Święta to trudny czas

Alienacja rodzicielska

Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez Jezusa, Marii albo Józefa? Bez fragmentu Ewangelii według św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim? Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić, że mentalność albo prawo mogłoby zakazać ubierania świątecznej choinki, przygotowania kolacji z tradycyjnych dwunastu dań czy obdarowywania bliskich prezentami? Co byście powiedzieli gdyby ktoś wymazał te tradycje albo którykolwiek z elementów tej tradycji? Pozbawił nadziei, że to tylko przejściowe problemy? Wymazał je tak, jak Józefa na poniższym obrazku?

A czy wiecie, że miliony dzieci w Polsce i na świecie mogło nie spędzić tych, a często i wielu poprzednich świąt z ojcami i ich rodzinami? Często zdarza się tak, że samolubne matki roszczą sobie prawo do obchodzenia świąt bez udziału rodziny z drugiej strony. Nawet jeśli dziecko ma zagwarantowane postanowieniem sądowym spędzenie czasu świątecznego z ojcem i jego rodziną, jest ono lekceważone przez zaborczą matkę i jej rodzinę. Nie potrafią się podzielić nawet świętami! Wymazują część duchowych przeżyć dziecka związanych z magią świąt i osobami, które tę magię współtworzą. Zwiększają dystans pomiędzy dziećmi a częścią ich rodziny, krusząc rodzinne więzi.

Ból, który odczuwamy w Święta Bożego Narodzenia, jest tym większy, bo bez ukochanych bliskich osób, właśnie dzieci. Odczuwamy samotność, utratę, niemożność zapewnienia dzieciom należnego im bezpieczeństwa, zapewnienia ich o naszej miłości, obdarowania uśmiechem, czy wywołania tego uśmiechu i radości z bliskości czy w końcu z prezentów.

Dla wielu z nas te wartości zastąpione zostały terrorem. Zostają po nim traumy i blizny. Jak mówi Karen Woodall: – Czymże jest alienacja, jak nie zwycięstwem nad strachem przed wolnością (do miłości) i łzami dziecka, które pozostaje w niewoli umysłu jednego z rodziców?

Święta Bożego Narodzenia są dla was najtrudniejszym czasem w roku. Ale mamy nadzieję, że podobnie jak Józef, dotrzecie do celu. Pomimo wielu spotkanych po drodze przeciwności i nieprzychylności ze strony innych osób.

GD Star Rating
loading...
Święta to trudny czas, 4.7 out of 5 based on 13 ratings
Alienacja rodzicielskaPedofilia to to nie jest…Fatalne zauroczenie
Ten wpis został opublikowany w kategorii miłość dzieci, prawa dziecka, miłość rodziców, prawa rodzicielskie, być ojcem, system wartości, relacje między rodzicami, być matką, alienacja rodzicielska, PA i PAS i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz