Lepiej…

Walczymy ze stereotypami

Od dzieciństwa znam stwierdzenie, że lepiej być młodym, zdrowym, pięknym i bogatym niż starym, chorym, brzydkim i biednym. Nawet dzisiaj trudno mu odmówić słuszności… Dzisiaj dodałbym jeszcze, że lepiej być mądrym niż głupim. Całkiem niedawno pewna sieć handlowa w reklamie telewizyjnej użyła nieco zmodyfikowanej wersji tej odwiecznej prawdy – trzeba być twardziochem a nie mięciochem.

Podobnie my, ojcowie alienowani i w kryzysie, słyszymy często od najbliższych niezwykle mądre oceny – zastanów się, synku, coś musiałeś zrobić nie tak, to przecież niemożliwe, żeby ona była taka zła (w zawieszeniu pozostaje dalsza część zdania – a Ty na pewno się mocno przyłożyłeś do kryzysu). Za chwilę idą zalecenia – przestań się synku mazać, nie rozczulaj się nad sobą, weź się w garść i załatw w końcu ten problem. Przecież ludzie widzą, dzieci cierpią, sąsiadka krzywo na mnie patrzy, przecież to grzech… (*)

Trudno się dziwić. Matka to matka i troszczy się o swojego ukochanego synka. A wujek Dobra Rada też się przecież nie myli…

Nie przeprowadziłem profesjonalnych badań, mówię z głowy, czyli z niczego (jak to kiedyś zgrabnie ujął pewien poseł) ale… jeżeli ogłoszę konkurs z nagrodami dla tych, którzy znajdą ojca, któremu takie porady pomogły – czy uda się go rozstrzygnąć? Czy znajdzie się chociaż jedno zgłoszenie?

Prawie tydzień temu Andrzej wpisem Desperacja rozpoczął nowy cykl o przeżywaniu przez ojców rozstania z dziećmi. Niewątpliwie często pojawia się ona w naszym życiu. Nie wiem zbyt wiele o leczeniu desperacji. To chyba nawet nie jest jednostka chorobowa. Wiem, że w leczeniu depresji (to akurat jest jednostka chorobowa, co więcej dosyć często dotykająca ojców alienowanych) zalecenie „weź się w garść i przestań się mazać” jest znacząco mniej skuteczne niż środki farmakologiczne. Niestety, nie wymyślono dotąd leku na alienację. Ale czy jest jakaś metoda, żeby pomóc ojcu oddzielonemu od dzieci? Czy jest jakieś zdanie, które można by ciociom, babciom, wujkom i kuzynkom dać zawczasu na karteczce tak, żeby w odpowiedniej chwili dodali nam otuchy, poradzili jak się zachować, podtrzymali na duchu?

Bo zalecenie

zachowaj się lepiej, to będzie lepiej, a tak jak robisz jest tylko gorzej, bądź mężczyzną

raczej ojców dołuje i wkurza, dodatkowo powodując zaognianie już i tak napiętej sytuacji między ojcem alienowany a matką jego dzieci, między nim i jego rodziną, między nim i jej rodziną… Po kolejnym wysłuchaniu takiej porady raczej chce się komuś przyłożyć, niż pracować nad poprawą samopoczucia wszystkich dookoła.

(*) Pragnę zaznaczyć, że akurat moja Mama nigdy nie udzielała mi tego typu rad, znam to z rozmów z innymi krewnymi i bliskimi, a także z relacji innych ojców w podobnej sytuacji.

A dla tych, którzy dotrwali aż do tego miejsca drobny bonus. Może trochę z boku tematu, może trochę ciut polityzująca kiedyś, ale całkiem fajna piosenka i na rozluźnienie atmosfery powinna pomóc.

Kowalski – Piosenka o Jędrku Lepieju

W pewnej wiosce mieszkał facet, co miał bardzo dobre wszystko
dobre ręce, dobre długi, a najlepsze miał nazwisko…
I w nazwisko to rozpoczął inwestować w wiejskim sklepie
– tak karierę polityczną zaczął robić…
Jędrek Lepiej

Nikt nazwiska nie wybiera, śmiać się nawet nie wypada
ale jak się już trafiło, to się bardzo dobrze składa,
że do haseł tak pasuje – nikt o kłamstwo nie posądzi –
“Będzie w kraju dużo lepiej, kiedy Jędrek
Lepiej rządzi”
Hej, cepie – w sejmie będzie Lepiej
Hej, cepie – rządzić będzie Lepiej
Nigdy dobrze już nie będzie,
będzie Lepiej na urzędzie.
Hej cepie – wszędzie będzie Lepiej

Lepiej drogę zablokować, niż ją odblokować potem…
Lepiej w sądzie się nie stawiać, niż za karę dać trzy złote…
Lepiej jak się z banku bierze, niż oddaje się kredyty…
Jak już siedzieć, to najlepiej tam gdzie dają
immunitet.
Hej, cepie …

Ta piosenka wcale nie jest tak wesoła jak się zdaje…
Lepiej niech nie będzie lepiej, i tak ciężko żyć w tym kraju.
Jak już będzie tak, że nawet Jędrek Lepiej nie pomoże,
pewnie już za cztery lata wygra jakiś… –
…Staszek Gorzej.
Hej, cepie – w sejmie będzie Lepiej
Hej, cepie – rządzić będzie Lepiej
Nigdy dobrze już nie będzie…
będzie Lepiej na urzędzie
Hej cepie – wszędzie będzie Lepiej

Hej, Lepiej w sejmie się uśmiecha
Hej, lepiej gdy na Wiejskiej strzecha
Nigdy dobrze już nie będzie
Teraz będzie Lepiej wszędzie
Hej, lepiej… szybko gdzieś wyjechać

GD Star Rating
loading...
Walczymy ze stereotypamiTatuś karmiący czyli fantasy rodzinneStereotypy szkodzą słusznej sprawie
Ten wpis został opublikowany w kategorii rozstanie, o życiu, być ojcem, mężczyźni i kobiety, psycholodzy, psychiatrzy, badania, dyskryminacja, sądy, urzędy, instytucje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz