Czego Ezop uczył swojego syna

Ezop nie miał własnych dzieci, ale pokochał i przyjął jako swoje dziecko pewnego młodego chłopaka i starał się go dobrze wychować. Niestety, chłopak „podziękował”, mówiąc o Ezopie oszczerstwo, za co Ezop został wrzucony do więżenia i nieomal zabity. Gdy jednak wyszedł, on się zgłosił do chłopaka, przekazując mu swoje pouczenia:

„Mój synu, Heliuszu, posłuchaj moich słów, mimo tego, że wcześniej też Cię na nich wychowałem, a zachowaj je w sercu jak najdroższy majątek:

 1. Uszanuj Bogów a za nimi Króla, bo władza Króla jest porównywalna do władzy Bogów.
 2. Szanuj swego wychowawcę, tak samo jak i rodziców, bo rodziców przekazała Ci natura, a wychowawca kocha Cię z własnej woli, za co powinieneś mu być wdzięczny podwójnie.
 3. Codziennie jedz coś dobrego w takiej ilości, żebyś nie był głodny –  w ten sposób będziesz miał siły do wszelkiej pracy i będziesz zdrowy.
 4. Bądź uprzejmy i miły dla swojej żony, aby nie zechciała spróbować z kimś innym. Kobiety z zasady są zmienne oraz lekkomyślne, możesz  jednak zatrzymać małżonkę pochlebstwem.
 5. Gdy więcej wypiłeś, nie udawaj wszechwiedzącego, bo inni będą się z Ciebie śmieli. Trzymaj swój język za zębami.
 6. Gdy komuś się powiodło, nie zazdrość mu, a postaraj się być tak samo zadowolonym jak i on i w ten sposób jego sukces będzie też Twoim. A ten kto zazdrości, szkodzi przede wszystkim sobie.
 7. Panuj nad sobą.
 8. Nie wstydź się czegoś nauczyć nawet w starszym wieku. Lepiej nauczyć się czegoś później, niż wcale.
 9. Nie opowiadaj żonie o swoich tajemnicach, nie bądź wobec niej zbyt otwarty. W życiu małżeńskim żona jest Twoim przeciwnikiem, ciągle myśli o tym w jaki sposób dojść do władzy.
 10. Bądź u przejmy i miły dla tych, z którymi pracujesz – przecież nawet pies gdy kręci ogonem jest nagradzany, a gdy gryzie – obrywa kijem.
 11. Staraj się być bardziej rozumnym, niż bogatym – bogactwo możesz stracić, ale rozumu nie.
 12. Jeżeli masz okazję zrobić coś dobrego – nie odkładaj tego. Zrób to natychmiast i pamiętaj, że los jest zmienny.
 13. Nie dopuszczaj blisko siebie Tych, którzy za dużo mówią i plotkują. Gdy ktoś za dużo mówi albo ciągle Cię o coś pyta, robi to tylko po to, aby dowiedzieć się, co myślisz, a potem wykorzystać to przeciwko Tobie.
 14. Nie ciesz się za bardzo z powodu wielu pieniędzy, a gdy masz ich za mało – nie pragnij ich ponad miarę.”

To powiedział Ezop i pożegnał chłopaka. A Heliusz o tyle żałował tego co przedtem zrobił, że z tęsknoty i rozpaczy przestał jeść i umarł.

GD Star Rating
loading...
Ten wpis został opublikowany w kategorii ogólne, miłość rodziców, o życiu, być ojcem. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz