Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej, a wykonanie w czyim imieniu?

Tata wobec systemu

Sędzia ogłasza wyrok rozwodowy w imieniu Rzeczypospolitej. Ustala w nim wszystkie ważne aspekty rozstania. W zależności od tego, o co proszą byli małżonkowie, mogą to być alimenty, kontakty z dziećmi, podział majątku, sposób korzystania z mieszkania… Strony są zobowiązane przestrzegać wyroku. Co się dzieje, jeżeli nie przestrzegają?

Pewien znajomy, zresztą policjant, poprosił mnie kiedyś, żebym poszedł z nim w charakterze świadka na jego spotkanie z dzieckiem. Przyszliśmy pod dom w terminie ustalonym przez sąd. Zadzwoniliśmy dzwonkiem przy furtce. Firanka się poruszyła, ale nic więcej się nie wydarzyło. Jakby nikogo nie było w domu. Samochód matki stał pod domem, firanka czasami falowała, ale dalsze dzwonienie nie dawało rezultatu. Zadzwoniliśmy na policję z prośbą o interwencję. Po dwudziestu minutach przyjechał patrol. Podeszli do furtki, zadzwonili. W tej chwili z domu wypadła była teściowa znajomego, otworzyła policjantom furtkę, nam zamknęła ją przed nosem i zniknęli w domu.

Po jakimś czasie policjanci wyszli z domu i poinformowali nas, że dziecko jest w domu z matką i ma się dobrze. Na tym skończyła się ich interwencja. Więcej nie mogli zrobić. A nie, jeszcze nas spisali… Znajomy nie widział wtedy dziecka od prawie roku.

Po kilku kolejnych miesiącach podobnych zabaw i niewidzenia dziecka złożył pozew o ukaranie matki za niedopuszczanie do kontaktów dziecka z ojcem w trybie ustalonym przez sąd. Odbyło się tylko pierwsze posiedzenie w sprawie, bo matka złożyła pozew o zmianę kontaktów i sąd z automatu zawiesił sprawę ojca. Ojciec ponownie został pokonany przez system…

Zatem jeżeli wyrok jest wydawany w imieniu Rzeczypospolitej, to w czyim imieniu jest łamany? I kto ma pilnować przestrzegania wyroków?

GD Star Rating
loading...
Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej, a wykonanie w czyim imieniu?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Tata wobec systemuKodeks rodzinny jak kodeks drogowy?Dzieci duże, czy małe?
Ten wpis został opublikowany w kategorii opieka nad dziećmi, sądy, urzędy, instytucje i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 Responses to Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej, a wykonanie w czyim imieniu?

Dodaj komentarz