List otwarty do Procter & Gamble

Walczymy ze stereotypami

Szanowni Państwo,

Pragniemy zwrócić uwagę na głęboką społeczną szkodliwość emitowanej ostatnio w mediach kampanii promującej znaki towarowe należące do firmy Procter & Gamble, posługującej się hasłem „wspieramy mamy”. Utwierdza ona szkodliwe stereotypy ról społecznych i wzmacnia złe postawy. Wpycha matki w rolę kury domowej przywiązanej wyłącznie do dzieci, garnków i pralki, jednocześnie wykluczając z życia dzieci ojców. Wzmacnia mit matki jako jedynej osoby sprawującej opiekę nad potomstwem, która jest dodatkowo tak niesamodzielna, że wymaga szczególnego wsparcia.

Ten krzywdzący zarówno dla matek jak i dla ojców stereotyp jest poważnym problemem polskiego społeczeństwa. Utrwalanie go nie tylko podtrzymuje dyskryminację kobiet w środowisku zawodowym, a mężczyzn w życiu rodzinnym. Przede wszystkim szkodzi on dzieciom. Dzieciom, które dzisiaj, w efekcie obowiązywania tego stereotypu, często wychowują się praktycznie bez ojców. Tymczasem dzieci potrzebują opieki obojga rodziców. Potrzebują rodziców aktywnych i równouprawnionych. W społeczeństwie i w rodzinie. Państwo swoją kampanią dodatkowo wspieracie wypychanie ojców z życia domowego i przywiązywanie matek do obowiązków domowych.

Uważamy, że międzynarodowe koncerny propagujące idee odpowiedzialności społecznej powinny kłaść szczególny nacisk na zwalczanie szkodliwych stereotypów i promowanie świadomych prospołecznych postaw. Powinny wspierać idee społeczeństwa nowoczesnego i sprawiedliwego. Kampanie reklamowe o zasięgu międzynarodowym i o ogromnym budżecie mają możliwość wpływania na kulturowe i cywilizacyjne procesy. Szkoda, że tym razem nie skorzystali Państwo z możliwości upowszechniania pozytywnych wzorców. Odwołanie do stereotypów pozwala być może w krótkiej perspektywie zwiększyć zyski (chociaż przykład innych koncernów pokazuje, że przedstawienie w reklamie ojca bądź obojga rodziców nie szkodzi wizerunkowi ani wynikom finansowym), ale na pewno ma niekorzystny wpływ na społeczną świadomość. Naszym zdaniem ma również bardzo zły wpływ na wizerunek Państwa przedsiębiorstwa, posiadanych przez nie marek i sprzedawanych produktów.

Apelujemy do Państwa o  zmianę strategii marketingowej. Nie promujcie wizerunku nieporadnej, zamkniętej w domu nad pieluchami i pralką, wiecznie potrzebującej wsparcia mamy oraz nieobecnego lub skupionego na własnych sprawach i przyjemnościach taty, dla którego ostatnim pomysłem mógłby być udział w codziennej pielęgnacji dziecka. Liczymy na Państwa zrozumienie i na pozytywne zmiany!

Z poważaniem – ojcowie, matki, babcie i dziadkowie oraz wszyscy, dla których dobro dzieci jest ważniejsze niż maksymalizacja zysku.

GD Star Rating
loading...
List otwarty do Procter & Gamble, 3.4 out of 5 based on 5 ratings
Walczymy ze stereotypamiCzy ja jestem idiotką?Bici mężczyźni
Ten wpis został opublikowany w kategorii system wartości, relacje między rodzicami, list otwarty do Procter & Gamble, dyskryminacja, akcje no co ty Tato, mężczyźni i kobiety, opieka nad dziećmi, siła stereotypu i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Responses to List otwarty do Procter & Gamble

Dodaj komentarz