Kiedy nawet nie podejrzewasz, że Cię obserwuję…

W naszej codziennej komunikacji z dziećmi staramy się przekazać im jak najwięcej z naszego doświadczenia. Nie wiadomo czy one naprawdę słyszą wszystko co im mówimy, ale nawet nie podejrzewamy ile potrafią się nauczyć obserwując codziennie nas, rodziców. Co one zauważyły? Przekazując swoje wrażenia rodzicom, aby ich przekonać, że wolą robić to, co widzą, a nie to co im się mówi, kiedyś napisały:

  • Gdy myślałeś, że nie patrzę na to, co robisz, zauważyłem, że powiesiłeś mój pierwszy obrazek w kuchni i od razu zacząłem malować następny.
  • Gdy myślałeś, że nie patrzę w Twoją stronę, zauważyłem, że karmisz bezdomnego kota – nauczyłem się, że muszę być miły dla zwierząt.
  • Gdy myślałaś, że nie patrzę na Ciebie, zauważyłem, że zrobiłaś moje ulubione ciasto. Nauczyłem się, że nawet drobne rzeczy mogą być w życiu wyjątkowe.
  • Gdy myślałeś, że wcale Cię nie obserwuję, usłyszałem Twoją modlitwę i zrozumiałem, ze gdzieś istnieje Pan Bóg, z którym mógłbym zawsze porozmawiać. Nauczyłem się w niego wierzyć.
  • Gdy nawet nie podejrzewałaś, że patrzę na Ciebie, zauważyłem, ze ugotowałaś jedzenie i zaniosłaś do chorego przyjaciela. Nauczyłem się, że wszyscy powinniśmy sobie wzajemnie pomagać.
  • Gdy nie wiedziałeś, że Cię obserwuję, zauważyłem, że poświęciłeś swój czas, oraz dałeś swoje pieniądze tym, którym nie mają nic – nauczyłem się, że Ci którzy mają, powinni dawać tym, którzy nie mają niczego.
  • Codziennie obserwowałem Cię, gdy dbasz o nasz dom, o wszystkich w domu. Nauczyłem się, że musimy dbać o to, co mamy.
  • Gdy myślałeś, że nie patrzę na Ciebie, zauważyłem łzy w twoich oczach. Nauczyłem się, że człowiek może być czasem smutny i nie ma nic złego w tym,  że sobie wtedy popłacze.
  • Gdy myślałeś, że Cię nie obserwuję, zauważyłem, że się martwisz i zachciałem być wszystkim, czego byś oczekiwał.
  • Gdy myśleliście, że nie patrzę na Was, ja właśnie popatrzyłem i chciałem powiedzieć Wam „Dziękuję”, za wszystko co zauważyłem wtedy, gdy myśleliście, że na Was wcale nie patrzę.

Każdy z nas – rodzice, dziadek, babcia, przyjaciele – ma wpływ na życie dziecka. W jaki sposób możemy komuś pomóc w życiu? Jak dać przykład, przekazać ważne dla nas wartości? Zwracajmy szczególną uwagę na to, co widzą nasze dzieci. Nawet wtedy, kiedy myślimy, że nie widzą…

GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii opieka nad dziećmi, miłość rodziców, o życiu, ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz