Stare mity o rodzinie, ojcach, matkach, kobietach i mężczyznach…

Walczymy ze stereotypami

…których nienawidzę od lat.

Społeczeństwo tworzymy ja, ty czytelniku i wszyscy wokół nas, prawda? Każdy z nas to „produkt wyprodukowany” przez najmniejszy element społeczeństwa, czyli rodzinę – kilka rodzin to mała wieś, trochę więcej to małe miasteczko, a jak jeszcze więcej to duże miasto… społeczeństwo a potem wszystko razem stanowi ten wielki chory świat!

Tyle  różnych stowarzyszeń, fundacji i organizacji walczących z przemocą od lat! Jak widać bezskutecznie, więc coś robią nie tak

Uważam, że zaczynają oni od złej strony. Najpierw trzeba byłoby zacząć obalać stare mity, które cały czas natarczywie istnieją w obiegu, a DZIECI jak cierpiały z powodu niewiedzy dorosłych od wieków, tak cierpią nadal.  A my, dorośli, stoimy w miejscu i nadal nie rozumiemy wielu spraw!

Wierzymy w stare mity, że jedni ludzie rodzą się dobrzy a drudzy źli. Że to geny i tego zmienić już nie sposób. Że zło na świecie istniało i istnieć będzie. A najlepsze jest to, że „kijem rzeki nie zawrócisz”. Jednym kijem oczywiście nie, ale wieloma i jeszcze łopatami z pewnością tak!

Cierpią dzieci, cierpią dorośli, nikt nikogo nie rozumie. Jednym słowem wielkie zamieszanie!

Uważam więc, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby świat zaczął zdrowieć a przy tym również różnego rodzaju instytucje i stał się w przyszłości wolny od przemocy, a przede wszystkimi żeby dzieci wreszcie mogły czuć się bezpieczne i nie musiały znosić różnego rodzaju przemocy (fizycznej, psychicznej i seksualnej) we własnych rodzinach i tej pochodzącej od dorosłych z zewnątrz i tutaj mam na myśli, różnego rodzaju instytucje, to wyeliminowanie z obiegu, we wszystkich społeczeństwach, starych mitów o rodzinie, ojcach, matkach, kobietach i mężczyznach, bo to wcale nie jest prawdą:

 1. Że dzieci mogą czuć się bezpiecznie w rodzinie
 2. Że matki kochają swoje dzieci
 3. Że matki i kobiety nie są agresywne
 4. Że mężczyźni są bardziej agresywni od kobiet
 5. Że mężczyźni nie kochają dzieci tak, jak matki
 6. Że kobiety są ciepłe, a mężczyźni  zimni emocjonalnie

Dopóki te stare mity będą cały czas przekazywane z pokolenia na pokolenie i rozpowszechniane przez środki masowego przekazu, trudno będzie ludziom zrozumieć, że przemoc ma swoje korzenie właśnie w miejscu, które chcemy nadal uważać za najpiękniejsze, najprzyjemniejsze miejsce na ziemi – to znaczy w rodzinie.

W tej rodzinie, którą nadal uważamy za coś pozytywnego, ale pozytywna ona nigdy nie była i nadal nie jest. Rodzina potrzebuje przede wszystkim pomocy. I zmiany. Należy ją leczyć!  Dostarczając jej wiedzę w pigułce i zachęcając do samokształcenia.

Rodzina nie jest zagrożeniem tylko dla dzieci i kobiet, ale także dla mężczyzny! Mamy już statystyki dotyczące przemocy wobec dzieci i kobiet, ale wciąż brakuje nam statystyk na temat przemocy stosowanej wobec mężczyzn i dzieci ze strony kobiet i matek.

To nieprawda, że mężczyźni są agresywni, a kobiety nie. Różnica pomiędzy nimi jest tylko taka, że społeczeństwo pozwala kobietom na głośnie mówienie o ich cierpieniu, a mężczyznom jeszcze tej możliwości nie daje.

Wiemy już, że mężczyźni, którzy stosują przemoc, mieli rodziców, którzy stosowali przemoc. Może być to  agresywny ojciec i słaba matka, ale może być też odwrotnie – agresywna matka i słaby, nie umiejący obronić dziecka ojciec, lub oboje rodzice agresywni i zaburzeni emocjonalnie, stosujący nie tylko przemoc fizyczną ale i psychiczną, łącznie z wykorzystywanie seksualnym, o którym dzisiaj tak głośno (seksualnie nie tylko wykorzystują ojcowie, ale i matki również).

Czas najwyższy, aby trochę krytycznie wziąć pod lupę tę biedną matkę. Oczywiście tylko dla dobra dziecka. I spojrzeć na nią, bo od wieków stoi ona na piedestale i biada temu, kto odważy się cokolwiek złego na nią powiedzieć. Ona kocha swoje dzieci i krzywdy im nigdy nie zrobi.

Ale to wszystko to stare mity, którym należałoby się wreszcie sprzeciwić i wyeliminować z obiegu. Kobiety mają te same problemy z przemocą co mężczyźni i myślenie, że kobiety są łagodniejsze od mężczyzn należałoby uaktualnić o nową wiedzę!

Matki powinny poświęcać więcej uwagi swoim synom, kiedy oni są mali i kochać ich bardzo. Mali chłopcy, którzy potem staną się mężczyznami, potrzebują być kochanymi w dzieciństwie tak samo, jak tego potrzebują córki, które potem staną się dorosłymi kobietami. Matka z jednego pokolenia „produkuje” mężczyznę dla kobiety z następnego pokolenia.

Rodzina jest najważniejsza w każdym społeczeństwie, ponieważ jest najmniejszym elementem, który tworzy społeczeństwo. Jeżeli ten najmniejszy element jest chory, to społeczeństwo nie może być zdrowe. Jeżeli naprawdę chcemy dobra naszych dzieci, to należałoby zacząć działać od dołu a nie od góry. Albo powiedzmy – od początku a nie od końca.

Wystarczy chcieć, i mieć odwagę przyznać, że rodzina nigdy nie była i nie jest bezpiecznym miejscem dla nikogo. Kościołowi zabrało wieki, żeby przyznał się, że nie jest wolny od pedofilii – a gdyby to zrobił wcześniej? ilu dzieciom zaoszczędziłby cierpienia? Ile wieków musi jeszcze minąć, żeby to samo stało się z rodziną? Ile dzieci musi zostać skrzywdzonych, zanim ktoś na górze odważy się o tym głośno mówić?

Skończmy powtarzać, że nasi rodzice nauczyli nas zdrowych zasad. Gdyby to była prawda, nie mielibyśmy problemów z przemocą w rodzinie i nie byłoby 70-85% dorosłych w naszym kraju i w świecie, którzy chcą mieć nadal prawo do bicia dzieci i stosowania innego rodzaju przemocy w stosunku do dzieci.

Zasady, jakich nas nauczono w domach, były inne – nauczono nas respektować dorosłych, bać się autorytetów i nigdy ich nie kwestionować!

GD Star Rating
loading...
Stare mity o rodzinie, ojcach, matkach, kobietach i mężczyznach..., 5.0 out of 5 based on 1 rating
Walczymy ze stereotypamiNajkrótszy wpis na bloguWdzięczni za sam akt poczęcia
Ten wpis został opublikowany w kategorii być matką, być ojcem, dyskryminacja, historia, organizacje i ruchy, przemoc, siła stereotypu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 Responses to Stare mity o rodzinie, ojcach, matkach, kobietach i mężczyznach…

 1. NotifyKonrad pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Niestety przeczytanie artykułu wymaga wykupienia dostępu.

  Sabina: „Czarna pedagogika”, której się przeciwstawia Alice Miller to wymuszanie na dzieciach pożądanych (przez dorosłych) zachowań poprzez przemoc: groźby, kary, szantaż emocjonalny i krytykę.

  To akurat zgrywa się z badaniami pani Brągiel, z których wynika, że najgorzej radzą sobie dzieci wychowywane stylem autokratycznym, a właściwie “autokratyczno-niekonsekwentnym”.
  Co ciekawe, np. styl demokratyczny wcale nie jest dla dzieci najlepszy dzieci z “sukcesem” stanowią tu mniej więcej połowę grupy wychowywanej w ten sposób.
  Najbardziej sprawdza się styl “demokratyczno-autokratyczny”, czyli jednak nieco bardziej wymagający w stosunku do dziecka (odsetek dzieci z “sukcesem” wynosi tu około 66%)

  Sabina: to rodzice a nie dzieci „generują” przemoc, agresję, strach i okrucieństwa,

  Owszem, generalnie zachowania patologiczne nie biorą się same z siebie.
  Tyle że moim zdaniem problem nie dotyczy tylko rodziny. To zaś, że jak napisałaś:

  Sabina: najwięcej przemocy fizycznej i psychicznej doznajemy w domach rodzinnych.

  wynika raczej z tego, że w rodzinie jest mniej barier, które hamują określony typ zachowań. Raczej nie pobijemy kolegi/koleżanki z pracy, podczas gdy np. przemoc w rodzinie nie jest takim banalnym problemem.
  Tyle że to nie wynika wcale z tego, że wewnątrz rodziny stajemy się bardziej agresywni – bardziej z tego, że mamy przekonanie iż wewnątrz rodziny “bardziej nam wolno” tę agresję okazać.

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 2. NotifySabina pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Świetny tekst jak “fajnie” traktujemy dzieci Smile

  Na swoim blogu Vick Bergman opisuje 10 sprawdzonych sposobów, by nasze dziecko poczuło się skonfundowane. Przeczytaj i pomyśl, jak Ty poczułabyś/poczułbyś się na jego miejscu

  1. Jeśli wrzeszczy, nawrzeszcz na nie: Przestań wrzeszczeć! To nieładnie tak wrzeszczeć!

  2. Zabroń mu rozmawiać z nieznajomymi, bo to niebezpieczne, a następnie zwróć mu uwagę, że jest niegrzeczne, kiedy nie odpowiada “dzień dobry” ekspedientce w sklepie.

  3. Powiedz mu, by nigdy nie pozwalało się dotykać, kiedy jest to dla niego nieprzyjemne, ale nie interweniuj, kiedy jego ciocia widywana raz do roku przytula go wbrew jego woli.

  4. Wytłumacz mu, że nie możesz mu kupić batonika, na który ma ochotę, podczas gdy dla siebie kupujesz filiżankę kawy.

  5. Każ mu podzielić się swoją ulubioną zabawką z siostrzyczką, ale gdy chce pobawić się Twoim iPhonem, nie pozwól mu.

  6. Jeśli właśnie uderzyło swoją siostrzyczkę, powiedz mu, że to nieładnie bić kogoś, a następnie chwyć je i uderz.

  7. Nie pozwól mu przestać robić rzeczy, których nie cierpi, bo przecież trzeba być wytrwałym. Za to, gdy wytrwale prosi cię o coś, czego chce, każ mu przestać, bo jego natarczywość jest męcząca.

  8. Nie pozwól mu jeść teraz (gdy jest głodne), ponieważ jeśli zje, nie będzie głodne później (gdy będzie czas na obiad).

  9. Wytłumacz mu, że nie możesz teraz zrobić, o co prosi, ponieważ właśnie piszesz emaila. Chwilę później okaż mu swoje niezadowolnie, gdy powie ci, że nie może czegoś zrobić, bo właśnie gra w grę video.

  10. Wytłumacz mu, jak ważna jest szczerość, a potem wpadnij w furię i ukarz je, gdy opowie ci prawdę o czymś, co zrobiło. Następnie okłam je w ważnej sprawie.

  Tekst pochodzi z bloga Vick Bergman Demand Euphoria.
  Zdjęcie: Vick Bergman.
  Tłumaczenie: Miasto Dzieci.
  http://miastodzieci.pl/dla_rodzicow/7Thinking2062:10-sposobow-by-zdezorintowac-dziecko

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 3. NotifySabina pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Sabina,

  No proszę oni doszli do tego po badaniach a ja z mojej prostej kalkulacji Smile
  ….”W opinii Jolanty Zmarzlik, terapeutki i dyrektorki ds. klinicznych FDN, doświadczanie przemocy w rodzinie skutkuje przyjmowaniem postawy ofiary………

  Są to dzieci, u których poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i możliwości sprawczych zostały tak zrujnowane w domach rodzinnych, że nie potrafią obronić własnych granic i stanąć naprzeciw wyzwaniom. Są uległe i podporządkowane narzucającej się rzeczywistości……….

  przyjmują pozycję ofiary, osoby, która da sobą pomiatać, da się wykorzystywać. …… mówiła Jolanta Zmarzlik, podczas konferencji, na której zaprezentowano wyniki badań FDN.

  Taka postawa może być zarówno efektem domowej przemocy fizycznej, jak i psychicznej, niekiedy również przy najlepszych intencjach opiekunów. Jak twierdzi Jolanta Zmarzlik, pewnego rodzaju przemocą może być też nadopiekuńczość rodziców. – Zniewalają dziecko, wytwarzają w nim postawę uległą, bierną, niezaradną, nic nie znaczącą bez opiekunów – najczęściej niestety robią to matki. ……… ”

  http://wiadomosci.wp.pl/martykul.html?kat=36474&wid=15550606.

  W czyich” rękach” każdy dorosły wyrastał i wyrasta jeszcze dzisiaj, możemy odpowiedzieć sobie sami:
  – 9 miesięcy w łonie matki
  – po urodzeniu z matką, której pomagają inne kobiety, jej matka, teściowa, siostra, kuzynka, przyjaciółka, niańka,
  – potem żłobek
  – potem przedszkole
  – szkoła podstawowa
  – i gimnazjum

  Ilu mężczyzn pracowało i pracuje w tych instytucjach?

  więc moja kalkulacja nie była błędna, niestety Frown KTO PRZYGOTOWUJE KOBIETY DO BYCIA OFIARAMI W DOROSŁOŚCI? FEMINISTKI OSKARŻAJĄ TYLKO MĘŻCZYZN NIE BIORĄC POD UWAGĘ FAKTU! ŻE TE OFIARY ZOSTAŁY “wyprodukowane” W WIĘKSZOŚCI PRZEZ MATKI. Ile pieniędzy wyrzuconych w błoto, ile zakłamania, jakie interesy kryły i kryją się za tym, jaka niesprawiedliwość w oskarżaniu za wszystko mężczyzn. Jestem zdegustowana, oburzona i mam nadzieję, że ten cały CYRK z przemocą wobec kobiet zakończy się wkrótce!

  i dodam na koniec, że po przeczytaniu komentarzy pod tym artykułem i statystyk z których wynika, że około 8% uważa ten tekst za wartościowy i ważny a 92% uważa go za idiotyzm to spuściłabym bombę na tą ziemię, bo tego kraju nie da się już oświecić!Smile

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

 4. NotifyIlona pisze:

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Wnioski według mnie są OK, ale przemocą przemocy zwalczać nie wolno, inaczej nie odróżnimy się niczym od tych co już przemoc stosują i nie dawajmy agresorom satysfakcji z okazywania naszej chwilowej frustracji i bezradności Smile

    [Cytuj]  [Odpowiedz]

  Zgłoś komentarz jako niewłaściwy

  Dobre/Słabe: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby powiadomić kogoś, że odpowiedziałeś na jego komentarz kliknij znak @ przy jego imieniu. Tekst, który się pojawi w okienku edycji, nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo