Dziesięć przykazań

Na wstępie, muszę uprzedzić , ze wcale nie będzie chodziło o dziesięć przykazań z Pisma Świętego. Liczba taka sama, ale to zupełnie przypadkowo. Jednak, według mnie, stosowanie się do nich jest nie mniej ważne, bo chodzi o dzieci, a właściwie o stosunek do nich i podtrzymywanie stałego kontaktu, który polegałby na wzajemnym zaufaniu i przyjaźni. Z pewnością nie powiem nic nadzwyczajnego, bo codzienny, lub nawet weekendowy kontakt z dziećmi sam z siebie skłania do refleksji i obserwacji, a człowiek często najlepiej się uczy na własnym doświadczeniu a nawet na własnych błędach. Mam nadzieję jednak, że gdyby były jakieś wątpliwości, mogłabym pomóc tym swoim wpisem. No to juz je przekazuję:

  • Nie spodziewaj się, że Twoje dziecko będzie bardzo podobne do Ciebie, albo tego, jakim Ty byś chciał być. Pomóż mu aby pozostało Sobą!
  • Nie wymagaj, aby dziecko spłaciło wszystko, co zrobiłeś na jego rzecz! Dałeś mu życie – w jaki sposób mogłoby się odwdzięczyć? Dziecko w przyszłości da życie swojemu dziecku, a to kolejnemu, i ono z kolei swojemu – takie to nieodwracalne prawo wdzięczności.
  • Nie obrażaj swego dziecka, abyś na stare lata „nie jadł gorzkiego chleba”! Ponieważ zbierasz to co wcześniej posiałeś.
  • Nie odnoś się do jego spraw wyniośle! Każdy sobie radzi według własnych sił i z pewnością życie dziecka nie jest lżejsze, a może nawet cięższe, ponieważ brakuje mu doświadczenia.
  • Nie poniżaj dziecka!
  • Nigdy nie zapominaj, że najważniejsze spotkania to spotkania z własnym dzieckiem! Zwracaj na to większą uwagę – nigdy nie wiadomo kogo spotkasz w swoim dziecku.
  • Nie zamęczaj się gdy, nie masz możliwości zrobić czegoś dla dziecka. Gorzej jest gdy masz możliwość, ale nic nie zrobisz. Pamiętaj, że jeżeli nie robisz tyle, ile możesz, to z zasady robisz zbyt mało.
  • Dziecko nie jest tylko owocem ciała i krwi. Jest ono bezcennym darem, który daje Ci życie, abyś go bronił oraz rozwijał w nim płomień twórczości. Miłość do dziecka to wspaniałe, wyzwolone uczucie ojca i matki, którzy nie tylko wychowują człowieka, ale również dbają o jego duszę.
  • Kochaj nie tylko swoje dzieci, ale również cudze. Nigdy nie rób im tego, czego nie chciałbyś, aby ktoś robił twojemu.
  • Kochaj bardzo swoje dziecko, nawet wtedy, gdy nie jest utalentowane lub gdy nie układa mu się w życiu. Ciesz się obecnością dziecka, bo dziecko to Święto, póki jest z Tobą.
GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 Responses to Dziesięć przykazań

Dodaj komentarz