Rodzic drugiej kategorii? – prawa ojca

Pod takim tytułem Grupa Lokalna Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa (ELSA Warszawa) organizuje panel dyskusyjny na UKSW.

Tematyka panelu obejmuje zagadnienie praw ojca do egzekwowania możliwości sprawowania władzy rodzicielskiej przez pozamałżeńskiego a także rozwiedzionego ojca, zwłaszcza w czasie postępowania sądowego, ale także po wydaniu orzeczenia.

W sprawach, w których sąd określa sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, polskie prawo nie stoi na przeszkodzie powierzeniu wyłącznej i pełnej władzy rodzicielskiej ojcu. Tymczasem w praktyce orzeczniczej pełnia władzy rodzicielskiej jest zazwyczaj przyznawana matce dziecka, natomiast władza ojca jest ograniczana do określonych praw i obowiązków, takich jak prawo odwiedzin czy obowiązek alimentacyjny. W czasie panelu chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak jest, co powinien zrobić ojciec, aby orzeczenie sądu było dla niego korzystne oraz jak może wyegzekwować jego realizację.

 

Debata odbędzie się 13.03.2012 r., o godz. 10.30 w sali 108 w bud. 23 (Wydział Nauk Historycznych i Społecznych) w kampusie głównym UKSW przy ul Wóycickiego 1/3 w Warszawie.

Debata ma charakter otwarty i każdy może wziąć w niej udział. Obok innych organizacji no co ty Tato oraz W Stronę Ojca objęły debatę swoim patronatem. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do udziału w debacie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się prawnicy (naukowcy i praktycy), mediatorzy, psycholodzy, sędziowie i działacze. Liczymy, że debata pozwoli nam nie tylko wymienić doświadczenia i opinie, ale pozwoli zakreślić kierunki działania, które pozwolą wyrównać szanse rodziców w sytuacji konfliktu, a dzieciom dadzą możliwość posiadania obojga rodziców.

GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii ogólne, prawo i praktyka, prawa rodzicielskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz