Matka czy ojciec? Kto bardziej związany z dzieckiem?

Tata wobec systemu

Nie dalej jak dziś usłyszałem od kobiety, że matka jest bardziej związana z dzieckiem niż ojciec bo nosi je tyle czasu pod sercem a potem karmi. Inna kobieta (kierownik jednego z RODK) twierdzi, że nie bada się ojców na związki emocjonalne z dziećmi ”bo nie oni rodzą…”

Do niedawna uważano, że skoro kobieta nie ma dziecka to znaczy, że jest bezpłodna. Badania jednak wykazały, że winę za ten stan rzeczy może ponosić także mężczyzna. Też niedawno zaobserwowano u mężczyzn zjawisko męskiego szoku poporodowego. Co skłoniło badaczy do obserwacji i wyciągnięcia takiego wniosku? Zachowanie mężczyzn…

Męska ekspresja, mniejsza niż kobieca, traktowana była jako dowód na mniejsze zaangażowanie emocjonalne ojca niż matki. I błędnie… Czy fakt braku ekscytacji bucikami, śpioszkami, łóżeczkiem itp. nawet przed narodzinami dziecka wskazuje na mniejsze zainteresuje ojców? Oczywiście że nie. Można tę myśl rozwinąć dalej – czy ojciec gorzej wychowa dziecko niż matka? Matki prawdopodobnie powiedzą że tak. Ja twierdzę, że ojciec wychowa dziecko inaczej niż matka. Nie znaczy to, że gorzej. Z rozmów z matkami wnioskuję (choć tego nie mówią wprost) że wychowanie „inaczej” jest równoważne z „gorzej”. Ja się z tym nie zgadzam.

A stanowisko pani kierownik RODK jest tak absurdalne, że trudno z nim polemizować. Jednostki te zostały powołane celem dokonywania badań i wskazania najlepszych sugestii z punktu widzenia dobra dziecka. Praktyka okazała się bardzo brutalna – jest to kuźnia zabezpieczająca interesy matek głównie przez inne matki.

GD Star Rating
loading...
Tata wobec systemuMünchausen TemidyNic dodać nic ująć – KOBIETA o naszym przesądzie
Ten wpis został opublikowany w kategorii psycholodzy, psychiatrzy, badania, miłość dzieci, opieka nad dziećmi, sądy, urzędy, instytucje, siła stereotypu, ojcowie i dzieci, miłość rodziców, być ojcem, być matką, wychowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Responses to Matka czy ojciec? Kto bardziej związany z dzieckiem?

Dodaj komentarz