Co łączy rodziców rywalizujących o przejęcie opieki nad dziećmi?

Seminarium na temat książki Alicji Czeredereckiej

Lektura poważnej specjalistycznej książki idzie oczywiście trudniej, niż oglądanie serialu w telewizji… Niemniej jednak zapraszam wszystkich na stronę 118 książki pani dr Alicji Czeredereckiej Rozwód a rywalizacja o opiekę nad dziećmi z wydawnictwa LexisNexis i zachęcam do rozmowy.

Pisze pani doktor o powtarzających się w grupie rodziców rywalizujących o opiekę nad dziećmi typach funkcjonowanie psychicznego, które charakteryzuje:

  1. niedojrzałość, pobudliwość, pośrednie rozładowywanie agresji i wrogości, skłonność do uskarżania się na dolegliwości fizyczne (typ pasywno-agresywny) lub bezpośrednie ujawnianie agresji i wrogości, słaba kontrola własnego zachowania (typ agresywny);
  2. nasilony egocentryzm oraz brak wglądu, zaprzeczanie wrogim uczuciom i negatywnym przeżyciom, lub nasilona podejrzliwość i skłonność do odreagowania frustracji;
  3. podejrzliwość, „zaleganie” negatywnych uczuć, unikanie odpowiedzialności oraz skłonność do pieniactwa, przemocy, słaba kontrola własnego zachowania, destrukcyjne relacje z płcią przeciwną i łatwe wchodzenie w konflikty z otoczeniem. Autorzy zwracają uwagę na szczególne niebezpieczeństwo związane z rozszerzeniem się tej konfiguracji o dezorganizację myślenia (podwyższona skala schizofrenii) oraz reakcje impulsywne i nieprzewidywalne (podwyższona skala hipomanii), ponieważ takie osoby mogą zagrażać bezpieczeństwu swojego dziecka.

Już widzę wielu z nas przyglądających się bacznie swoim byłym partnerom i partnerkom i porównującym ich wizerunek z tym opisem. Ale… może warto zacząć od siebie?

GD Star Rating
loading...
Seminarium na temat książki Alicji CzeredereckiejGdzie dwóch się bije…Na jakiej podstawie?
Ten wpis został opublikowany w kategorii relacje między rodzicami, psycholodzy, psychiatrzy, badania, alienacja rodzicielska, zespół alienacji rodzicielskiej, PA i PAS. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 Responses to Co łączy rodziców rywalizujących o przejęcie opieki nad dziećmi?

Dodaj komentarz