp. Ale jak się głośno walczy z religią, lepiej jest znaleźć inny pretekst, niż religijny. Może święta 22 grudnia – z okazji przesilenia zimowego? Może na noc Kupały? Może kiedy księżyc wejdzie w jakiś znak zodiaku… Uważam, że to po prostu jest śmieszne. Takie pójście za modą a nie żadne zaawansowane analizy rzeczywistości.
  Z Waszych komentarzy wynika raczej głębokie niezrozumienie relacji między kościołem i państwem oraz absolutna ignorancja w sprawach wewnętrznych kościoła, a nie jakaś głęboka myśl. Wygląda również, że nie całkiem zrozumiałeś, co przynajmniej ja pisałem. Zarzucasz mi jakieś próby bronienia kościoła katolickiego. Nic bardziej błędnego. Jeżeli już, to mógłbym bronić religii jako takiej. Zresztą Myszak z kolei twierdzi, że postawiłem KK w jednym rzędzie z Mafią (co też nie jest do końca prawdą).
  Pozwólcie Panowie, że jeszcze raz przypomnę główne tezy moich wypowiedzi w tym temacie.
  1. Kogo interesuje państwo, niech się zajmuje państwem i o to państwo walczy.
  2. Kogo interesuje kościół niech się zajmuje kościołem i o ten kościół walczy.
  3. O Państwo się walczy w ramach struktur państwowych.
  4. O kościół się walczy w ramach struktur kościelnych.
  5. Można starać się zgłębić kościół lub państwo nie będąc w nim (chociażby wielcy polscy amerykaniści, czy badacze religii bliskiego wschodu). Ale wtedy się poznaje i opisuje, a nie walczy czy zmienia.

  Każde inne podejście jest po prostu mało poważne. I tyle.
  Jak chcecie porozmawiać o świeckości państwa, to porozmawiajmy o tym. Jak chcecie reformować kościół, to możemy się i tym zająć. Ale urządzanie nagonki na kogoś, bo go nie lubimy? Zdaje się, że ktoś tutaj to różnym wspólnotom zarzucał… Podobno pewien znany polski polityk opozycyjny przymierza się do założenia nowego tygodnika pod tytułem “podejrzewam, rze…”. Chcecie się przyłączyć do niego, powtarzać jego metody działania? Beze mnie, proszę.

  Z okazji tych kilku wolnych dni w najbliższym czasie pozdrawiam wszystkich przeciwników religii, którzy będą się spotykać z bliskimi, obdarowywać prezentami, śpiewać kolędy, ubierać choinki, spożywać świąteczne potrawy… Bawcie się dobrze!

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 27. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  P.S.

  Mateusz: Olgierdzie, czy to nie Ty napisałeś naszej wspólnej znajomej na Facebooku:

  Niech Cię Boska Dziecina prowadzi i nie szczędzi łask wszelakich – zdrowia, szczęścia, miłości. A reszta przyjdzie sama.

  To ja już nie rozumiem…

  Olgierd: To ja już nie wiem, co powiedzieć. Oczywiście życzę szczerze naszej znajomej wszystkiego najlepszego. Ale treść związana z blubrami o boskiej dziecinie była po prostu wyrazem mojego krotochwilnego nastroju w danej chwili. Przecież jak ktoś mnie zna, to takie rzeczy powinien rozumieć w lot. Co miałem napisać? Żeby jej Atena mądrość dała, a Mjöllnir miażdżył wszelkie przeciwności na drodze jej żywota?

  Sprawdziłem jeszcze teraz – na 20 życzeń pod tym zdjęciem tylko w Twoich pojawił się taki “akcent religijny”. Jeszcze jedna osoba użyła pełnej nazwy świąt. Inni pisali o cieple, kominku, prezentach. To zaiste krotochwilny nastrój Cię złapał… Kolejny dowód, że nie chodzi o poważne ścieżki tylko dla wybranych i zaawansowanych, ale o hecę. Że nie chodzi o przekonania, ale o fajną zabawę. Jedni opowiadają dowcipy o blondynkach, inni o mieszkańcach Wąchocka, a jeszcze inni lubią się pośmiać z kościoła czy z religii. Super, tylko nie dorabiajmy do tego ideologii!

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 28. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie;
  ….duchownych (nawet sama nazwa profesji już ma nas odpowiednio kierować, nieprawdaż?)

  Dokladnie, to jest odpowiednik orwellowskiej nowomowy, ale tak stary, ze prawie nikt go juz nie zauwaza…
  Na szczescie nawet przez sitko najlepszej maszyny propagandowej swiata, czasem przecisnie sie kawalek prawdy, na przyklad – moje ulubione okreslenie tego zawodu: “duszpasterze”, a takze odpowiedni termin na ich podopiecznych: “trzodka” – okreslenia ktore przeciekly dlatego, ze juz Apostolowie ich uzywali, a z tym zawodowi glosiciele szacunku dla autorytetow polemizowac sie nie powaza… W efekcie powstal chyba najbardziej zawoalowany sposob zwracania sie do ludzi per: “Ty baranie!” Wink

  Moze to zabawny przyklad, ale prowadzi wprost do zrodla tej dyskusji, tak jak ja widzimy Olgierd i ja – polemizujemy ze zjawiskiem “religijnosci”, ktore z aspektem spirytualnym ludzkiej egzystencji nie ma nic wspolnego, duzo natomiast z intelektualnym i duchowym wygodnictwem, stwarzajacym miejsce na aroganckich pasterzy, ktorzy moga istniec i dzialac dlatego, ze wypelniaja… proznie.

  Pieknie okreslenie znalazlem w “Catch 22” Hellera, gdzie pastor, zapytany dlaczego bog pozwala na takie zbrodnie, odpowiedzial uczciwie: “Nie wiem, ja jestem w dziale sprzedazy, nie w operacji” (I am in sales, not in operations). Nie polemizujemy z dusza, ani z zadnym jej aspektem, tylko ze sprzedawcami “szarej masci” do jej smarowania, a takze roznymi wynaturzeniami, do ktorych taki handel prowadzi…

  KK pojawia sie tu incydentalnie, po prostu jako dobry przyklad, wiekszosc ilustracji mozna latwo zastapic faktami zaczerpnietymi z Islamu, moze z wyjatkiem seksualnego naduzywania ministrantow, bo to jest akurat skandal specyficznie katolicki, moze dlatego ze w meczetach nie ma ministrantow. Dogmatyzm (a takze fundamentalizm) to zjawiska bardzo malo specyficzne, Mullach Rydzykullach i jego katolicki Taliban najlepszym tego dowodem.

  Ciekawe, ze moje dyskusje z dziecmi o religii, bardzo szybko staja sie podobne do dyskusji o innych formach marketingu, roznych tele-wciskach, sztucznie wykreowanych ofertach, dzieci znakomicie obserwuja; mechanizm jest zupelnie ten sam, takie same metody – cel tez jest podobny: wykreowanie bezrefleksyjnego konsumenta artykulow do niczego nie potrzebnych, ktory bedzie gotowy za te artykuly placic…

  Oczywiscie, wartosci duchowe istnieja, mozna je sobie odnalezc, mozna je tez kreowac, zycie bez nich byloby bardzo ubogie, ale tu odbiegam od tematu, bo mowa byla o religii…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 29. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz: P.S.To ja już nie rozumiem…

  Sprawdziłem jeszcze teraz – na 20 życzeń pod tym zdjęciem tylko w Twoich pojawił się taki „akcent religijny”. Jeszcze jedna osoba użyła pełnej nazwy świąt. Inni pisali o cieple, kominku, prezentach. To zaiste krotochwilny nastrój Cię złapał… Kolejny dowód, że nie chodzi o poważne ścieżki tylko dla wybranych i zaawansowanych, ale o hecę. Że nie chodzi o przekonania, ale o fajną zabawę. Jedni opowiadają dowcipy o blondynkach, inni o mieszkańcach Wąchocka, a jeszcze inni lubią się pośmiać z kościoła czy z religii. Super, tylko nie dorabiajmy do tego ideologii!

  Coraz brutalniej dorabiasz mi gębę.
  Daj już spokój, proszę. W pierwszym komentarzu zastrzegłeś, że nie chcesz dyskutować o religii, mieszać religii do spraw ojcowskich itd. To może nie rób tego. Jak na osobę nie chcącą dyskutować piszesz tu całkiem sporo. Więc bądź szczery sam ze sobą – chcesz o tym rozmawiać czy nie?
  Co do meritum… Ja po prostu te sprawy traktuję tylko tak poważnie jak na to zasługują. Więc jeśli sam dostrzegasz analizując i licząc komentarze, że w tych świętach nie ma niczego religijnego, to po co mi tu wyjeżdżasz z synem bożym?
  I nie o hecę chodzi, tylko właśnie o dobitne wykazanie kontrastu między tym, co w ludziach siedzi, a tym, co głoszą. Podobnie jest w sądach z “dobrem dziecka”. I w wielu innych miejscach.
  Na jaki temat właściwie ze mną polemizujesz?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 30. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu;
  Wszystkiego dobrego, usmiechu – i jak najwiecej czasu z dziecmi, bo to dla nich i dla nas wazne.

  To miło zobaczyć, jak dwóch zadeklarowanych przeciwników wszelkich religii składa sobie życzenia z okazji urodzin Syna Bożego. Ja Was Panowie też serdecznie świątecznie pozdrawiam i całuję w czółko.

  Dziekuje! Bycie przeciwnikiem wszelkich struktur totalitarnych – w tym religii – zupelnie nie przeszkadza ubierac poganskiej choinki, pakowac prezentow, mozna nawet lubic Jezusa i chetnie obchodzic jego urodziny; naprawde, Jezus to fascynujaca postac, szkoda tylko, ze tworcy kosciola, jak np. Irenaeus, zrobili co mogli, zeby nie za duzo bylo o nim wiadomo; niektore teksty odnalezli archeologowie, inne – zaginely bezpowrotnie, spalone i wyklete, bo nie pasowaly do uproszczonych swiatopogladow…
  Kilka udalo mi sie przeczytac, warto.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 31. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz:

  Olgierdzie, […] “Tylko dlaczego w takim razie pisałeś powyżej, że Wasze poglądy są dla zaawansowanych?”

  Nie pisałem, że nasze poglądy są dla zaawansowanych. Pisałem, że droga wsłuchiwania się w to, co jest w kościele mówione, czytane, dyskutowania, odrzucania łatwych rozwiązań, zestawiania ich z faktami naukowymi jest trudniejsza niż beznamiętne klepanie paciorków czy przyjęcie istnienia jakiejś wyższej siły odpowiedzialnej za wszystko. Nawet nie dlatego, że myślenie boli. Bardziej dlatego, że przyjęcie odpowiedzialności na siebie, nieuleganie instynktom stadnym, brak oparcia w nadprzyrodzonej istocie czuwającej nad nami, a także przyjęcie do wiadomości, że po śmierci nas nie ma jest drogą z dużą dawką samotności, lęku, świadomego zmagania się z własnymi demonami. Religia przynosi otuchę, ukojenie, modlitwa pozwala się oderwać od trosk, a poza wszystkim przynosi łatwe odpowiedzi na pytanie o sens tego wszystkiego. Gdy się ją odrzuci, o to wszystko jest trudniej. I tę transcendentną potrzebę wykorzystują różni ludzie dla własnych celów. Ja rozumiem ludzką potrzebę religijności. Jednak to, że ludzie mają taką potrzebę, ani trochę nie przybliża samego zjawiska do rzeczywistego istnienia. Idea Boga jest przydatna, ale nie czyni jej to ani trochę bardziej prawdziwą.

  “Ja bym to nazwał raczej konformizmem…”
  Nazywaj sobie jak chcesz, ale to bzdura.

  “Można nawet pięć razy do roku odpocząć. Zrobić sobie kilka dni wolnego itp. Ale jak się głośno walczy z religią, lepiej jest znaleźć inny pretekst, niż religijny.”
  Ależ ja nie szukam żadnego pretekstu – po prostu akurat wtedy większość firm, urzędów, sklepów ma wolne, zjeżdża się rodzina albo samemu jedzie się do niej. Nie jestem idiotą, żeby nie korzystać z dogodności przerwy technicznej. Oprócz tego biorę wolne w okresach, które mi lub mojej rodzinie z innych względów pasują, z wieloma sprawami dostosować się też trzeba do innych. Więc o co Ci biega?
  Nie walczę z religią, po prostu nie podzielam poglądów religijnych i rozmawiam o tym. Nie wiedziałem, że nie wolno.

  “Może święta 22 grudnia – z okazji przesilenia zimowego? Może na noc Kupały? Może kiedy księżyc wejdzie w jakiś znak zodiaku… Uważam, że to po prostu jest śmieszne. Takie pójście za modą a nie żadne zaawansowane analizy rzeczywistości.”
  Znów – uważaj sobie, co chcesz. Za jaką modą? Podane przez Ciebie złośliwie okazje do świętowania są OK, ale nie wpływam na kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy i dobrze mi z tym.

  “Z Waszych komentarzy wynika raczej głębokie niezrozumienie relacji między kościołem i państwem oraz absolutna ignorancja w sprawach wewnętrznych kościoła, a nie jakaś głęboka myśl.”
  Znów – Twoja opinia. W pełni ją odwzajemniam w drugim kierunku.

  “Wygląda również, że nie całkiem zrozumiałeś, co przynajmniej ja pisałem. Zarzucasz mi jakieś próby bronienia kościoła katolickiego. Nic bardziej błędnego. Jeżeli już, to mógłbym bronić religii jako takiej. Zresztą Myszak z kolei twierdzi, że postawiłem KK w jednym rzędzie z Mafią (co też nie jest do końca prawdą).”
  Myszak twierdzi słusznie, bo zestawiłeś w jednym zdaniu obie te szacowne instytucje.
  Ja zresztą też opieram się o Twoje wypowiedzi. Bronisz kk i jego miejsca we wszechświecie, niby oddzielając państwo od kościoła (ale nie Ty sprawiłeś, że ten rozdział nie jest pełen; więc nie Ty musisz czegokolwiek bronić – to była Twoja suwerenna decyzja)- nieprowokowany, bo z mojej strony w tym wątku akurat żaden atak się nie zaczął.

  “Pozwólcie Panowie, że jeszcze raz przypomnę główne tezy moich wypowiedzi w tym temacie.1. Kogo interesuje państwo, niech się zajmuje państwem i o to państwo walczy.2. Kogo interesuje kościół niech się zajmuje kościołem i o ten kościół walczy.3. O Państwo się walczy w ramach struktur państwowych.4. O kościół się walczy w ramach struktur kościelnych.5. Można starać się zgłębić kościół lub państwo nie będąc w nim (chociażby wielcy polscy amerykaniści, czy badacze religii bliskiego wschodu). Ale wtedy się poznaje i opisuje, a nie walczy czy zmienia.Każde inne podejście jest po prostu mało poważne. I tyle.”

  To Twoja opinia. Nie zgadzam się w tym zakresie z żadnym z głównych punktów Twojej tezy. Gdyby tak było, nie powinieneś się w ogóle wypowiadać o pracy sądów, RODKów czy urzędów nie będąc sędzią, panią z RODKa czy urzędnikiem. Można opisywać i analizować nie uznając Twoich tez za jedynie słuszne.
  Możliwe są również liczne inne podejścia badawcze. Nie masz monopolu na rację.
  Nie podałeś za swoimi tezami zbyt licznych argumentów, posługujesz się w tym wątku (co mnie zdumiewa, nieco przeraża i mocno zniechęca) niezbyt zawoalowanymi złośliwościami albo techniką nazwaną przez Ciebie samego przy innej okazji “maszynką do mięsa” czy podobnie.
  Przy czym od samego początku wzywasz do niedyskutowania, co oczywiście stawia Twoich ewentualnych partnerów na pozycji pieniaczy – wszak Ty miłujesz pokój i od początku wzywałeś do zaprzestania.
  Stajemy z Myszakiem – próbując kulturalnie i rzeczowo dyskutować o nurtującym nas zjawisku – przed nieprzyjemnym wyborem: albo wydać się awanturnikami w sprawie, która zasługuje na nabożne milczenie w skupieniu (wg tzw. większości, bo my nie bardzo rozumiemy, dlaczego niby) albo “stulić pyski”.
  Cóż, jak widać (jeszcze) próbujemy szukać trzeciej drogi.

  “Jak chcecie porozmawiać o świeckości państwa, to porozmawiajmy o tym. Jak chcecie reformować kościół, to możemy się i tym zająć. Ale urządzanie nagonki na kogoś, bo go nie lubimy? Zdaje się, że ktoś tutaj to różnym wspólnotom zarzucał… Podobno pewien znany polski polityk opozycyjny przymierza się do założenia nowego tygodnika pod tytułem „podejrzewam, rze…”. Chcecie się przyłączyć do niego, powtarzać jego metody działania? Beze mnie, proszę.Z okazji tych kilku wolnych dni w najbliższym czasie pozdrawiam wszystkich przeciwników religii, którzy będą się spotykać z bliskimi, obdarowywać prezentami, śpiewać kolędy, ubierać choinki, spożywać świąteczne potrawy… Bawcie się dobrze!”
  Sorry, ale tej części wypowiedzi zupełnie nie rozumiem, poza złośliwościami pod koniec – chyba mającymi wykazać głupotę/hipokryzję/niekonsekwencję – nie wiem, co – Twoich adwersarzy.
  Jaka nagonka?
  Liczyłem, że ta rozmowa będzie tyczyła miejsca religii (religijności) w sferze duchowości człowieka, tudzież w jego systemie wartości. I dobrze byłoby, gdybyśmy na ten temat porozmawiali. Zważ, że w moich pierwszych wypowiedziach niemal wcale nie było o kościele, instytucjach, a już szczególnie chcę podkreślić, że nikogo nie dyskredytowałem, wobec nikogo nie byłem zjadliwy. Nie szedłem na łatwiznę w uznaniu – kolejność i wybór przypadkowe – żydów za lichwiarzy, katolików za inkwizytorów, muzułmanów za terrorystów, świadków Jehowy za idiotów. Myszak wykazał to, o co mi chodziło, jeszcze dobitniej – później wprawdzie poparł przykładami i analogiami, ale też bez zjadliwych ataków i raczej wtedy, gdy przyszło do polemiki z Twoimi prowokacjami.
  Proponuję do rozważenia takie opcje – albo troszkę zwolnij, Mateuszu, i uspokój emocje, wracając na tory rzeczowości, a nie odniesień osobistych – temat nie jest wart takiej temperatury; albo się planowo wycofaj z dyskusji (przecież nie chcesz się spierać oraz nie widzisz związku z tematem rodzicielstwa) i poczekaj, aż sama w naturalny sposób wygaśnie. Oczywiście zrobisz jak zechcesz.
  Pozdrawiam.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 32. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu;
  Kolejny dowód, że nie chodzi o poważne ścieżki tylko dla wybranych i zaawansowanych, ale o hecę. Że nie chodzi o przekonania, ale o fajną zabawę.

  Ani mnie, ani chyba Olgierdowi – nie chodzi o hece. Wiesz dlaczego mnie ten temat tak bardzo zainteresowal? Bardzo to jest “na temat”. Moje starsze dzieci wchodza, a tak naprawde to juz weszly – w czas zainteresowania etyka, wyborami moralnymi, motywacjami, fajnie, ciesze sie ze mysla….
  Zawsze lubilem szperac w filozofii, ostatnio wyszperalem angielski przeklad Ewangelii wedlug… Judasza, tak istnieje, odnaleziona w jakims glinianym garnku, gdzie byla schowana przed lokalnym biskupem. Moj syn zobaczyl i… przeczytal.
  Zaowocowalo to kilkoma dlugimi dyskusjami o wyborach moralnych obiektywnie niefalsyfikowalnych, takich gdzie nie ma obiektywnej prawdy, mozna znalezc wyjscie subiektywnie najlepsze – i to wszystko, lepiej sie nie da, bo istnieje konflikt wartosci.
  Co nam w tych dyskusjach przeszkadzalo – to ilosc obiegowego smiecia, wytrychy myslowe dla prostaczkow, ktorych zrodlem byly glownie religie; zeby mozna sie bylo nad problemem sensownie zastanowic, musielismy te smiecie znalezc, zidentyfikowac, zdemontowac i wyrzucic, bo w ich granicach myslec sie nie dalo. Ilu ludzi jest gotowych spedzic tak dlugie godziny? Ten smietnik jest przerazajacy…
  Takie dyskusje maja duzy sens, o tym trzeba myslec i mowic, bo zycie pelne jest takich wyborow; dyskusja wypracowuje narzedzia do ich sensownego podejmowania, a takze do dogadywania sie na ich temat z innymi. Efekty uboczne to nawyk samodzielnego myslenia, odpornosc na manipulacje, a takze lepsze rozumienie swiata wokol, bo inni takie decyzje tez podejmuja – i warto rozumiec ich subiektywne racje, uswiadomione, albo nie.
  Istnieje bardzo wiele zrodel, z ktorych mozna by sie czegos na ten temat nauczyc, te problemy nie sa nowe, ale… duza czesc spalil ten albo inny biskup, bo mu sie w prostaczym lbie nie miescilo, a potem inne prostaczki uczynily go za to swietym, przyklad: Ireneaus, Clement… Tak, nie lubie ich, poniewaz nieodwracalnie zniszczyli dorobek intelektualny, ktory do nich nie nalezal, w kodeksie karnym takie dzialanie okreslane jest jako wandalizm, ciekawe jak to nazywano za ich czasow, na pewno inaczej, bo Wandale pojawili sie pozniej…
  Czyli – religia przeszkadza w wychowaniu, ale… oficjalna wersja glosi, ze pomaga, a nawet jest konieczna; jest tak dlatego, ze wersje oficjalna produkuja i rozpowszechniaja klechy przeroznej masci… i robia to od tysiacleci. Zwykle z dyskusji z dziecmi ucze sie nie mniej niz one, wiec akurat bylem “w temacie” – ciesze sie ze mialem gdzie i z kim o tym porozmawiac.
  A teraz przyklad “logicznego smiecia”:

  3. O Państwo się walczy w ramach struktur państwowych.
  4. O kościół się walczy w ramach struktur kościelnych.

  Szkoda ze nie powiedziales tego Walesie, moze by wstapil do PZPR Wink To jest wlasnie przyklad “logicznego smiecia” rozpowszechnianego przez struktury hierarchiczne, broniace sie przed zmiana, ja tez mam tego troche w glowie i czasem musze “wyjsc z siebie i stanac obok”, zeby to zobaczyc i wytrzebic. Kiedy Panstwo jest juz tak przegnile, ze nie nadaje sie do naprawy, trzeba uzyc innych struktur, na przyklad zwiazkow zawodowych. Luther tez nie zmienil kosciola od wewnatrz. Na dodatek – ja nie chce zadnego kosciola zmienic, chce ograniczyc jego wplyw na zycie moje i moich dzieci; tego nie osiagne “w ramach struktur koscielnych”, takie rzeczy sie robi z zewnatrz…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 33. Notifymikarro pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  http://www.youtube.com/watch?v=swnw3IgJeVA
  A ja mam świetnego szwagra – ateistę, prawdziwego przyjaciela – pastora, i żonę (jeszcze) przez którą nie widziałem synka już półtora roku – katoliczkę.
  My już się nie zmienimy, ale nasze dzieci mają wybór i oby nam dane było wychować je na uczciwych, światłych i ciepłych ludzi.
  Serdeczne pozdrowienia i życzenia spokoju, radości i świątecznej atmosfery. Liquor Cake Star Heart

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 34. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Panowie, nie sądzę, żebyśmy byli w stanie się tutaj dogadać. Pozwolę sobie napisać dwa zdania, które mam nadzieję są kwintesencję mojego myślenia na ten temat. Jeżeli gdzieś się z nimi rozminąłem, był to błąd tam, a nie tutaj. A te dwa zdania to:

  1. To, co mnie mierzi w moim kościele katolickim, to piętnowanie bliźnich zwłaszcza, kiedy opiera się na stereotypach.
  2. To, co mnie mierzi w moich przyjaciołach – krytykach kościoła katolickiego, to piętnowanie ludzi zwłaszcza, kiedy opiera się na stereotypach.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 35. NotifyLily pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Czyli po prostu żyj i daj żyć innym…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 36. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Lily,

  Dokładnie coś takiego. A poza tym ja np. uważam, że kościół jest siłą która teraz raczej robi dobrą robotę. I będę optował za równowagą i stabilizacją naszego życia w sojuszu z kościołem i naszą tradycja katolicką, a nie za walką z nim.

  Oczywiście jeśli jakieś symptomy głodu władzy się u drogich kapłanów znów pojawią to pierwszy walnę w nich kamieniem. Nie wiem ja na razie takich nie dostrzegam. Może dobrze, że mam tak mało kontaktów Wink. Bo jakiś czas temu zanosiło się na próbe reaktywacji sytuacji z XX lecia międzywojennego a wtedy rola KK była mocno nieciekawa. Ale to mam nadzieję przeszłość do której się już nie powróci.

  Ha jak się ma takich kapłanów (a tych złych najbardziej niestety widać) to już wrogów nie trzeba. Nie lubię kopać leżących, poza tym nie sądzę żeby takie zabiegi były konieczne i dla społeczeństwa zdrowe.

  Sporo dobrego słyszałem o tej książeczce Lepiej palić fajkę niż czarownice. Podobno warto tam zajrzeć jeśli chce się podyskutować o temacie. U mnie wciągnięta na listę noworoczną Wink.

  Na koniec cytat który mnie od jakiegoś czasu prześladuje nie pamiętam kogo: “Największym sukcesem diabła jest wyrobienie w ludziach przekonania że nie istnieje”. I już moi drodzy możecie zacząć się obawiać o moją równowagę umysłową. Czyż nie? Wink

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 37. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Jerzy: Sporo dobrego słyszałem o tej książeczce Lepiej palić fajkę niż czarownice. Podobno warto tam zajrzeć jeśli chce się podyskutować o temacie. U mnie wciągnięta na listę noworoczną Wink.

  A ja tę książkę dostałem pod choinkę Smile Nie zdążyłem jeszcze zacząć czytania, ale bardzo się na to cieszę.

  Co do pozostałych spraw, to obawiam się, Jerzy, że przedstawiciele kościoła robią dzisiaj w Polsce bardzo dużo złego. Mój proboszcz to bardzo dobry ksiądz. Mógłby być wzorem dla wielu księży pod wieloma względami. Potrafi odmówić przyjęcia koperty po kolędzie (samego mnie to spotkało), a jak przyjmie, to zazwyczaj zostawia ją u sąsiadów w potrzebie. Ma mnóstwo innych zalet. Ale jak w czasie kazania zaczyna się wypowiadać na temat polityki, to robi się smutno. Jak pozwala na schodach kościoła zbierać podpisy pod listami wyborczymi i ogłasza to z ambony, to ogarnia żałość. Sam wielokrotnie miałem ochotę wyjść z kościoła w czasie jego kazania. Widziałem osoby, które wychodziły…
  Mój proboszcz wyróżnia się pozytywnie na tle swoich kolegów. Ale robi również złą robotę. Jakoś tak się dzieje, że to, co dobre w kościele, zazwyczaj się chowa pod zwałami tego, co niedobre. Wybitny ksiądz Boniecki musi zostać przysłonięty przez nikomu nieznanego generała, który mu zakazuje publicznego wypowiadania się.
  Klient zadowolony przekaże swoją opinię 2-3 osobom. Klient niezadowolony 8-9. Tak niestety działa człowiek, że chętniej przekazuje niezadowolenie. Gdyby połowa z nas była zadowolona a połowa niezadowolona, to panowałoby powszechne przekonanie, że zdecydowana większość jest niezadowolona.
  Jestem daleki od podnoszenia poprzeczki dla kapłanów wyżej, niż dla świeckich. Ale przedstawiciele kościoła bardzo często zapominają, co leży w ich kompetencjach, a czego nie powinni w ogóle dotykać. Biznes, polityka, ruchy społeczne… to nie dla duchownych.
  Zatem, Jerzy, nie zgadzam się z Twoim optymistycznym obrazem dzisiejszej roli kościoła. Nie jako instytucja, ale jako przedstawiciele, ma mnóstwo do zrobienia. A instytucja powinna do tego motywować i wspierać, a nie umywać ręce, jak to zazwyczaj czyni. Kilka miesięcy temu zdaje się, że Stanisław Tym napisał w Polityce (przytaczam z pamięci i niedokładnie), że biskupi są kompetentni i chętnie się wypowiadają w wielu sprawach – seksu, płodności, in-vitro, rozwodów i małżeństw. Ale kiedy zapytano ich o krzyż powiedzieli, że tu nie mają kompetencji. Jakże to prawdziwe… Obawiam się takiego kościoła.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 38. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Jerzy;
  „Największym sukcesem diabła jest wyrobienie w ludziach przekonania że nie istnieje”.

  Czyli jak mawial Zagloba: “Diabel sie w ornat ubral i ogonem na msze dzwoni”…
  Tez nie pamietam, skad Twoj cytat, ale – czytajac o “sojuszu z kosciolem” – przypomnial mi sie jeden z Einsteina: “Cóż za smutna epoka, w której łatwiej jest rozbić atom niż zniszczyć przesąd.”

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 39. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu;
  ….biskupi są kompetentni i chętnie się wypowiadają w wielu sprawach – seksu, płodności, in-vitro, rozwodów i małżeństw. Ale kiedy zapytano ich o krzyż powiedzieli, że tu nie mają kompetencji. Jakże to prawdziwe…

  Na tym wlasnie polega problem: kosciol zna sie na wszystkim i na wszystko probuje wplywac, w zwiazku z tym “zyj i daj zyc innym” do kosciola katolickiego zastosowania miec nie moze, bo ta instytucja (i jej przedstawiciele) zajmuje sie glownie wtracaniem sie w zycie innym; tak mozna traktowac buddystow, ktorzy chetnie podziela sie swoimi przemysleniami z ciekawym, ale nikomu nic nie wciskaja, albo… Nergala, ktorego muzyki nie slucham, bo jej nie lubie, ale ze nikt mnie do tego nie zmusza, nie mam na jego temat zadnych uprzedzen; niech sobie gra, jak lubi, skoro sa chetni do sluchania – moze jakis klecha dostanie od tego zawalu i swiat zrobi sie troszke lepszy, o jednego mini-tyrana mniej…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 40. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu;
  …ksiądz Boniecki musi zostać przysłonięty przez nikomu nieznanego generała, który mu zakazuje publicznego wypowiadania się.

  To jest norma: tak w kosciele katolickim zdarzaja sie (dziwnym trafem…) ludzie, probujacy cos pozytecznego zrobic, ale udaje im sie rzadko; hierarchia starannie i systematycznie im to uniemozliwia. Bardzo wyraznie widzialem to w Ameryce Lacinskiej: “teologia wyzwolenia” to byl dla tego rejonu nurt myslenia i dzialania niesamowicie pozyteczny, czego oczywiscie Watykan zniesc nie mogl, wiec zostala zakazana….

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 41. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszaku, Myszaku, napiszę o tym post. Chyba dzisiaj mi się uda…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 42. Notifyvoshch pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Halo, halo.. miasta bez kościołów, byłby takie same jak są.. i nic to by nie zmieniło.. zresztą kościół w ty twoim znaczeniu to chyba chodzi o świątynię-kaplicę-meczte-synagogę etc.? czy się mylę?
  Nie sądzę.
  System wiary jest bardziej intymny od spraw seksu .. wiara to sacrum. I nikomu, nie wolno “wtłaczać” ją siłą, socjotechniką, manipulacją.. bo każde takie “działanie” jest sprzeczne z “Wolą jednostki” a ta, jest “święta” – bo np. Wiary Jued9-chrześcijańskiej, w opisie Raju i roli Adama .. napisane jest, że “człowiek ma wolną wolę” i podobnie jak w prawie rzymskim cywilnym i w jego współczesnych odmianach; Akt woli, jest aktem WOLI a co za tym idzie, A”kt woli” zrobiony pod przymusem, presją (społeczną, rodzinną, środowiskową, czy pod lufą karabinu), jest nieważny. Nie ma mocy prawnej (prawa świeckiego) a co dopiero ma mieć moc “boską”? Co “Bóg” (jak kolwiek go pojmujemy), jest durniem? głąbem?ślepcem? który, nie widzi tego czy jest coś szczere (prawdziwe) czy wymuszone ( bo tak chcą…chce …)?
  “Jeśli istnieje, to doskonale wszystko widzi i wszystko wie” a więc, jeśli piekło istnieje (jako kara za grzechy) to znajdują się w nim tysiące klechów za “misjonarskie krucjaty”(włącznie z obecnymi), inkwizycję, Hitlera i “zajmowanie się sprawami innymi niż ich własny akt wiary”- bo czym innym jest posiadanie rozgłośni głoszącej “dobrą nowinę” a czym innym zajmowanie się w tej rozgłośni sprawami profanum. Kapłan, który zajmuje się biznesem, jest biznesmenem w sutannie (prywatna sprawa każdego w co się ubiera) a nie kapłanem. Bardzo ładnie to opisał I. Krasicki i to funkcjonuje do tej pory a jeśli coś tak długo funkcjonuje, to trudno to nazwać “przypadkiem”. Jest to stałą cecha a więc, Kościół, który jest przepojony-przesycony hipokryzją… nie jest kościołem a tylko budynkiem w którym gromadzi się iluś ludzi, mających jak najbardziej partykularne interesy, o których niejednokrotnie mówią wieczorami a nawet rankiem. nazywając to modlitwą.
  Jest takie małe państwo, co nazywa się Watykan. Jego istnienie uznają chyba wszystkie państwa świata.Tak, więc, to państwo jak każde inne jest sferą “Profanum” i jak każde inne “profanum” zajmuje się sprawami swojego bytu. Ma określone struktury, hierarchię i swoje agendy a także swoich pracowników z wywiadem włącznie. Nie ma tylko zbrojnej armii ale posługuje się tzw. “Strażą papieską”, która co prawda nie jest zbyt “mocno” wyposażona w broń palną.. ale jest to sprawa tego państwa i jego obywateli a nie nasza. Nie da się ukryć, że to państwo, prowadzi zakrojoną na szeroką skalę, działalność inwigilacyjną wśród swoich obywateli i obywateli innych państw a w niedawnej przeszłości, nawet wymuszało na innych państwach i zwierzchnikach tych państw, podległość. Uzurpując sobie prawo do “koronowania królów” i pod groźbą śmierci zmuszało obywateli innych państw do uznania swoje zwierzchności nad całym światem. dzieląc ludzi (“Wolnych” wg. Boga) na tych “Be” i tych “cacy”.
  Działalność misjonarska wysłanników tego państwa, polegająca na “wciskaniu kitu” ciemnym ludziom Afryki a zwłaszcza dzieciom, że istnieje jakiś szatan, piekło i aniołowie. powinna być ścigana przez prawo wszystkich państw, których to dotyczy.
  Jest to podawanie nieprawdy i celowe wprowadzanie w błąd obywateli, którzy jak w czasach plemiennych boją się szamanów, którzy opierają się w swoich działaniach na strachu tych wobec których te działania wykonują.
  Najstarszym zawodem świata, nie jest prostytutka ale szaman.
  Prostytutka pobierała “opłaty” za swoją pracę… Szaman robił co chciał i kiedy chciał, to On określał “Be” i “cacy”. to jemu, plemie przynosiło jadło i go utrzymywało, bojąc się, jego słów i ewentualnych czarów/klątw… co robiła inkwizycja?
  Co robią, Ci wyznający “wolną wolę” w stosunku do tych, których wola jest odmienna?
  W Arabii Saudyjskiej i w paru innych państwach świata, za głoszenie innej religii z Chrześcijaństwem włącznie, można stracić głowę… a co by zrobili nasi rodacy, gdyby próbowano u nas postawić duży lub olbrzymi meczet?
  Państwo jest strykturą świecką.. zatrudniającą urzędników z Prezydentem włącznie.
  Państwo Watykan jest strukturą świecką… zatrudniającą urzędników..z Papieżem włącznie.
  Ciekawostką pomijaną może być fakt (bezsporny), że chyba z wyjątkiem krajów muzułmańskich, wszystkie inne państwa walczą o równouprawnienie kobiet… i nawet państwo Watykan, walczy o to równouprawnienie kobiet…w innych państwach z wyjątkiem własnego.
  Prezes pewnej partii w naszym państwie. Partii nawet mieniącej się jako prawa i sprawiedliwa, nie widzi (jak i jego zwolennicy), że co jakiś czas w sposób konspiracyjny rozmawia z wysłannikiem innego państwa (chyba dwupaństwowcem) a ma pretensje, że urzędnik naszego państwa w sposób oficjalny reprezentujący nas za granicami. namawiał oficjalnie na szerszym ponad państwowym forum, to do większej aktywności Niemiec na arenie międzynarodowej.
  Prezes, nie widzi w swoich tezach hipokryzji?
  Nie moją sprawą jest akt wiary Pana Prezesa a le moją sprawą jako obywatela jest to, aby sprawujący władzę lub do niej kandydujący byli transparentni, a więc ich kontakty z rezydentami innego mocarstwa (Co prawda nie nuklearnego), nie odbywały się w sposób potajemny. Gdyż zrodzić to może podejrzenie, o szpiegostwo.. obym się mylił.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 43. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  voshch,

  Dość trudno odpowiadać, bo długie, mętne i rozpolitykowane. Poza tym moim zdaniem nie na temat, więc odniosę się tylko do dwóch wątków. Podając przykład kulturotwórczej roli religii odniosłem się do architektury, ale również mógłbym sięgnąć do dzieł sztuk plastycznych czy literatury. Chodziło mi generalnie o to, że człowiek jako istota twórcza inspiruje się pewnymi mitami, a swoje myśli czy uczucia przekazuje za pomocą różnych symboli. I to jest piękne. Twórczość ludzka bez inspirującej roli mitu i tradycji byłaby na pewno uboższa, inna. Miasta nie byłyby takie same. Muzea nie byłyby takie same…etc.
  “Sprawa religii jest intymniejsza od seksu” – według mnie jest to nieprawda. Tkwi w tym wręcz wewnętrzna sprzeczność. Jest to rodzaj knebla, który ma sprawić, żeby o pewnych sprawach nie mówić, nie myśleć, nie poddawać rewizji. Proszę bardzo – Twoja wola, ale mnie w to nie mieszaj. Sprawa seksu jest o tyle intymniejsza, że z reguły odbywa się między dwojgiem bliskich sobie ludzi, w warunkach zacisza, odosobnienia i w taki sposób jest przeżywana (zazwyczaj) najpełniej, najpiękniej – przynajmniej ja tak to odbieram. Tymczasem uniesienia religijne mają sens we wspólnocie, dzieją się według pewnego porządku, tradycji, ponadto człowiek m.in. po to religię wymyślił, aby nie być samemu ze swymi myślami, aby w gromadzie czuć się lekko mniej bezradnym wobec ogromu kosmosu. Zauważ, że nie są moim wymysłem sformułowania “wspólnota religijna”, “zgromadzenie wiernych” itp. Warto się zastanowić nad znaczeniem tych pojęć, zanim zacznie się promować wiarę jako coś niesłychanie intymnego.
  Wynurzenia polityczno – antyklerykalne pomijam, bo w ani jednym fragmencie nie stanowiły intelektualnej osnowy mojego wpisu. Żałuję, że dyskusja poszła w ogóle w tym kierunku, ale nie czuję się winny w tym zakresie.
  Pozdrawiam.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 44. Notifyvoshch pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  “Uniesienia tłumu” są od czasów prehistorycznych i kultywowane są dnia dzisiejszego w wielu wspólnotach plemiennych, często podsycanych różnymi narkotykopodobnymi wynalazkami.- czymże innym jak nie reminiscencją tego jest “Kadzidło”.. odkadzanie… wdychanie oparów (Pytia).. To rytuały
  Natomiast sprawa wiary, jest to INTYMNE SPOTKANIE Z BOGIEM (jakkolwiek Go pojmujemy) czyli spotkanie z KIMŚ, (chyba) bardziej ważnym dla Nas ( ponoć stworzył Nas).
  Już w grotach, ludzie ozdabiali je a i inni starożytni zbudowali piramidy i wiele jest świetnych obrazów, malowideł, budowli etc… Jak akwedukty, które nie powstały dla “chwały boskiej” ale dla wygody ludzkiej.
  Lenistwo – źródłem postępu a lęk przed wiedzą (tzn. czytającymi) był i jest wszechpotężny. Kapłani wywodzą się wprost, z szamanów. Są szamanami, tylko mają inne didaskalia i techniki; inne zabawki. ale podłoże Ideologiczne (duchowe… łączność z metafizyką) takie same i tak samo sprawują rząd dusz. a Dusza jest Indywidualna a nie zbiorowa, chociaż używa się terminy “Słowiańska” Dusza etc.
  Innymi słowy. Masz prawo do swoich twierdzeń (jak każdy) ale nie wciskaj proszę kitu, że to dzięki “bogom” czy kapłanom zbudowane są kościoły czy meczety (chociaż to Oni zdobyli na to kasę i niewolników do budowania, malowania, dekorowania). Nie mam nić p-ko istniejącym świątyniom.. i proszę tak nazywaj. bo określenie “kościół” jest raczej zarezerwowane dla wyznawców jednego z nie najliczniejszego obrządku a chyba chciałeś powiedzieć, że budowle sakralne są piękne… zajrzyj do Hiszpanii do Maroko i do Rosji… a jakie cuda są w Indiach.
  Howgh!

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 45. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierd: „Sprawa religii jest intymniejsza od seksu” – według mnie jest to nieprawda.

  Olgierdzie, a ja się akurat z tym zdaniem zgadzam w dużej mierze (nie wiem, czy bardziej, czy podobnie).
  Natomiast absolutnie niedopuszczalne jest, aby doznania seksualne, orientacja czy preferencje urzędników lub polityków miały wpływ na działanie państwa (na dowolnym poziomie administracji rządowej czy samorządowej). Nie jest to żaden knebel.
  Jeżeli ktoś gwałci lub morduje ze względu na swoje preferencje seksualne, nikt się nie zastanawia nad tymi preferencjami, tylko na bazie kodeksu karnego powstrzymuje przestępcę, izoluje go i wymierza karę, ewentualnie, w bardziej rozwiniętych krajach, podejmuje resocjalizację.
  Jeżeli ktoś łamie prawo ze względu na religię, nie ma sensu się zajmować religią. Trzeba zapobiegać łamaniu prawa.
  Ludzkie motywacje są niezgłębione. Jedni pod wpływem uczuć do wielkiej aktorki rozwijają twórczość, inni popełniają samobójstwa lub zbrodnie. Jednego dzieło sztuki inspiruje, innego odrzuca. Te same idee narodowe jednych skłaniały do działań heroicznych (jak chociażby pani Zofia Koszak-Szczucka) innych do dzisiaj skłaniają do palenia samochodów, demolowania sklepów i ulic, bicia współobywateli.
  Podobnie jest z religią. Niektórych skłaniała do przestępstw. Podobnie jak z anty-religią. Przecież znane są liczne przypadki palenia świątyń itp. Nie zawsze tylko ze zwykłej głupoty czy w celach rabunkowych.
  Dlatego sugeruję, jeżeli mogę, żeby religią zajmowali się, Ci , którzy nią żyją, którzy ją znają, a Ci, którzy się troszczą o świeckość państwa, o postawy obywatelskie i o uczciwość urzędników, zajmowali się państwem, jego procedurami i zasadami.
  Usłyszałem ostatnio w telewizji, że kościół nadmiernie angażuje swój autorytet w kwestię in-vitro. Zgadzam się (podobnie, jak w każdej innej sprawie dotyczącej prawa państwowego – kościół nie jest od stanowienia prawa, ale od dawania wskazań moralnych dla jego członków). Ale dla samodzielnie myślącego człowieka nie powoduje to zmiany poglądów, tylko spadek autorytetu. A dla niesamodzielnie myślącego… a skąd wiemy, za kim pójdzie? Czy za Rydzykiem, czy za Palikotem? Jakie to ma znaczenie?
  Każdy ma prawo do swoich przekonań. To jego prywatna sprawa. Nie są mi znane przypadki prawa państwowego (nawet w Afganistanie za czasów Talibów) kary za myśli. Można karać za działania, za wypowiedzi (nie w demokracji raczej), ale nie za przekonania. Dlaczego tak modne stało się w Polsce dyskutowanie o religii przez jej przeciwników? Dlaczego tak łatwo się uogólnia na podstawie niektórych przypadków?
  Zwróć uwagę, ilu jest w Polsce ojców, którzy porzucili swoje dzieci bez opieki, bez środków do życia, bez tego, co najważniejsze – miłości. My chcielibyśmy pokazać, że to nie jest pełny obraz. Że nie wszyscy ojcowie są tacy. I że stereotyp szkodzi wielu dzieciom.
  Ilu jest księży, którzy nie popełnili żadnej zbrodni przeciwko społeczeństwu? Którzy nie angażują się w politykę, nie zajmują się trzepaniem kasy, nie mają na boku haremów, nie molestują ministrantów? Ja sądzę, że to znacząca część duchowieństwa. Nie wiem, czy 20% czy 70%, ale są tacy na pewno. Dlaczego ci pozostali mają im psuć opinię? Dlaczego nie umiemy w odniesieniu do innych zastosować tego, czego domagamy się w stosunku do siebie – uczciwej analizy przypadku i niegeneralizowania? Dlaczego tak chętnie powielamy stereotypy, z którymi w odniesieniu do nas chcemy walczyć?

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 46. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  P.S.
  Wojny religijne wywoływane zarówno przez zwolenników jak i przez przeciwników religii, nigdy chyba nikomu nie wyszły na zdrowie.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 47. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz,

  “Nie są mi znane przypadki prawa państwowego (nawet w Afganistanie za czasów Talibów) kary za myśli. Można karać za działania, za wypowiedzi (nie w demokracji raczej), ale nie za przekonania.” W prawodawstwie sowieckim można było karać za sam zamiar dokonania czynu. Jeśli bardzo chcecie mogę sprawdzić dokladnie jak to było ale coś takiego mam w pamięci.

  Brawo !!! Koniec tego wpisu jest świetny!!! I znowu odniesienie do przeszłości. W sowieckim prawodawstwie właściwie przynależność do pewnej grupy społecznej, klasy z góry przesądzały a winie. O winie ojców przesądzono bardzo dawno . . . i tak to zostało do dziś.

  “Dlaczego tak chętnie powielamy stereotypy, z którymi w odniesieniu do nas chcemy walczyć?” Otórz to dlaczego? Pozwolę sobie na pewien żarcik. Odwołam się do świetnego Mumina! Oj facet jest genialny. http://www.youtube.com/watch?v=RmuyXzMb9pQ
  Gdyby się nie otwierało polecam Balladę o Jamniku.
  I przekornie sam dośpiewam koniec ballady.

  Złych księży ta postawa niesie pozytywne skutki. Ludzie mają u nas w sobie badzo wiele wad i słabości. Ale przy takich kapłanach wszystko można im wybaczyć.

  Bo skoro oni są tacy to ja na ich tle wyglądam już lepiej. A i nad zmianą nie muszę pracować. I nad tym np. co ci uczciwi głoszą się nie zastanawiać ani się tym nie przejmować. Jakież to wygodne. Wydaje mi się, że o takim nurcie myslenia warto też wspomnieć. Szczere i prawidłowe praktykowanie wiary katolickiej jest trudne. Ja się nie podejmuję. Ale nie szukam usprawiedliwień dla siebie w błędach innych. Kiedyś ktoś mnie oceni. I mam nadzieję, że wybaczy. W końcu to jego zawód. Wink Jak nie to bardzo wpadłem Wink

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 48. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Jerzy: „Nie są mi znane przypadki prawa państwowego (nawet w Afganistanie za czasów Talibów) kary za myśli. Można karać za działania, za wypowiedzi (nie w demokracji raczej), ale nie za przekonania.” W prawodawstwie sowieckim można było karać za sam zamiar dokonania czynu.

  A jednak będę się upierał, że myśli czy przekonania, to co innego niż zamiar.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 49. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz,
  Gwarantuję Ci, że za przekonania też się tam siedziało i umierało. I za praktyki religijne też. Hmm, za wiarę oddało tam życie mnóstwo ludzi. Miliony!! Jak dziś widzę polityka z ugrupowań lewicowych wyjeżdżającego z inkwizycją, czarownicami itd. zaczyna mnie trząchać. Sobie państwo życzą przytoczę może przykład 14 latki która za takie przekonania dostała KS. Co prawda nie wykonano ale w łagrach spędziła dziesiątki lat (zdaje się zamieniono to na 25 lat i potem coś jeszcze jej dopisano).

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 50. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Jerzy: Gwarantuję Ci, że za przekonania też się tam siedziało i umierało.

  A jednak nie za przekonania, ale za to, że się z nimi w jakiś sposób zdradziło… Czasem niechętną miną, czasem krzywym spojrzeniem, czasem zbyt małym entuzjazmem, ale jednak nikt jeszcze nie wymyślił metody na poznanie czyichś myśli i przekonań bez działania ze strony “przedmiotu badań”.

  Jerzy: I za praktyki religijne też.

  No, a praktyki to już oczywiście nie myśli czy przekonania, ale ewidentne działania.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 51. Notifyvoshch pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz,

  Popieram.. Wierni do wiary. Urzędnicy do urzędów, ojcowie (rodzice) do dzieci…
  Niech każdy robi swoje i pozwoli innym na to, żeby byli tak indywidualni jak sam chciałby być odbierany.
  Oddajcie Bogu co Boskie a Cesarzowi co cesarskie”.. halo, urzędnicy kościoła. Podatki jest to “cesarskie”…
  czyli Sacrum do Sacrum a Profanum do Urzędu Skarbowego i proponuję aby głośno o tym mówić, aby “świecić przykładem”, chroniąc, przed zgorszeniem i grzechem tych uchylających się od oddania Państwu co państwowe.
  Howgh!* Amen!*

  * – niepotrzebne skreślić
  ** – nie ma obowiązku skreślania

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 52. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz,
  Drogi Towarzyszu dostrzegam u Was drobnomieszczańskie odchylenie dotyczące przestarzałego pojmowania pojęcia winy : “ale jednak nikt jeszcze nie wymyślił metody na poznanie czyichś myśli i przekonań bez działania ze strony „przedmiotu badań””.

  Niby logicznie to co napisałeś jest w porządku a jednak z daleka trąci mi burżujem Wink.
  Kogo by obchodziły przekonania a tym bardziej wina “przedmiotu badań”! Przecież nie nas czekistów? My jesteśmy ponad to! A mu z GPU i NKWD to nie zajmujemy się tym jeszcze bardziej.

  My mamy plan! Do białomor-kanał potrzeba 300 tyś. ludzi których kości tam zostaną jako faszyna na brzegach. My mamy dostarczyć 300 tyś. niewolnika,to i łapiemy kogo się da byle sztuka była. Facet śpiący na ławce w parku, mleczarz o poranku co stłukł butelki, sikający pod budą z piwem, spóźniony 3 razy do pracy.

  A wina? A kto jest bez winy? Da mu się do podpisu protokół z przyznaniem się do niej. I nawet wcale nie musi tego czytać. Te 10 lat można przecież tak każdemu. Podpiszesz bez czytania? Jak nie to do obróbki i wtedy już będzie 15 albo 25. Oj podpiszesz! Mamy dobrych fachowców od perswazji. A przecież przyznanie się to jak mawiał as naszej palestry Wyszyński królowa dowodów i nic więcej nie trzeba.

  Oj Towarzyszu Wasze przekonania nie są dla nas interesujące . . . . ważne są nasze przekonania na Wasz temat. Od kiedy to należycie do Ojcowsko-terrorystycznego podziemia? Czemu planowaliście rozrzucać stonkę na salach sądu rodzinnego w celu zakłócenia obrad . . . . Przyznajcie się, to Wam rodzinę zostawimy przy życiu, no pomyślcie o dzieciach i żonie, nie bądźcie samolubni. A i Was wtedy krótko pomęczymy, tak ulgowo. Nie? A to będzie naprawdę bolało. Co Wam to szkodzi? Wszyscy siedzą, siedzieli albo będą siedzieć! Czas i na Was.

  Tak to się odbywało. Ważne są nasze przekonania o Was!!! I tak do dziś zostało. Ważne jest co ma na temat ojców myśleć pani sędzia a nie jakieś tam przesłanki i dowody. O równouprawnieniu nie wspomniawszy Wink Ot co.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 53. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateuszu;

  Podobnie jest z religią. Niektórych skłaniała do przestępstw. Podobnie jak z anty-religią. Przecież znane są liczne przypadki palenia świątyń itp.

  Paleniem swiatyn nie zajmuja sie ateisci, tylko wyznawcy innego kultu: np. kultu Lenina. Stalin byl mistrzem manipulacji, poniewaz… uczyl sie na ksiedza, czyli od prawdziwych ekspertow; a potem wykombinowal sobie, ze lepiej zalozyc wlasna religie… No i zalozyl, z czasem religia uzyskala nazwe: kult jednostki.

  Dlatego sugeruję, jeżeli mogę, żeby religią zajmowali się, Ci , którzy nią żyją, którzy ją znają…

  Blad logiczny: ci, ktorzy religie znaja z zewnatrz tez sie nia moga zajmowac, a czasem nawet musza, bo religia nie chce zostawic ich w spokoju.

  Nie są mi znane przypadki prawa państwowego (nawet w Afganistanie za czasów Talibów) kary za myśli.

  Sharia przewiduje kare smierci za porzucenie Islamu, czyli za zmiane przekonan; Luther zostal aresztowany za swoje tezy, a Galileo spedzil wiekszosc zycia w areszcie domowym za to, ze myslal niezaleznie. Oczywiscie, mysli, zanim stana sie obiektem przesladowania, musza sie jakos uzewnetrznic, ale to jest dzielenie wlosa na czworo: nikt (poza roznymi …logami i …gogami) nie udaje, ze wie, co inny czlowiek ma w glowie, bo nie wie; zeby jakis fakt – jak mysl – ukarac, trzeba go najpierw dostrzec.

  Dlaczego tak modne stało się w Polsce dyskutowanie o religii przez jej przeciwników?

  Poniewaz KK odmawia zostawienia ludzi w spokoju, od tysiecy lat, w ten sposob dorobil sie przeciwnikow: wtracajac sie w zycie ludziom, ktorzy na to nie maja ochoty.

  Ilu jest księży, którzy nie popełnili żadnej zbrodni przeciwko społeczeństwu?

  To zalezy jak definiujesz zbrodnie; moja definicja zbrodni obejmuje wciskanie ludziom ciemnoty i zabobonu, wiec zgodnie z moja definicja – takich ksiezy nie ma….

  Dlaczego nie umiemy w odniesieniu do innych zastosować tego, czego domagamy się w stosunku do siebie – uczciwej analizy przypadku i niegeneralizowania? Dlaczego tak chętnie powielamy stereotypy, z którymi w odniesieniu do nas chcemy walczyć?

  Mysle, ze proba obrony pozycji, ktorej obronic sie nie da – zagonila Cie do kata; ja nie generalizuje, tylko ilustruje swoje tezy przykladami. Jest to dzialanie logiczne, poniewaz kosciol generalizuje; ksiadz jest na przyklad “przewodnikiem”; tak? Kazdy? Praktykujacy pedofil tez? Ja ta metoda zwalczam generalizacje, skutecznie, poniewaz wystarczy pokazac jednego czarnego labedzia, zeby udowodnic, ze nie wszystkie labedzie sa biale. Nigdy nie twierdzilem, ze kazdy ksiadz to praktykujacy pedofil, nie; oprocz nich sa tez pedofile teoretycy, zlodzieje, oszusci, megalomani – i cale mnostwo zwyczajnych glupkow; przewodnika znalem tylko jednego: ow znajomy ksiadz byl bowiem… dyplomowanym przewodnikiem tatrzanskim Wink

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 54. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszak,

  “Stalin byl mistrzem manipulacji, poniewaz… uczyl sie na ksiedza, czyli od prawdziwych ekspertow”. Nie no . . .. jak cię lubię i poważam to tu przesadziłeś. I to bardzo grubo, tak po Stalinowsku Wink byłby z tego dumny naprawdę. Stalin był paranoikiem co jasno stwierdził pewien profesor którego potem zaraz otruto, aby się nie rozeszło. Świetnie manipulował ludźmi i znał się na ludzkich słabościach i podłości bo oni to świetnie wyczuwają. A od słowa bożego wolał czytać Machiavellego bo mu był bardziej przydatny. To co chciał stworzyć to okaleczony obrządek w którym prawdy humanitarne niesione przez biblię miały zastąpić słowa teoretyków marksizmu i leninizmu. A tam cynizm i mord idą łeb w łeb z walką i mordem . . . . i to osiągnął świat bez zasad i wartości.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 55. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Jerzy:
  Nie no. . ..jak cię lubię i poważam to tu przesadziłeś. I to bardzo grubo, tak po Stalinowsku byłby z tego dumny naprawdę.

  Nie, ja po prostu sprawdzilem fakty; z Wikipedii: “od 1894 roku kształcił się, za namową swojej matki oraz dzięki protekcji jej przyjaciół, w seminarium duchownym w Tyflisie (obecnie Tbilisi). Szkoły tej nie ukończył. Jednak wbrew legendzie, stworzonej później przez oficjalną propagandę, Stalin nie został usunięty z seminarium za marksistowskie poglądy czy też niezdane egzaminy. Zrezygnował z nauki z powodu podwyższenia czesnego, którego nie był w stanie, bądź po prostu nie chciał płacić. Zachowały się po dziś dzień jego wszystkie seminaryjne świadectwa. Wyniki w nauce, w zależności od roku studiów, miał dobre lub bardzo dobre.”
  Dzieki takiej edukacji, Stalin mial znakomite wyczucie liturgii – po mistrzowsku poslugiwal sie elementami religijnymi; praktycznie skopiowal elementy chrzescjanskie: zmumifikowal cialo Lenina i uczynil go centrum kultu, potem mianowal sie “apostolem”, gloryfikowal tez innych komunistow, oczywiscie martwych, i tak stworzyl komunistyczny odpowiednik zywotow swietych, na uzytek propagandy. W zwiazku zdradzieckim sprzedawano nawet “swiatki”, kupilem sobie kiedys nawet takiego leninka z brazu za cale 3 ruble, wywiercilem dziure w lysinie i trzymalem w nim kwiatki Wink To byl znakomicie zaprojektowany i zorganizowany kult:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_Lenin#Kult_Lenina
  Mial nawet swoja hagiografie, na przyklad taki wiersz Adama Wazyka:
  “Mądrość Stalina rzeka szeroka,
  w ciężkich turbinach przetacza wody,
  płynąc wysiewa pszenice w tundrach,
  zalesia stepy, stawia ogrody.”

  Cos mi to przypomina, ale nie powiem co, bo sie znowy ktos obruszy Wink

  Stalin był paranoikiem co jasno stwierdził pewien profesor którego potem zaraz otruto, aby się nie rozeszło. Świetnie manipulował ludźmi i znał się na ludzkich słabościach i podłości bo oni to świetnie wyczuwają.

  Oczywiscie, potwierdzilo to tez kilku profesorow, ktorych nikt nie otrul; zaczelo sie chyba od analizy Jerrolda Posta, o ile mnie pamiec nie myli, przynajmniej w anglojezycznym swiecie; Jest to dosc typowa cecha tego rodzaju fanatykow, przyklady z histori KK nasuwaja sie same, przytocze tylko jeden:
  Tomas de Torquemada – oczywiscie w porownaniu ze Stalinem, morderca raczej detaliczny (technologia palenia na stosie nie jest specjalnie wydajna), ale tez oficjalnie zdiagnozowany jako paranoik; podobienstwa, podobienstwa… Wink
  A dla tych wszystkich, ktorzy lubia twierdzic, ze to wszystko “dawne czasy”, nie takie dawne: ostatnim heretykiem oficjalnie skazanym na smierc przez KK byl deista – Cayetano Ripoll, ktory zostal powieszony w 1826 roku; nie spalono go zywcem, poniewaz wladze cywilne odmowily wykonania takiego wyroku; KK byl baaaardzo oburzony….

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 56. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszak,

  W kwestii profesora to był profesor radziecki i w czasie gdy jego diagnoza mogła jeszcze J.S. zaszkodzić. Stąd ta trutka.

  Wszystko co napisałeś to prawda . . . . ale bez znaczenia. J.S. był nietuzinkowym facetem i łeb miał jak dobrej klasy kompa.

  Co do tego że seminarium nie skończył z powodów ekonomicznych nie do końca się zgodzę ale to też nie jest problemem. Raczej znalazł sobie ciekawszą drogę. A popem byłby fatalnym nawet w Rosji kapłan sypiający z 13 letnią sierotą raczej nie utrzymałby urzędu (zrobił jej 2 dzieci). Chociaż licho wie Rasputin?

  Oj, mało ważne. Problem w tym, że to jednak Ty masz rację. J.S. i jego służby świetnie zastosowały parę zdobyczy inkwizycji. Oczywiście tych złych, dobre skrzętnie z systemu eliminowano (tak z tego co czytałem takie też były). Poza tym . .. . na pewno niestety łączy ich jedno. Przekonanie, że w imię większej sprawy można pozwolić sobie na mało chwalebne postępki takie jak więzienie, torturowanie i likwidacja fizyczna ludzi którzy im zawadzają. Ludzi którzy sprzeciwiają się wyznawanej przez nich ideologii. Reszta to już tylko kwestia skali. I bezprecedensowego w historii zastosowania takich środków wobec własnego narodu.
  Kirow chyba przytoczył jego słowa: “Największą przyjemnością jest obmyślić zemstę i położyć się spać”. Chyba Bucharin powiedział: J.S. to Czyngiz-han który poczytał Marksa. . I miał rację, zastosował wynalazek zorganizowanego ludobójstwa na podobną skalę. Miliony!!! Ba nawet pobił mongołów.

  Pobił wszystkich!!! Wygrał w cuglach. I co? I cisza. Na paluszkach moi drodzy. Myślicie, że to już koniec? Oj chyba nie. Przecież w tym kraju np. do dziś jego duch i wola jest z nami na sali np. sądu rodzinnego. Przecież nadal stosuje się tam jego linię orzecznictwa i powtarza jego kłamstwa które obrosły już porostami innych interpretacji i służą innym ludziom. Ale są wygodne i zgrabnie wykonane . . . i skamieniały z czasem.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 57. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Andrzej: dla mnie to dużo większy problem niż ilość szczebli w drabinie świętego Antoniego

  Na prośbę Mateusza wróciłem do starych komentarzy. Niczego strasznie kontrowersyjnego tam nie widzę. Korzystając, że już nie ma sporu na temat tego wpisu, czyli dyskusja szczęśliwie zdechła i obecnie analizy dotyczą stalinizmu Smile, pozwolę sobie jedynie dla prawidłowości (umknęło mi wcześniej) zauważyć, że ten ważny problem teologiczny i jego rozliczne interpretacje to była drabina ze snu Jakuba, a nie Antoniego. Smile
  Przypomina mi się scena z “Krzyżaków” (chyba)- targ, gdzie pośród różnorakich dóbr ówcześni biznesmeni kupczyli relikwiami. Dwie z nich utkwiły mi w pamięci jako szczególnie humorystyczne: kopytko osiołka, na którym święta rodzina uciekała do Egiptu przed prześladowaniami Heroda (który – jak wiadomo skądinąd – “nigdy nie był młody”) oraz… właśnie szczebel z drabiny, która przyśniła się św. Jakubowi. Smile

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 58. NotifyMateusz pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierd: która przyśniła się św. Jakubowi.

  A żeby już być tak całkiem w zgodzie z historią (czy też legendą), to drabina przyśniła się na wiele pokoleń przed Nowym Testamentem, więc nie było wtedy świętych. Drabina przyśniła się Jakubowi, nie świętemu Jakubowi.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 59. NotifyOlgierd pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Mateusz,

  Brawo, komisarzu Przygoda.
  Tylko cytowałem, tak pamiętam, że chyba było u Sienkiewicza. Ale masz rację. Niemniej, gdyby to ode mnie zależało, natychmiast kanonizowałbym Jakuba. Straszna krzywda się dzieje starotestamentowym postaciom, takie piękne sny i nawet beatyfikowani nie są. Smile Ale może jest w tym jakaś sprawiedliwość – Stary Testament to rzeźnia jakaś, więc pewnie mało prawdziwie świętych było. Później wysypało dopiero, czyli ludzie zmienili się na lepsze…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 60. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie;

  Stary Testament to rzeźnia jakaś, więc pewnie mało prawdziwie świętych było. Później wysypało dopiero, czyli ludzie zmienili się na lepsze…

  Albo nauczyli sie dzialac skuteczniej: wyrzynac tak, zeby nie zostawiac swiadkow, a takze efektywnie tropic i palic niewygodne dokumenty…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 61. NotifyMyszak pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Olgierdzie;
  …obecnie analizy dotyczą stalinizmu

  Czyli nic sie nie zmienilo: dalej dyskutujemy o kultach, zabobonach i przemocy, a takze ich wplywie na rzeczywistosc – te zewnetrzna i te wewnetrzna…

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 62. NotifyJerzy pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Myszak,

  Właśnie czekam na starą pracę Adama Lityńskiego dot. początków prawodawstwa PRL, udało mi się ją upolować. Przesłałem Mateuszowi skan jego pracy o prawie bolszewików (raczej bezprawiu Wink). I prawdę powiedziawszy im więcej czytam tym bardziej mnie zdumiewa jak wielkie to ma dla nas znaczenie i jaki na nas wpływ. A już w prawie rodzinnym u nas to . . . . pomnik . .. . opoka Wink I ten tekst że ktoś powinien sobie zasłużyć Wink Jasne! No tacy np. murzyni w Ameryce? Też powinni sobie zasłużyć, a czy zasłużyli (i jak?). . . . a tu przez nich wojna secesyjna się rozpętała. A tak do dziś by sobie pracowali nad zasłużeniem! I w to się gra Wink)))

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby powiadomić kogoś, że odpowiedziałeś na jego komentarz kliknij znak @ przy jego imieniu. Tekst, który się pojawi w okienku edycji, nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo