Poznaj swoje ograniczenia

_KS_, jak może pamiętacie, ma niecałe 4 lata. Codziennie zaskakuje nas ciekawym postrzeganiem świata. Prostym, oczywistym, naturalnym…

Z okazji EURO 2012 producent chipsów dołącza do swoich produktów karty z wizerunkami piłkarzy. _KS_ zebrał trzy takie karty. Mama mu je podsunęła dzisiaj z pytaniem, co z nimi zrobić – mają leżeć na wierzchu czy gdzieś je schować. _KS_ wziął je do ręki, zaczął oglądać, układać i w pewnym momencie stwierdził:

Dobrze, że mam trzy karty, a nie pięć, bo bym nie umiał ich policzyć. (Trzeba odnotować, że na razie umie liczyć do czterech.)

I tak sobie myślę, że często rodzice domagający się wyłącznej lub dominującej opieki nad dzieckiem nie mają tego realizmu, co _KS_. Ambicje, chęć odwetu czy brak umiejętności współpracy pchają ich (je?) do ustawienia się w sytuacji, z którą później sobie nie radzą. I nie chodzi tylko o czas potrzebny do realizacji codziennych obowiązków, chociaż zadziwiające jest, że często wolą się zaharować na śmierć, niż pozwolić drugiemu rodzicowi chociażby odebrać dziecko z przedszkola czy szkoły. Chodzi też o możliwości psychiczne i o odpowiedzialność za wychowanie dziecka. Natura skonstruowała nasze życie tak, że odpowiedzialność za dzieci rozkłada się na dwoje rodziców i obowiązki rozkładają się na dwoje.

Czasem szkoda, że matka (czy ojciec) nie umie powiedzieć:

Nie nie, na wyłączność to ja nie chcę. Proszę o współpracę i współodpowiedzialność. Sama (sam) nie chcę i nie dam rady.

Dorosłość nie zawsze się wiąże z lepszą oceną swoich możliwości. A najbardziej na tym oczywiście cierpi… dziecko. Czy ktoś ma wątpliwości?

GD Star Rating
loading...
Poznaj swoje ograniczenia, 4.8 out of 5 based on 4 ratings
Dobro dzieckaOpieka, czy nadopiekuńczość?Przestrzeganie praw dziecka w 2011 r.
Ten wpis został opublikowany w kategorii być matką, być ojcem, decyzje w ważnych sprawach dzieci, opieka nad dziećmi, opieka równoważna, prawa dziecka, relacje między rodzicami, siła stereotypu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby powiadomić kogoś, że odpowiedziałeś na jego komentarz kliknij znak @ przy jego imieniu. Tekst, który się pojawi w okienku edycji, nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo